کلینیک رویا

ویژگی های شخصیت ماکیاولیستینوشته شده توسط در تاریخ اسفند 22, 1402

ویژگی های شخصیت ماکیاولیستی

ویژگی های شخصیت ماکیاولیستی


فردی که شخصیت ماکیاولیستی دارد ممکن است بی‌رحمانه دیگران را فریب دهد یا با آن ها به گونه ای بازی کند تا به اهداف خود برسند. افراد با شخصیت ماکیاولیستی ممکن است با افراد دیگر به‌عنوان اشیایی صرف رفتار کنند که می‌توانند به آنها کمک کنند تا به آنچه می‌خواهند برسند و وقتی دیگر برایشان فایده‌ای ندارند، آنها را کنار بگذارند.

این مقاله نشانه‌های شخصیت ماکیاولیستی را بررسی می‌کند، مقیاس ماکیاولی را مورد بحث قرار می‌دهد و راهکارهایی را پیشنهاد می‌کند که می‌تواند به شما کمک کند با یک فرد ماکیاولی در زندگی خود کنار بیایید.

مفهوم ماکیاولیسم از کجا آمده است؟

مفهوم ماکیاولیسم اولین بار در دوره رنسانس توسط نیکولو ماکیاولی، دیپلمات و استراتژیست سیاسی ایتالیایی مطرح شد. ماکیاولی در کتاب خود به نام “Il Principe” (شاهزاده) معتقد است که حاکمانی که در تلاش برای کسب قدرت و شکوه وحشیانه عمل می کنند، بیشتر از کسانی که صادق یا اخلاق مدار هستند، زنده می مانند، موفق می شوند و ژن های خود را به نسل های آینده منتقل می کنند. ماکیاولیسم، اصطلاحی برای توصیف رفتاری شد که در آن شخص برای پیشرفت دست به هر کاری می‌زند، با این باور که نتیجه نهایی وسیله را توجیه می‌کند.

ویژگی های یک فرد با شخصیت ماکیاولیستی

افراد با شخصیت ماکیاولیستی ممکن است ویژگی های زیر را نشان دهد:

فقط بر روی اهداف و منافع خود تمرکز می کنند

اولویت دادن به موفقیت، قدرت، پول و شهرت بیش از هر چیز

دستکاری یا استثمار دیگران برای منافع خود

هیچ ابایی از فریب دادن یا دروغ گفتن به دیگران

جذاب بودن و استفاده از چاپلوسی به نفع خود

باور به نتیجه نهایی وسیله را توجیه می کند

ویژگی های یک فرد با شخصیت ماکیاولیستی

داشتن نگاه بدبینانه به طبیعت انسان

داشتن نگرش منفی نسبت به همه چیز

خود را برتر از دیگران بدانند

ناتوانی در همدلی با دیگران

در اعتماد کردن به دیگران مشکل دارند

جدا شدن از احساسات خود

تلاش برای شناسایی و بیان احساسات خود

دور ماندن و نداشتن گرمای واقعی در تعاملات اجتماعی

اجتناب از وابستگی عاطفی با دیگران

توانایی خواندن افراد و موقعیت های اجتماعی و استفاده از این بینش به نفع خود

در حالی که هر فردی در هر سنی ممکن است شخصیت ماکیاولیستی داشته باشد، تحقیقات نشان می دهد که ویژگی های شخصیتی ماکیاولی در مردان بیشتر از زنان است.

چگونه می توان تشخیص داد که فرد دارای شخصیت ماکیاولیستی است؟

اگر شک دارید که فردی دارای شخصیت ماکیاولیستی است، آزمایشی وجود دارد که می تواند برای تعیین این موضوع استفاده شود.

آزمون Mach-IV

مقیاسی که به عنوان آزمون Mach-IV شناخته می شود برای ارزیابی اینکه آیا فردی دارای ویژگی های شخصیتی ماکیاولیستی است یا خیر استفاده می شود. این آزمون دارای لیستی از 20 عبارت است و شرکت کنندگان باید به هر عبارت از 1 (کاملاً مخالف) تا 7 (کاملاً موافق) رتبه بندی کنند.

نیمی از عبارات در این آزمون نگرش‌های ماکیاولیستی را نشان می‌دهند، مانند «بهترین راه برای برخورد با مردم این است که به آن‌ها چیزی را که می‌خواهند بشنوند، بگوییم» یا «هر کسی که کاملاً به دیگران اعتماد دارد، دردسر می‌خواهد». 10 عبارت دیگر نگرش‌های ضد ماکیاولیستی را بیان می‌کنند، مانند «فقط زمانی باید اقدام کرد که مطمئن باشد از نظر اخلاقی درست است».

آزمون Mach-IV

نتایج آزمایش احتمالی

این آزمون از 100 امتیاز کسب می شود. افراد بر اساس نمراتشان دسته بندی می شوند:

ماخ های بالا: افرادی که در آزمون امتیاز بالاتر از 60 را کسب می کنند، ماخ های بالایی در نظر گرفته می شوند زیرا ویژگی های شخصیتی ماکیاولیستی را نشان می دهند.

ماخ های پایین: افرادی که امتیاز کمتر از 60 کسب می کنند، ماخ های پایین در نظر گرفته می شوند زیرا اعتماد، همدلی و مثبت اندیشی بیشتری دارند. افرادی که در این آزمون نمره بسیار پایینی می گیرند ممکن است تمایلات تسلیم داشته باشند.

مقیاس جداگانه ای به نام Kiddie Mach نیز برای ارزیابی ماکیاولیسم در کودکان ایجاد شده است.

ماکیاولیسم و سه گانه تاریک

ماکیاولیسم اغلب دست در دست سایر ویژگی‌های شخصیتی منفی می‌رود و چیزی را شکل می‌دهد که به عنوان شخصیت سه‌گانه تاریک شناخته می‌شود.

شخصیت سه گانه تاریک شامل ویژگی های زیر است:

ماکیاولیسم: حیله گری، دستکاری و ناصادق بودن برای رسیدن به اهداف

خودشیفتگی: خودشیفتگی به طور باورنکردنی خودمحور بودن و احساس بزرگی از خود مهم بودن

روان‌پریشی: ضد اجتماعی بودن و نداشتن همدلی و پشیمانی

افرادی که دارای ویژگی های شخصیتی سه گانه تیره هستند، تمایل دارند از آسیب پذیری های دیگران سوء استفاده کنند و ممکن است از نظر فیزیکی یا عاطفی به آنها آسیب برسانند.

چگونه با کسی که شخصیت ماکیاولیستی دارد رفتار کنیم؟

این چند استراتژی است که می تواند به شما کمک کند با شخصیت ماکیاولیستی در زندگی خود کنار بیایید:

ویژگی های ماکیاولیستی را بشناسید:

ممکن است فرد با کلاهبرداری مواجه شودبا اعتماد به نفس و جذاب است و به شما تعارف زیادی می کند. با این حال، اگر می‌بینید که آنها در روابط خود با دیگران ویژگی‌های ماکیاولیستی را بیان می‌کنند، مهم است که درک کنید که احتمالاً روزی با شما همین رفتار را خواهند داشت.

ویژگی های ماکیاولیستی

رفتار آنها را شخصی سازی نکنید:

چه یک دوست، همکار یا شریک زندگی، تعامل با شخصیت ماکیاولیستی می تواند باعث ایجاد احساس ناامنی، عصبانیت، ناامیدی یا استفاده شود. سعی کنید رفتار فرد را شخصی نگیرید و فکر نکنید مشکلی در شما وجود دارد. درک کنید که رفتار آنها به جای اینکه شما چه کسی هستید، بازتابی از شخصیت آنهاست.

مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید:

افرادی که تمایلات ماکیاولیستی دارند فقط مراقب خود هستند و هیچ توجهی به نیازهای دیگران ندارند. برای اطمینان از برآورده شدن نیازهای فیزیکی، عاطفی یا حرفه ای خود، شفقت و مراقبت از خود را تمرین کنید. اجازه ندهید نیازهای شما نادیده گرفته شود.

تعامل خود را با آنها محدود کنید:

اگر شخصی شخصیت ماکیاولیستی دارد، سعی کنید برای محافظت از خود، تعامل خود را با او محدود کنید. به جای اینکه سعی کنید از آنها پیشی بگیرید یا به خاطر کاری که با شما انجام داده اند به آنها پاسخ دهید، بهتر است از راه آنها دوری کنید.

به سیستم پشتیبانی خود تکیه کنید:

اطراف خود را با عزیزانی احاطه کنید که می توانید به آنها اعتماد کنید و برای حمایت روی آنها حساب کنید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند رفتار ماکیاولیستی را تشخیص دهید، از طریق گاز نوردی ببینید، و تشویق و منابعی را که برای پایان دادن به رابطه‌تان با آن شخص نیاز دارید، فراهم کنند.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *