کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

بیماری هایی که در طول زندگی بشر ممکن است رخ بدهد، به دو دسته بیماری های جسمی و روحی تقسیم می شود. درمان بیماری های روانی در حیطه های مختلف مشاوره، روانشناسی و روانپزشکی انجام می گیرد. زمانی که دچار ناهنجاری های روحی می شوید، در ابتدا مشاور به شما کمک کرده و در صورتی که مشکل حل نشود، مراحل بعدی درمان باید اجرا گردد.روانپزشکی

روانپزشکی در واقع شاخه ای از علم پزشکی است که یک پزشک عمومی، دوره تخصصی خود را در این گرایش ادامه می دهد. روانپزشک در حین درمان، در کنار شرایط روحی، جنبه های فیزیولوژیک و جسمی بدن که در بروز این عارضه نقش داشته اند را هم در نظر می گیرد.

تفاوت روانشناسی و روانپزشکی

یک اشتباه بسیار رایج که در بین عموم مردم وجود دارد این است که علم روانپزشکی و روانشناسی را یکی دانسته و گمان می کنند کارایی هر دو، شبیه به هم است. اما در این مقاله چندین تفاوت بین این دو علم را بیان خواهیم کرد:

 • ماهیت درمان در این دو شاخه علمی متفاوت است. روانشناسی به امر روان درمانی می پردازد که شامل شناخت درمانی، رفتار درمانی، بازی درمانی و… می شود. اما در علم روانپزشکی کاملا شرایط فرق دارد. درمان، به کمک دارو پیش می رود. گاها ناهنجاری های روانی که در بیمار رخ می دهد، تنها با روان درمانی حل نشده و لازم است به موازات آن، دارو درمانی نیز آغاز شود. در این زمان روانشناس بیمار را به یک روانپزشک ارجاع می دهد.
 • شاید تصور کنید که هر نوع بیماری روانی، منشا روحی دارد در صورتی که این باور کاملا غلط است. همانگونه که می دانید سطح متابولیت هایی همانند هورمون ها با شدت بر روی سلامت روح و روان تاثیر می گذارد. به عنوان مثال کسانی که دچار اضطراب می شوند، لازم است داروهایی مصرف کنند تا موادی که در این ناراحتی روانی نقش دارند به حالت تعادل برسند. به طور کلی گاها مشکلات جسمی منجر به اختلال ورانی می شوند که در چنین شرایط، درمان باید تحت نظر روانپزشک انجام گیرد.روانپزشکی
 • تعداد جلسات روانپزشکی کمتر از روانشناسی است چرا که هدف آن، دارو درمانی است. اما در روانشناسی، لازم است چندین جلسه صحبت و مشاوره انجام گیرد تا با متدهای علمی مرتبط با نوع بیماری، روانکاوی صورت گرفته و درمان آغاز گردد.
 • تجویز دارو تنها توسط روانپزشک جایز است و روانشناس به هیچ عنوان حق تجویز دارو برای بیمار را ندارد.

دلایل نیاز به روانپزشکی

متاسفانه هنوز در کشور ما دیده می شود افرادی که به ناراحتی های روانی نیاز دارند ولی از مراجعه به متخصص خودداری می کنند، زیرا نمی خواهند قبول کنند دچار ناهنجاری شده اند. همین باعث می شود آن ها به عارضه های دیگر نیز مبتلا شوند.

برای مثال کسی که بسیار عصبی و مضطرب است، در صورت عدم درمان دچار بیماری های دیگر همانند زخم معده و بیماری های گوارشی نیز می شود. بنابراین به چند دلیل مهم لازم است شما به متخصص روانپزشکی مراجعه کنید:

 • جلوگیری از بروز بیماری های دیگر در بدن

این نکته را به خاطر داشته باشید که منشا بسیاری از بیماری ها، ناراحتی های عصبی است. لذا در اسرع وقت باید به روانپزشک مراجعه نموده و درمان را شروع کنید. البته در ابتدا بهتر است به سراغ روانشناس رفته و در صورت نیاز به دارو درمانی، از متخصص روانپزشکی کمک بگیرید.روانپزشکی

 • بهبود شرایط زندگی

به هر حال وقتی کسی در خانواده دچار ناهنجاری های روانی باشد، سایر اعضای خانواده نیز اذیت خواهند شد و در صورت عدم درمان، به مرور زمان منجر به عصبی شدن افراد خانواده نیز می شود. لذا درمان شما برای حفظ سلامت خانواده نیز بسیار اهمیت دارد. با توجه به اهمیت این موضوع، باید در صورت لزوم، به متخصص روانپزشکی مراجعه کنید.

 • بهبود شرایط درسی و کاری

فردی که از نظر روحی و روانی دچار مشکل است، نمی تواند به خوبی بر روی درس و کار خود متمرکز شود. برای مثال فرزند شما به شدت عصبی و  پرخاشگر است. چنین فردی در مدرسه مدام با همکلاسی های خود دچار چالش شده و کم کم از جامعه دور خواهد شد.

اینجاست که فرد باید جلسات مشاوره و روانشناسی را شروع کند. درمان بیماری های روانی از طریق مشاوره شروع می شود اما گاهی اوضاع بیمار به گونه ای است که حتما باید در کنار روان درمانی، دارو درمانی نیز آغاز گردد. در این زمان است که علم روانپزشکی اهمیت خود را نشان می دهد.

این موضوع را همواره به خاطر داشته باشید که اگر درمان بیماری های روانی به تاخیر بیافتد، عوارض بدی به دنبال خواهد داشت که گاها ممکن است درمان را چندین سال طولانی کند

روانپزشکی از راه دور

یکی از مهم ترین رخدادهای علمی در روانپزشکی امکان درمان از راه دور است. با پیشرفت علم و تکنولوژی، اکنون متخصصین می توانند از راه دور، افراد را معاینه کنند. روانپزشکی از راه دور چند مزیت عمده دارد:روانپزشکی

 • امکان خدمت رسانی به مناطق دور و محروم
 • تحت نظر داشتن بیمار در زمان های مختلف و امکان مشاوره در زمان فوریت
 • درمان بیمارانی که باید در خانه بستری شده و امکان خروج از خانه را ندارند.
 • درمان بیماران روانی در زندان ها

متخصصین روانپزشکی در کلینیک رویا

یکی از خدماتی که در کلینیک رویا انجام می شود، درمان بیماری ها و ناهنجاری های مرتبط با روانپزشکی است. همانگونه که بیان شد در درمان دارویی بیماری های روانی که از طریق مشاوره و روان درمانی مشکل حل نمی شود، لازم است دارو تجویز شده و برای این منظور نیاز به روانپزشک مجرب دارید.

در انتخاب روانپزشک بسیار دقت کنید. چرا که اگر این فرد از دانش و مهارت کافی برخوردار نباشد، در انتخاب دارو و یا دوز مصرفی اشتباه نموده و شرایط بیمار بدتر می شود. در مواردی دیده شده است که این اشتباه در دوره درمان، منجر به اعتیاد بیمار به داروهای روانی شده است.

در کلینیک رویا متخصصین ما با تسلط به متدهای پیشرفته، درمان بیماری ها روانی را شروع نموده و مراحل درمان به گونه ای پیش می رود که در کوتاه ترین زمان عارضه بیمار رفع گردد.روانپزشکی

4 دیدگاه ها

 • من مشکل اضطراب دارم و خیلی شدید هست. جوری که دندون قروچه دارم هم در طول روز هم شب موقع خواب و به قدری حاد شده که دندون هام خراب شده. برای حل مشکلم چه داروهایی باید مصرف کنم؟

  • سلام
   دوست عزیز از مصرف خودسرانه داروهای روانپزشکی پرهیز کنید. حتما برای رفع این مشکل به روانشناس مراجعه کنید. روانشناس شما در صورت لزوم شما رو به روانپزشک ارجاع خواهند داد و داروهای لازم را تجویز می کنند.

 • سلام
  روان پزشک برای برادر من فلوکستین تجویز کرده و برادر من یه مدت مصرف کرد. ولی ایشون همش خواب آلود و بی انرژی هستن و به همین دلیل مادرم مجبورش کرده که دیگه مصرف نکنه. اگر ادامه ندن مشکلی پیش نمیاد؟

  • سلام و روز بخیر
   از قطع مصرف دارو خودسرانه و یکباره جدا پرهیز کنید. قطع خودسرانه و ناگهانی داروهای روانپزشکی عوارض بسیاری دارد و حتما باید با مشورت روانپزشک و کاهش دوز انجام گیرد. لطفا فبل از هر اقدامی به روانپزشک خود مراجعه کنید و مشورت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + ده =