جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

آمار طلاق در کشور نشان می دهد که عمده جدایی ها در 2-1 سال اول ازدواج رخ می دهد. در نتیجه می توان گفت علت چنین اتفاقی، عدم شناخت پیش از ازدواج است. زوجین در قبل از ازدواج بسیار احساسی عمل می کنند و همین مسئله باعث می شود چشم آن ها بر روی عقل بسته شود. متاسفانه کشور از این نظر در شرایط خوبی به سر نمی برد. بنابراین لازم است کارگاه های آموزش و شناخت پیش از ازدواج با جدیت بیشتری برگزار شده و به سلامت روانی کشور کمک شود.شناخت پیش از ازدواج

فرهنگ ازدواج و طلاق

در دوران قدیم، ازدواج ها بسیار سنتی بود. حتی گاها خانواده ها، با هم به توافق رسیده و به این مرحله از آشنایی بسنده می کردند. پس از ازدواج زوجین به هر نحوی که بود زندگی را ادامه می داند، چرا که طلاق را امری بسیار ناپسند و زشت می دانستند.

در سال های اخیر با فرهنگ سازی های انجام شده، زوجین به این باور رسیده اند که طلاق اگر چه امر خوشایندی نیست ولی در صورتی که شرایط برای زندگی مناسب نباشد، جدایی بهتر از ادامه دادن زندگی با ذلت و سختی غیر قابل درک است.

اما متاسفانه مردم کشور، از این فرهنگ سازی سوءاستفاده کرده و امروزه مردم به هر بهانه ای می خواهند از هم جدا شوند. از ازدواج با شناخت کم، ترسی ندارند، زیرا می دانند راهی به نام طلاق وجود دارد.

به این معنا که طلاق، فرآیندی متعارف شده است. اما این دیدگاه بسیار اشتباه و ناپسند است. به هر حال شما اگر حتی بعد از طلاق، یک ازدواج عالی داشته باشید، خاطره تلخ شکست اول با شما همراه خواهد بود.شناخت پیش از ازدواج

دلایل لزوم شناخت پیش از ازدواج

به طور کلی به چند دلیل، شناخت پیش از ازدواج لازم و ضروری است:

  • دو نفر که قرار است با یکدیگر زندگی مشترک داشته باشند، حداقل 5 سال زمان می برد تا به خوبی یکدیگر را بشناسند. اما با این حال، لازم است قبل از ازدواج شناخت کلی از یکدیگر داشته باشید تا این 5 سال، با کمترین چالش و مشکلات، سپری شود.
  • شناخت پیش از ازدواج تنها مختص آشنایی همسران نیست. بلکه لازم است خانواده ها نیز با یکدیگر آشنا شوند. شما قرار است وارد یک خانواده جدید شوید و لازم است خلق و خو، فرهنگ و باورهای کلی آن ها را بشناسید.
  • شناخت پیش از ازدواج برای بچه دار شدن نیز بسیار مهم است. ممکن است یکی از زوجین تمایلی به فرزند نداشته باشد. اگر شما از این مسئله قبل از ازدواج اطلاع داشته باشید، بهتر می توانید برای قطعی شدن ازدواج تصمیم بگیرید. اما فرض کنید بعد از ازدواج، متوجه شوید همسرتان فرزند دوست ندارد. اکنون چه باید کرد؟

شناخت پیش از ازدواج لازمه ازدواج پایدار

مهمترین عاملی که منجر به ازدواج پایدار می شود، شناخت پیش از ازدواج است. این شناخت اگر کافی و اصولی باشد، منجر به استحکام بنیان خانواده خواهد شد. اما اکنون این سوال مطرح می شود در جلساتی که به منظور شناخت پیش از ازدواج برگزار می شود، چه فاکتورهایی را باید مد نظر قرار داد تا نهایتا به ازدواج موفق ختم شود:شناخت پیش از ازدواج

  • آشنایی با فرهنگ ها و باورها

اولین چیزی که لازم است طرفین در مورد آن صحبت کنند، باورها و اعتقادات است. ریشه اصلی اغلب اختلافات به عدم تطابق فرهنگی و اعتقادی زوجین باز می گردد. برای مثال موارد زیادی دیده ایم که دو طرف از نظر اعتقادات مذهبی، بسیار با هم تفاوت داشته و به دلیل اینکه قبل از ازدواج به این موضوع اهمیت نداده اند، در زندگی مشترک دچار مشکل شده اند.

  • آشنایی با خلق و خو

طبیعتا دو نفر که از نظر احساسی به شدت با یکدیگر تفاوت دارند، نمی توانند با هم زندگی مشترک را شروع کرده و حتی ادامه دهند. فرض کنیم یکی از طرفین به شدت احساسی و دیگری بسیار بی تفاوت است. در این میان کسی که احساساتی است، بسیار اذیت خواهد شد.

کافی است چند جلسه با هم بیرون از منزل معاشرت داشته باشید. این معاشرت تنها شامل صحبت کردن نیست بلکه گاهی با همدیگر به خرید رفته، گاهی تماشای فیلم در سینما را پیشنهاد بدهید. این ملاقات ها به شناخت قبل از ازدواج کمک می کند.

  • صحبت از انتظارات یکدیگر

مهمترین قسمت در جلسات شناخت قبل از ازدواج این است که از انتظارات یکدیگر صحبت کنید. بالاخره شما توقعاتی را در طول زندگی مشترک از همسر خود دارید که برای شما مهم است به آن ها احترام گذاشته شود. بهتر است قبل از اینکه وارد زندگی شوید، در این مورد با هم صحبت کنید تا بعد از ازدواج، دلیل برای عدم توجه طرف مقابل به این نیازها و توقعات وجود نداشته باشد.شناخت پیش از ازدواج

  • بررسی دلیل طلاق

ممکن است شما قصد ازدواج با کسی را داشته باشید که قبلا طلاق گرفته است. توصیه اکید داریم نه تنها از خود فرد دلیل طلاق را جویا شوید بلکه در صورت امکان، به سراغ همسر قبلی رفته و تحقیقات لازم را انجام دهید. ممکن است یکسری حقایق از شما پنهان بماند و در زندگی آینده برای شما مشکل ساز شود. شناخت قبل از ازدواج در این مورد به شما کمک می کند.

کارگاه آموزش و شناخت قبل از ازدواج در کلینیک رویا

یکی از مهمترین کارگاه هایی که در کلینیک رویا به منظور افزایش آگاهی مردم در مورد ازدواج برگزار می شود، کارگاه شناخت پیش از ازدواج است. کشور ما به دلیل طلاق های زیاد و گاها به دلایل بچه گانه، بسیار آسیب پذیر شده است. سلامت یک کشور را سلامت خانواده ها تعیین می کند.

جدایی همسران از یکدیگر و یا افزایش تعداد فرزندان طلاق، به این معنا است که آینده کشور به دست افرادی است که  از نظر روانی، در شرایط ایده آلی به سر نمی بند. حتی اگر بسیار موفق باشند باز هم کمبودهای عاطفی آن ها را اذیت می کند. این مسئله، بدنه جامعه را خدشه دار می کند.

با توجه به اهمیت این موضوع، کلینیک رویا تحت نظر متخصصین و مشاورین توانمند، کارگاه هایی را برگزار نموده و طی چندین جلسه با برنامه ریزی منظم و مباحث بسیار مهم، اصول شناخت پیش از ازدواج را مورد بررسی قرار می دهد.