کلینیک رویا

رویکرد درمان شناختی رفتاری (CBT) چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ آبان 4, 1400

رویکرد درمان شناختی رفتاری (CBT) چیست؟

رویکرد درمان شناختی رفتاری (CBT) چیست؟


درمان شناختی رفتاری (CBT) نوعی روان درمانی است که به افراد کمک می کند یاد بگیرند که چگونه الگوهای فکری مخرب یا مزاحم را که تأثیر منفی بر رفتار و احساسات دارند، شناسایی و تغییر دهند. درمان شناختی رفتاری بر تغییر افکار منفی خودکار تمرکز دارد که می تواند به مشکلات عاطفی، افسردگی و اضطراب منجر شود و آنها را بدتر کند. این افکار منفی خود به خودی تأثیر مخربی بر خلق و خو دارند. از طریق CBT، این افکار شناسایی می شوند، به چالش کشیده می شوند و با افکار عینی تر و واقعی تر جایگزین می شوند.

انواع درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری شامل طیف وسیعی از تکنیک ها و رویکردهایی است که به افکار، احساسات و رفتارها می پردازد. این تکنیک ها می توانند از روان درمانی های ساختاریافته تا مواد خودیاری متغیر باشند. انواع خاصی از رویکردهای درمانی وجود دارد که شامل CBT می شود، از جمله:

شناخت درمانی بر شناسایی و تغییر الگوهای تفکر نادرست یا تحریف شده، پاسخ های عاطفی و رفتار متمرکز است.

رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT) به افکار و رفتارها می پردازد و در عین حال استراتژی هایی مانند تنظیم هیجانی و ذهن آگاهی را در بر می گیرد.

درمان چند وجهی نشان می‌دهد که مسائل روان‌شناختی باید با پرداختن به هفت روش متفاوت اما به هم مرتبط درمان شوند: رفتار، عاطفه، احساس، تصویرسازی، شناخت، عوامل بین‌فردی، و ملاحظات دارویی/بیولوژیکی.

رفتار درمانی عاطفی منطقی (REBT) شامل شناسایی باورهای غیرمنطقی، به چالش کشیدن فعالانه این باورها و در نهایت یادگیری شناخت و تغییر این الگوهای فکری است. در حالی که هر نوع درمان شناختی رفتاری رویکرد متفاوتی دارد، همه برای رسیدگی به الگوهای فکری زمینه‌ای که به پریشانی روانی کمک می‌کنند، کار می‌کنند.

انواع درمان شناختی رفتاری

تکنیک

رویکرد درمان شناختی رفتاری چیزی فراتر از شناسایی الگوهای فکری است. بر روی استفاده از طیف گسترده ای از استراتژی ها برای کمک به افراد برای غلبه بر این افکار متمرکز است. تکنیک ها ممکن است شامل یادداشت روزانه، ایفای نقش، تکنیک های آرام سازی، و حواس پرتی ذهنی باشد.

شناسایی افکار منفی

این مهم است که یاد بگیریم چگونه افکار، احساسات و موقعیت‌ها می‌توانند به رفتارهای ناسازگار کمک کنند. این فرآیند می‌تواند دشوار باشد، به‌ ویژه برای افرادی که با درون‌نگری مبارزه می‌کنند، اما در نهایت می‌تواند به کشف خود و بینش‌هایی منجر شود که بخش اساسی از روند درمان می باشند.

تمرین مهارت های جدید

شروع تمرین مهارت‌های جدیدی که می‌توانند در موقعیت‌های واقعی استفاده شوند، مهم است. برای مثال، یک فرد مبتلا به اختلال مصرف مواد ممکن است شروع به تمرین مهارت‌های مقابله‌ای جدید و تمرین روش‌هایی برای اجتناب یا مقابله با موقعیت‌های اجتماعی کند که به طور بالقوه می‌تواند باعث عود بیماری شود.

تعیین هدف

تعیین هدف می تواند گام مهمی در بهبود بیماری روانی باشد و به شما کمک کند تا تغییراتی را برای بهبود سلامت و زندگی خود ایجاد کنید. در طول درمان شناختی رفتاری، یک درمانگر می‌تواند با آموزش نحوه شناسایی هدف، تمایز بین اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت، تعیین اهداف هوشمند (مشخص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط، مبتنی بر زمان) و تمرکز، به مهارت‌های هدف‌گذاری کمک کند.

حل مسئله

یادگیری مهارت های حل مسئله می تواند به شما در شناسایی و حل مشکلات ناشی از استرس های زندگی، اعم از بزرگ و کوچک کمک کند و تأثیر منفی بیماری های روانی و جسمی را کاهش دهد. حل مسئله در CBT اغلب شامل پنج مرحله است:

  • شناسایی یک مشکل
  • ایجاد لیستی از راه حل های ممکن
  • ارزیابی نقاط قوت و ضعف هر راه حل ممکن
  • انتخاب راه حل برای پیاده سازی
  • پیاده سازی راه حل

نظارت بر خود

همچنین به عنوان کار روزانه شناخته می شود، خود نظارتی بخش مهمی از درمان شناختی رفتاری است که شامل ردیابی رفتارها، علائم یا تجربیات در طول زمان و به اشتراک گذاشتن آنها با درمانگر است. خود نظارتی می تواند به ارائه اطلاعات مورد نیاز برای ارائه بهترین درمان به درمانگر کمک کند. به عنوان مثال، برای افرادی که با اختلالات خوردن کنار می آیند، نظارت بر خود ممکن است شامل پیگیری عادات غذایی و همچنین هرگونه فکر یا احساسی باشد که همراه با مصرف آن وعده غذایی یا میان وعده باشد.

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری چگونه کار می کند؟

درمان شناختی رفتاری می تواند به عنوان یک درمان کوتاه مدت برای کمک به افراد در یادگیری تمرکز بر افکار و باورهای فعلی استفاده شود. CBT برای درمان طیف وسیعی از شرایط از جمله:

علاوه بر مشکلات سلامت روان، CBT به افراد کمک می کند تا با موارد زیر کنار بیایند:

فواید درمان شناختی رفتاری

مفهوم اساسی پشت CBT این است که افکار و احساسات نقش اساسی در رفتار دارند. برای مثال، فردی که زمان زیادی را صرف فکر کردن به سقوط هواپیما، سوانح باند فرودگاه و سایر بلایای هوایی می کند، ممکن است در نتیجه از سفر هوایی اجتناب کند. هدف درمان شناختی رفتاری این است که به افراد بیاموزد در حالی که نمی‌توانند تمام جنبه‌های دنیای اطراف خود را کنترل کنند، اما می‌توانند نحوه تفسیر و برخورد با چیزهای موجود در محیط خود را کنترل کنند.

CBT اغلب به دلیل مزایای کلیدی زیر شناخته می شود:

این به شما امکان می دهد با آگاهی از افکار منفی و اغلب غیر واقعی که احساسات و خلق و خوی شما را تضعیف می کنند، در الگوهای فکری سالم تری شرکت کنید.

این یک گزینه درمانی کوتاه مدت موثر است. به عنوان مثال، بهبود در پنج تا 20 جلسه قابل مشاهده است.

برای طیف گسترده ای از رفتارهای ناسازگار موثر یافت شده است

اغلب مقرون به صرفه تر از سایر انواع درمان است.

مشخص شده است که به صورت آنلاین و همچنین حضوری موثر است.

این می تواند برای کسانی که به داروهای روانگردان نیاز ندارند استفاده شود.

یکی از بزرگترین مزایای درمان شناختی رفتاری این است که به مراجع کمک می کند تا مهارت های مقابله ای را توسعه دهد که می تواند هم اکنون و هم در آینده مفید باشد.

اثربخشی درمان شناختی رفتاری

CBT در طول دهه 1960 ظهور کرد و در کار روانپزشک آرون بک، که اشاره کرد که انواع خاصی از تفکر به مشکلات عاطفی کمک می کند، سرچشمه گرفت. بک این “افکار منفی خودکار” را نامگذاری کرد و فرآیند شناخت درمانی را توسعه داد. در جایی که رفتار درمانی های قبلی تقریباً به طور انحصاری بر تداعی ها، تقویت ها و مجازات ها برای اصلاح رفتار متمرکز بودند، رویکرد شناختی به چگونگی تأثیر افکار و احساسات بر رفتارها پرداخت.

