جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

در زمینه درمان ناهنجاری های روانی، یکی از متدهایی که متخصصین توصیه می کنند، گروه درمانی است. جالب است بدانید روانشناسان و مشاورین بر این اعتقاد هستند که اگر بیماری های روانی به صورت گروهی و دسته جمعی درمان شود، تاثیر آن چندین برابر بیشتر از حالتی خواهد بود که بیمار، درمان انفرادی را در پیش گیرد.گروه درمانی

تاریخچه گروه درمانی

در روش گروه درمانی، چند نفر که از نظر روحی و روانی و عارضه رخ داده، شبیه به هم هستند، در یک محیط آرام دور هم جمع شده و با یکدیگر صحبت می کنند. در این صحبت کردن، مشکلات خود را بیان کرده و درد دل می کنند.

به طور کلی تحقیقات ثابت کرده است که صحبت کردن با جمعی از دوستان که بسیار به شما نزدیک هستند، بار روانی مثبتی به دنبال دارد. اکنون در گروه درمانی علاوه بر این تاثیر مثبت، شما از نظرات جمع برای حل مشکلات خود استفاده می کنید و همین موضوع، به پیشرفت درمان شما کمک خواهد کرد.

گروه درمانی  اولین بار در اتریش توسط روانپزشکی به نام یاکوب موره نو، ابداع شد. وی در سال 1910 دوره های آموزشی متد نمایشی و درمانی را سپری نمود و نقش گذاری درمانی را پایه گذاری کرد. موره نو همواره بر این باور بود که اگر در طول درمان، دلایلی که منجر به بروز یک عارضه می شود با هم مطرح و بازآفرینی شوند، درمان موفقیت آمیزتر خواهد بود.

مزایای گروه درمانی

در علم روانشناسی، متدهای بسیار متنوعی برای درمان وجود دارد که بسته به نوع بیماری و شرایط بیمار، از یک یا چند روش استفاده می شود. در این میان گروه درمانی نیز روشی شناخته شده است که با توجه به روش جمعی، بسیار کارآمد است.گروه درمانی

این متد چند مزیت عمده دارد:

 • شما تنها بیماری نیستید که به این عارضه مبتلا شده اید.

اولین و مهم ترین دلیلی که باعث می شود افراد مبتلا به بیماری های روانی به فکر درمان نباشند، این است که گمان می کنند تنها هستند و در نتیجه خجالت می کشند در مورد مشکل خود صحبت کنند.

حال تصور کنید شما در جمعی از افراد هستید که با شما هم درد هستند. حس خوبی خواهید داشت از اینکه شما با چند نفر همراه هستید که شرایط شما را داشته و هر کدام تجربه متفاوتی دارند. شما می توانید از تجارب یکدیگر استفاده کرده و برای رفع مشکل خود به کار گیرید. بارها دیده ایم که گروه درمانی کمک کرده است که دارو درمانی نیاز نباشد.

 • شما می توانید خود واقعیتان را پیدا کنید.

نتایج به دست آمده از تحقیقات علمی در زمینه علم روانشناسی نشان می دهد که غالب بیماران، نمی توانند احساسات درونی خود را بروز داده و به خود واقعی برسند. در این شرایط، حسی شبیه گم شدن دارند که آن ها گیج و سردرگم می کند.

در گروه درمانی شما وارد جمعی از افراد می شوید که روی صحبتشان یکی است. در نتیجه با شروع و ادامه پیدا کردن صحبت، به مرور زمان و به طور ناخواسته، احساسات خود را بروز داده و متخصص می تواند وجود شما را درک کند.گروه درمانی

 • گروه درمانی شما را به یک فرد مطمئن تبدیل می کند.

یکی از مهمترین مزیت های گروه درمانی این است که شما یاد می گیرید حافظ اسرار و صحبت های دیگران باشید. در گروهی که همه افراد در مورد مشکلاتشان با هم صحبت می کنند، هر کس می داند اگر امین نبوده و اسرار کسی را افشا کند، متقابلا خود نیز دچار چنین شرایطی می شود. در نتیجه گروه درمانی یک آموزش تدریجی برای تشکیل شبکه ای ایمن از افراد مطمئن است.

 • شما از حمایت هم گروهی های خود برخوردار خواهید شد.

در گروه درمانی، مشکل افراد یکی است، منتهی دلیل بروز عارضه متفاوت است. افراد کمک می کنند تا هر کس بتواند به نحوی بر مشکل خود غالب شود چرا که می داند اگر یک راه حل به نتیجه برسد، می تواند برای خودش نیز تاثیرگذار باشد.

 • گروه درمانی بر روی روابط اجتماعی تاثیر می گذارد.

عمده افرادی که دچار بیماری های روانی هستند، در برقراری ارتباط با دیگران به مشکل برخورد می کنند. این افراد ترجیح می دهند از جمع دور باشند تا کسی به شرایط روانی آن ها پی نبرد. همین ترس، آن ها را منزوی می کند.

در متد گروه درمانی شما مجبور هستید در یک جمعی از همنوعان خود حضور داشته باشید. وقتی بتوانید با کسی از مشکلات خود صحبت کنید، در واقع به ترس خود غلبه کرده و از این پس، راحت تر وارد اجتماع خواهید شد.گروه درمانی

 • شما در طول درمان، امیدوارتر می شوید.

آنچه باعث تاخیر در درمان بیماری های روانی می شود، ناامیدی از بهبودی است. برخی بیماران از همانی ابتدای درمان، مایوس بوده و گمان می کنند بیماری آن ها درمان نخواهد شد. توصیه می شود در صورت امکان، برای این دسته از افراد گروه درمانی تجویز شود. وقتی بیمار ببینید فردی شبیه خودش در مرحله بهبودی است، امیدوار شده و با انگیزه به درمان خود ادامه می دهد.

اصول لازم برای شرکت در گروه درمانی

 • اولین و مهمترین شرط برای شرکت در کارگاه این است که افراد رازدار بوده و به هیچ عنوان صحبت هایی که در جمع می شود، به خارج از گروه نبرد.
 • صبور بوده و به هیچ عنوان از ناامیدی صحبت نکنید. اگر قرار باشد در هر جلسه از درمان مدام حرف های ناامید کننده بنزید، بر روی هم گروهی ها نیز تاثیر منفی خواهید گذاشت.
 • در هر گروه متناسب با اخلاق افراد، قوانین در ابتدا وضع می شود که لازم است به آن ها احترام گذاشته شود.

کارگاه گروه درمانی در کلینیک رویا

با توجه به آنچه در این مقاله صحبت شد، گروه درمانی یک روش بسیار کارآمد در علم روانشناسی به منظور درمان بیماری های روانی است. با توجه به تاثیر و  اهمیت این روش، در کلینیک رویا کارگاه گروه درمانی تحت نظر متخصصین حرفه ای برگزار می شود تا شما عزیزان بتوانید بخشی از دوره درمانی خود را زیر نظر مشاورین توانمند سپری کنید.

در این کارگاه ها، اصول اولیه گروه درمانی، لزوم انجام آن و… توضیح داده شده و سعی می شود با برنامه های از پیش تعیین شده و چیدمان گروهی مناسب، درمان در جلسات مختلف آغاز شود.

2 دیدگاه ها

 • سلام و روز خوش
  من کارگاه گروه درمانی تیر ماه شما رو شرکت کردم. واقعا تاثیرگذار بود و نتیجه مثبتی داشت و بلافاصله بعدش اثرش رو دیدم. امیدوارم مجدد از این کارگاه ها برگزار کنید.

  • سلام و وقت بخیر
   کارگاه های گروه درمانی و مهارتی به طور مرتب در کلینیک رویا برگزار می شوند. در صورت برگزاری کارگاه ها زمان آن ها به شما عزیزان اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =