کلینیک رویا

دو دوره از زندگی انسان، به عنوان مراحل حساس شناخته شده است. در ابتدا دوران کودکی که تقریبا 60 درصد از شخصیت فرزند شما را تشکیل می شود و سپس دوره نوجوانی. دوره نوجوانی در واقع مرحله عبور از کودکی و ورود به جوانی است. یک مرحله بسیار حساس که هر گونه اتفاق در این مرحله، سرنوشت ساز خواهد بود. علم روانشناسی ثابت کرده است که مشاوره کودک و نوجوان از جمله امور مورد نیاز برای این مرحله زندگی است.مشاوره کودک و نوجوان

دلایل نیاز به به مشاوره کودک و نوجوان

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا لازم است برای تربیت فرزندان خود را مشاور کودک و نوجوان کمک بگیریم. در این قسمت از مقاله دلایلی را برای ضرورت این امر بیان می کنیم:

 • کمک به فرزند برای حل مشکلات روحی و روانی

بارها والدینی به مرکز مشاوره کلینیک رویا مراجعه کرده و از مشکلات فرزندان خود گلایه می کنند، بی آنکه بدانند دلیل این مشکلات، چیست. درست است که شما به عنوان والدین، از هر فرد دیگری به فرزند خود نزدیک تر هستید، اما این بدان معنا نیست که از تمام مشکلات او با خبر باشید.

گاهی فرزندتان دچار ناهنجاری های روانی می شود که خجالت می کشد با پدر و مادر و یا سایر اعضای خانواده در این مورد صحبت کند. در این زمان است که مشاوره کودک و نوجوان اهمیت خود را نشان می دهد.

همه ما انسان ها برای بیان برخی از مشکلات، ترجیح می دهیم با یک فرد غریبه درد دل کنیم. آیا می دانید اگر اگر فرزند خود را به یک مشاور کودک و نوجوان معرفی نکنید، ممکن است اشتباه درستی نداشته و رازهای خود را با کسانی در میان بگذارد که بعدا به ضررش تمام خواهد.  توصیه می کنیم که در زمان مناسب از خدمات مشاوره کودک و نوجوان کمک بگیرید.مشاوره کودک و نوجوان

 • مشاوره تحصیلی برای فرزند

یکی دیگر از خدماتی که مشاوره کودک و نوجوان برای شما ارائه می کند، مشاوره تحصیلی است. البته برای این منظور باید به مشاورین متخصص در این زمینه مراجعه کنید. اما به هر حال برای اموری مثل اختلال در یادگیری، عدم تمرکز بر روی درس و… باید از یک مشاور کودک و نوجوان کمک بگیرید تا علل را ریشه یابی کند.

لذا والدین عزیز اگر می دانند که فرزندشان در یادگیری دچار مشکل هستند، لازم است ابتدا از یک مشاور کودک و نوجوان کمک گرفته و سپس برنامه ریزی تحصیلی را انجام دهند. در غیر این صورت حتی بهترین برنامه ها نیز اثر گذار نخواهد بود.

 • گفتگو برای رفع مشکلات بلوغ

بلوغ، یکی از مهمترین اتفاقاتی است که برای هر فرد در زندگی رخ می دهد. تحقیقات در زمینه روانشناسی نشان داده است که غالب افراد در این مرحله، یا پرخاشگر و عصبی شده و یا اینکه به افسردگی مبتلا می شوند. هر دو حالت، اگر مدیریت نشود ممکن است منجر به بیماری ها و همچنین اتفاقات ناخوشایند برای فرزند شما شود.

اگر چنین علائمی را در سنین بلوغ فرزند خود مشاهده کردید، توصیه می شود شرایط را به یک مشاور کودک و نوجوان گزارش کنید. در جلسات ابتدایی لازم است والدین بدون فرزند به نزد مشاور مراجعه کنند تا با یک برنامه ریزی مناسب، فرزند را به مشاوره تشویق کنند.مشاوره کودک و نوجوان

چه زمانی باید مشاوره کودک و نوجوان انجام گیرد؟

ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که چه زمان والدین باید فرزند خود را برای مشاوره کودک و نوجوان به مراکز مشاوره ارجاع دهند. لازم است شما علائمی را در فرزند خود مشاهده کنید و سپس شرایط را به مشاور اطلاع دهید. در این صورت، سطح ناهنجاری ها ارزیابی شده و برای جلسات مشاوره برنامه ریزی می شود.

این علائم عبارتند از:

 • رفتار تهاجمی

فرزند شما رفتار تهاجمی دارد و نه تنها با دوستان، بلکه با خانواده و پدر و مادر نیز به شدت عصبی برخورد می کند.

 • افت تحصیلی

از نظر یادگیری، فرزند خود را مورد ارزیابی قرار دهید. شاید قبلا اوضاع درسی خوبی داشته ولی مدتی است که از نظر تحصیلی، به شدت افت کرده است. در این زمان باید علت را جویا شوید. قطعا مشکل روحی برای او رخ داده و اگر فرزند تمایلی به صحبت با شما در این مورد را ندارد، بهتر است از مشاوره کودک و نوجوان کمک بگیرید.

 • هنجارشکنی و انجام کارهای خلاف

فرزند شما به امور خلاف همانند دوستان ناباب، تمایل به استفاده از الکل و سیگار و… و یا انجام بازی های خلاف تمایل پیدا کرده است. فرزندی که تا چندی پیش بسیار مثبت و پرانرژی بوده است، اکنون به یک فرد پرخاشگر و منفی تبدیل شده است. حتما در این زمان از مشاور کودک و نوجوان کمک بگیرید.مشاوره کودک و نوجوان

 • نشانه های میل به خودکشی

گاهی دیده می شود که فرزند شما ناامید شده است و دوست دارد زندگی خود را به پایان برساند. ممکن است دست به اموری همچون خودکشی تمایل پیدا کند. این شرایط بسیار خطرناک است و هر اقدام اشتباهی از سمت شما، ممکن است اوضاع را خطرناک تر کند. تنها راه این است که از مشاور کودک و نوجوان کمک گرفته و تمامی امور را تحت نظر وی پیش ببرید.

 • وابستگی غیرطبیعی به والدین

وابستگی بیش از اندازه به والدین و یا استقلال بیش از حد به اندازه ای که تمایل به زندگی مستقل داشته باشد، دو علامت دیگر برای نیاز به مشاوره کودک و نوجوان است. فرزند باید حالت نرمال داشته باشد به این معنا که والدین و خانواده خود را دوست داشته باشد ولی به آن ها زیاد وابسته نباشد.

 • بدبینی و سوءظن

اگر فرزند شما به شدت بدبین شده و دارای احساسات منفی است، قبل از اینکه دیر شود اوضاع را به مشاور کودک و نوجوان گزارش کنید.

مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان در کلینیک رویا

اگر برای مشاوره کودک و نوجوان به کمک نیاز دارید، پیشنهاد می کنیم با متخصصین ما در مرکز کلینیک رویا صحبت کنیم. قطعا برای رفع مشکلات روانی، نباید به هر مرکز مشاوره ای اعتماد نمود. چرا که اگر مشاورین از تخصص کافی برخوردار نباشند، نه تنها مشکلی را حل نکرده بلکه ممکن است شرایط فرزند شما را بدتر کند.

2 دیدگاه ها

 • سلام
  ببخشید من سیزده سالمه و مشکلات خیلی زیادی دارم
  اول از اینکه افسردگی شدید دارم و کسی درکم نمیکنه و وقتی با والدینم در این مورد صحبت میکنم اصلا تحویلم نمیگیرن و میگن تبلی چشه نه درس میخونی بعد هم چی کار میکنی تو خونه
  در صورتی که من انقد درس میخونم اما کافی نیست و همیشه مادرم انرژی منفی بهم میده و حالم داره از زندگی بهم میخوره
  اصلا بهم توجه نمیکنه فقط یک سره سرم داد میکشه و منو سرزنش تمام اتفاقات بد زندگی میکنه . چند بار به خود کشی فکر کردم ولی قصد انجامشو ندارم. توروخدا اگه کسی میتونه کمک کنه بهم بگه . به خدا دیگه نمیتونم تحمل کنم . من تک فرزند هستم و پدرم شاغل . میشه یکی کمکم کنه ؟ من هر روز میام و این سایت رو چک میکنم ممنون

  • سلام
   وقت بخیر
   با شماره‌های ما تماس بگیرین تا کارشناسان ما در این زمینه به شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *