در هر دوره ای از زمان اگر ما از مهارت های زندگی در آن دوره بی اطلاع باشیم، قطعا دچار مشکلاتی خواهیم شد. برای مثال مهارت زندگی بزرگسالان کمک می کند افراد در این سن، بهتر بتوانند شرایط زندگی را مدیریت کرده و با توجه به اینکه با افزایش سن روبرو هستند، می آموزند چگونه صبورانه در کنار فرزندان و دوستان خود ایام را به بهترین شکل ممکن سپری کنند.مهارت زندگی

بررسی مهمترین مهارت زندگی بزرگسالان

در این قسمت از مقاله برخی از مهمترین مهارت زندگی بزرگسالان را توضیح خواهیم داد:

  • مهارت ارتباط موثر

این مهارت بسیار مهم است چرا که ارتباط اجتماعی شما را تضمین می کند. شما باید بدانید درخواست های خود را در هر موقعیت، چگونه مطرح کنید. متاسفانه افراد زیادی را دیده ایم که به این مسئله توجه نداشته و با خانواده، دوستان، در محیط مدرسه یا دانشگاه و… به یک نحو صحبت می کنند. این یک اشتباه بزرگ است. شما باید برای هر کدام از این موقعیت ها، رفتار مناسب داشته باشید.

  • مهارت خودآگاهی

شما زمانی می توانید در خانواده و جامعه، ارتباط موثری برقرار کنید که به خوبی نسبت به خودتان شناخت داشته باشید. هر کس باید نقاط قوت، ضعف، توانایی ها، استعدادها و… خود را بشناسید. به این مسئله توجه داشته باشید که اگر خودتان به این کشف نرسید، کسی دیگر شما را کشف می کند. در این صورت چون خودتان از شخصیت وجودی خود بی خبر هستید، ممکن است از شما سوءاستفاده شود.

  • مهارت روابط بین فردی

ما انسان ها در جامعه زندگی می کنیم. به این معنا که خواه ناخواه با افراد دیگر در ارتباط هستیم بنابراین باید بدانیم با هر کس چگونه رفتار کنیم. انسان ها با هم متفاوت هستند و ما نباید با همه، رفتار یکسانی داشته باشم چرا که ممکن است وارد محدوده شخصی آن فرد شویم.مهارت زندگی

  • مهارت همدلی

ما نمی توانیم نسبت به دردها و غم های دیگران بی تفاوت باشیم، اما این بدان معنا نیست که بخواهیم با همه افراد، همدردی کنیم. شما باید محدوده ای برای خودتان داشته باشید و به این باور برسید که هیچکدام از ما، نسبت به همه مسئول نبوده و نمی توانیم همه را راضی نگه داریم. لذا حتی برای همدلی کردن نیز باید حد و حدود داشته باشیم.

  • مهارت مهار کردن استرس

بدترین آفت روانی که می تواند هر کس را بیمار و حتی خانه نشین کند، استرس است. تحقیقات علمی ثابت کرده است که افراد مضطرب، همواره در معرض سایر بیماری های روانی و حتی بیماری های جسمی قرار دارند. بنابراین یکی از مهمترین انواع مهارت زندگی بزرگسالان این است که بتوانید استرس خود را مهار کنید. بالاخره این طبیعی است که نسبت به برخی از امور، استرس داشته باشیم اما اگر این تنش از حالت طبیعی خارج شود، تبدیل به بیماری خواهد شد.

  • مهارت تصمیم گیری

همه ما در دوران زندگی خود، به مراحلی می رسیم که با تصمیم گیری ها مهم و اساسی، آینده خود را تعیین می کنیم. بنابراین به عنوان یک مهارت زندگی بزرگسالان لازم است در مورد نحوه تصمیم گرفتن، زمان مراجعه برای مشاوره و… بیشتر بدانیم.مهارت زندگی

  • مهارت حل مسئله

ما نمی توانیم انکار کنیم که در طول دوران زندگی، مشکلاتی رخ می دهد. اگر چه گاها مشکلات، خارج از کنترل ما هستند ولی بی شک می توانیم با راهکارهای مناسب، مسئله را حل کنیم. در این زمان است که مهارت حل مسئله، اهمیت خود را نشان می دهد. این نیز جزئی از مهارت زندگی بزرگسالان است که بتوانند به کمک آنچه در اختیار دارند، بهترین راه حل را برای حل مسئله ارائه کنند.

در واقع تصمیم که شما برای رفع مشکل می گیرید، توانایی شما در شرایط سخت را نشان می دهد. به خاطر داشته باشید اساس مهارت حل مسئله، توانایی در شناخت درست مسئله است. بنابراین شما اول باید بتوانید مشکل را به درستی تشخیص دهید تا نهایتا قادر به حل آن به صورت ریشه ای باشید.

  • مهارت کنترل هیجان

این نوع از مهارت زندگی بزرگسالان بسیار کمک می کند تا شما بتوانید هیجانات روحی خود را مدیریت کنید. دقت داشته باشید که ما صحبتی از کنترل هیجان نداریم! چرا که باید این حالات را بروز داد وگرنه تجمع آن ها درون وجود انسان، منجر به فوارن روانی شده و مشکلات جدی را بروز می دهد. هیجانات خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید تا در عین بروز دادن، دردسر ساز نشود.مهارت زندگی

  • مهارت انتقادی

آدم ها با یکدیگر متفاوت هستند و این تفاوت هم در رفتار و هم در نظرات وجود دارد. زمانی که شما نظری را بیان می کنید، نباید انتظار داشته باشید همه با شما موافق باشند. شما باید روحیه انتقادپذیری داشته باشید. از سویی دیگر گاهی ممکن است بخواهید رفتار و یا نظرات دیگران را نقد کنید. شما باید بدانید این نقد، چگونه باشد که به عنوان رفتار ناپسند تلقی نشود. در واقع این نوع از مهارت زندگی بزرگسالان ادامه رابطه شما با اطرافیان را نشان می دهد.

  • مهارت تفکر خلاقانه

خلاقیت، برگ برنده شما در زندگی به ویژه در کار خواهد بود. شرایط همواره در حال تغییر است و این که شما بتوانید شرایط را به نفع خودتان تغییر دهید، باعث می شود به یک برنده تبدیل شوید. رمز رسیدن به این مرحله، داشتن خلاقیت است که بخش مهمی از مهارت زندگی بزرگسالان را تشکیل می دهد. در تمام دوران زندگی از کودکی تا زمان پیری، خلاقیت به اشکال مختلف تعریف می شود مهم این است که این مهارت را به خوبی فرا گیرید.

کارگاه مهارت زندگی بزرگسالان در کلینیک رویا

بخشی از خدمات مشاوره در کلینیک رویا به آموزش مهارت زندگی بزرگسالان در قالب کارگاه های آموزشی اختصاص دارد. در این دوره های، طی چند جلسه و با برنامه از پیش تعیین شده، متخصصین ما سعی دارند مهمترین و اصلی ترین مهارت زندگی بزرگسالان را به شرکت کنندگان آموزش دهند.مهارت زندگی

این آموزش ها تنها مبتنی بر کتب  علمی نیست بلکه سعی می کنیم مثال هایی از زندگی واقعی مراجعه کنندگان خود را بیان و با بررسی هر کدام، مهارت ها را آموزش دهیم. این روش آموزش، کارآمدتر خواهد بود.