امروزه درمان شناختی رفتاری یکی از روش های درمانی است که به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است و نشان داده شده است که در درمان طیف وسیعی از شرایط روانی از جمله اضطراب، افسردگی، اختلالات خوردن، بی خوابی، اختلال وسواس فکری-اجباری، اختلال هراس، اختلال استرس پس از سانحه و اختلال مصرف مواد کاربرد دارد.

اثربخشی  CBT

CBT درمان مبتنی بر شواهد پیشرو برای اختلالات خوردن است

اثبات شده است که CBT در افراد مبتلا به بی خوابی و همچنین کسانی که یک وضعیت پزشکی عمومی دارند که خواب را مختل می کند، مفید است، از جمله کسانی که مبتلا به درد یا اختلالات خلقی مانند افسردگی هستند. به طور علمی ثابت شده است که درمان شناختی رفتاری در درمان علائم افسردگی و اضطراب در کودکان و نوجوانان موثر است.

یک متاآنالیز در سال 2018 از 41 مطالعه نشان داد که CBT به بهبود علائم در افراد مبتلا به اضطراب و اختلالات مرتبط با اضطراب، از جمله اختلال وسواس اجباری و اختلال استرس پس از سانحه کمک می کند.

CBT دارای سطح بالایی از پشتیبانی تجربی برای درمان اختلالات مصرف مواد، کمک به بهبود خودکنترلی، اجتناب از محرک‌ها و ایجاد مکانیسم‌های مقابله با استرس‌های روزانه است.

CBT یکی از انواع درمانی است که بیشتر مورد تحقیق قرار گرفته است، تا حدی به این دلیل که درمان بر اهداف بسیار خاص متمرکز است و نتایج را می توان نسبتاً به راحتی اندازه گیری کرد.

چیزهایی که باید در نظر بگیرید

چندین چالش وجود دارد که افراد ممکن است در طول دوره درمان شناختی رفتاری با آنها مواجه شوند.

تغییر می تواند دشوار باشد

در ابتدا، برخی از بیماران پیشنهاد می‌کنند که در حالی که تشخیص می‌دهند که برخی از افکار منطقی یا سالم نیستند، اما صرف آگاهی از این افکار تغییر آن‌ها را آسان نمی‌کند.

CBT بسیار ساختار یافته است

درمان شناختی رفتاری به اندازه رویکردهای دیگر مانند روان درمانی روانکاوانه، بر مقاومت های ناخودآگاه زمینه ای برای تغییر تمرکز ندارد. این درمان اغلب برای مراجعانی که با رویکردی ساختاریافته و متمرکز راحت تر هستند، مناسب است. یک نقش آموزشی

مردم باید مایل به تغییر باشند

برای اینکه درمان شناختی رفتاری مؤثر باشد، فرد باید آماده و مایل باشد که زمان و تلاش خود را صرف تجزیه و تحلیل افکار و احساسات خود کند. چنین خود تحلیلی و تکالیفی می تواند دشوار باشد، اما راهی عالی برای یادگیری بیشتر در مورد چگونگی تأثیر حالت های درونی بر رفتار بیرونی است.

پیشرفت اغلب تدریجی است

در بیشتر موارد، CBT یک فرآیند تدریجی است که به فرد کمک می‌کند تا گام‌های افزایشی به سمت تغییر رفتار بردارد. به عنوان مثال، فردی که دارای اضطراب اجتماعی است ممکن است به سادگی با تصور موقعیت های اجتماعی اضطراب زا شروع کند. در مرحله بعد، آنها ممکن است شروع به تمرین مکالمه با دوستان، خانواده و آشنایان کنند. با تلاش تدریجی برای رسیدن به یک هدف بزرگتر، این فرآیند کمتر دلهره آور به نظر می رسد و دستیابی به اهداف آسان تر است.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *