کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تفکر دوگانه چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ فروردین 29, 1403

تفکر دوگانه چیست؟

تفکر دوگانه چیست؟


تفکر دوگانه در اختلال شخصیت مرزی رایج است. تفکر دوگانه که به عنوان “تفکر سیاه یا سفید” نیز شناخته می شود، نشانه بسیاری از بیماری های روانپزشکی و اختلالات شخصیتی از جمله اختلال شخصیت مرزی (BPD) است. تفکر دوگانه به مشکلات بین فردی و بی ثباتی عاطفی و رفتاری کمک می کند.

وقتی مردم درگیر تفکر دوگانه می‌شوند، چیزها را در حد افراط می‌بینند – همه چیز است یا هیچ. سیاه یا سفید؛ این یا آن. این یک ویژگی مشترک اختلال شخصیت مرزی است، اما می‌تواند در شرایط دیگری مانند اضطراب، افسردگی، OCD و برخی از انواع اختلالات خوردن نیز رخ دهد. به خواندن ادامه دهید تا درباره نحوه تشخیص علائم و درمان هایی که می تواند به مبارزه با این نوع تفکر کمک کند، بیشتر بدانید.

ویژگی های تفکر دوگانه

نشانه های تفکر دوگانه عبارتند از:

  • از زبان مطلق مانند «همیشه» و «هرگز» برای توصیف چیزها استفاده کنید
  • نشخوار احساسات شدید
  • دیدن چیزها به عنوان کامل یا بی فایده
  • ناتوانی در دیدن حد وسط
  • جابجایی بین خوب یا بد دیدن چیزها
  • درگیر شدن در رفتارهای تکانشی به دلیل تغییرات ناگهانی در نحوه دید شما از یک شخص یا موقعیت

بسیاری از مردم گاهی اوقات تفکر دوگانه را تجربه می کنند، اما زمانی که نتیجه گیری های افراطی در مورد خود، دیگران یا شرایط در ثبات عاطفی، روابط و تصمیمات شما اختلال ایجاد می کند، می تواند مشکل ساز شود. اگر بیشتر افکار شما به سیاه یا سفید، خوب یا بد، و همه یا هیچ تجزیه شود، ممکن است تمایل شدیدی به تفکر دوگانه داشته باشید.

این تفکر افراطی می‌تواند باعث واکنش‌های شدید بیش از حد یا واکنش‌های احساسی شود و اگر تمایل داشته باشید در پاسخ به احساسات شدید خود رفتار تکانشی داشته باشید، ممکن است منجر به عواقب قابل توجهی شود. خواه قطع رابطه باشد یا عملکرد ضعیف کاری، تفکر دوگانه می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد.

ویژگی های تفکر دوگانه

تفکر دوگانه و اختلالات سلامت روان

تفکر دوگانه ممکن است گاه به گاه برای هر کسی اتفاق بیفتد، اما همچنین یک نوع رایج تحریف شناختی است که با برخی از شرایط سلامت روان مرتبط است. برخی از اختلالات که اغلب دارای تفکر دوگانه هستند عبارتند از:

اختلال شخصیت مرزی (BPD) وضعیتی است که معمولاً با این نوع تفکر مرتبط است. زندگی با BPD ممکن است دشوار باشد و اغلب تشخیص آن دشوار است، زیرا افرادی که به آن مبتلا هستند ممکن است تغییرات خلقی شدید و رفتارهای نامنظم را تجربه کنند، اما به طور کلی نمی توانند خود را مشکلی ببینند و در عوض دیگران را به عنوان مشکل در نظر بگیرند. افراد مبتلا به BPD در مقایسه با افرادی که BPD.3 ندارند بیشتر احتمال دارد تفکر دوگانه نشان دهند

نمونه هایی از تفکر دوگانه

تفکر دوگانه می تواند باعث درگیری و آشفتگی شود، احساس آرامش درونی شما را مختل کند و صلح بین خود و دیگران را مختل کند. اگر BPD دارید، ممکن است بدون اینکه متوجه شوید، تفکر دوگانه را تجربه کنید. به عنوان مثال، ممکن است اغلب بین اینکه خود را یک موفقیت قابل توجه یا یک شکست بزرگ بر اساس تحسین یا انتقاد دیگران می بینید، تلنگر شوید. فردی که دارای تفکر دوگانه است ممکن است با یک همکار جدید در محل کار ملاقات کند. در ابتدا، همکار شگفت‌انگیز، بی‌نقص و بهتر از هر همکار یا دوست دیگری دیده می‌شود.

افرادی که دارای تفکر دوگانه هستند تمایل دارند افراد مورد علاقه داشته باشند و معتقدند که همه چیز در مورد یک فرد یا چیز مورد علاقه برتر از دیگران است. با این حال، با گذشت زمان، شخصی با تفکر دوگانه ممکن است ناگهان به سمت افراط مخالف حرکت کند. اگر توسط همکار نادیده گرفته شود، یا اگر همکار به شیوه ای ناامیدکننده رفتار کند، ممکن است فردی با تفکر دوقطبی احترام خود را نسبت به همکار مورد علاقه قبلی خود از دست بدهد یا از آن متنفر باشد، و نتواند روابطی را حفظ کند که به طور مشخص «عشق» یا «نفرت» نیستند. این امر می‌تواند منجر به دستکاری آن‌هایی شود که به‌عنوان «خوب» در نظر گرفته می‌شوند یا به جدایی ناگهانی در دوستی‌ها و روابط عاشقانه منجر شود.

در برخی موارد، تفکر دوگانه می تواند منجر به مشکلات مالی شود. خریدهای ناگهانی و عدم قضاوت متعادل در محل کار و زندگی شخصی می تواند عواقب جدی داشته باشد.

نمونه هایی از تفکر دوگانه

درمان تفکر دوگانه

تفکر دوگانه و BPD می تواند بسیار مضر باشد و شما را از داشتن یک زندگی غنی و کامل باز دارد. با این حال، درمان هایی وجود دارد که می تواند به افراد کمک کند تا مدیریت تفکر دوگانه را بهتر یاد بگیرند. وجود داردهمچنین درمان های موثری برای کمک به افرادی که BPD.5 دارند در دسترس است انواع درمانی که اغلب برای درمان تفکر دوگانگی و اختلال شخصیت مرزی استفاده می شوند عبارتند از:

اگر علائمی دارید، توصیه می شود به دنبال یک متخصص مراقبت های بهداشتی باشید که در درمان اختلال شخصیت مرزی آموزش دیده و با تجربه است.

چگونه درمان می تواند کمک کند؟

در طول جلسات درمانی، درمانگر یا روانشناس شما ممکن است از شما بخواهد که در مورد نمونه هایی از تجربیات روزانه خود صحبت کنید و در مورد دیدگاه های مختلف صحبت کنید. اگر اغلب به افراط فکر می کنید، درمانگر می تواند به شما کمک کند تا حد وسط را شناسایی کنید، و شما را با روش فکری جدید و متعادل تر آشنا می کند. همانطور که پیشرفت می کنید، قبل از اینکه اجازه دهید افکارتان شما را ناراحت کنند، یاد می گیرید که با پرسیدن سوالات زیر از خود، مفروضات خود را در نظر بگیرید:

آیا شواهدی وجود دارد که از افکار من حمایت کند؟

آیا همه زوایا را در نظر می‌گیرم یا چیزها را کنار می‌گذارم؟

آیا ممکن است فرض من توسط شخص دیگری به چالش کشیده شود؟ چگونه؟

آیا بقیه آن را اینگونه می بینند؟

آیا من نسبت به دیگران در بیان این نظر منصف هستم؟

با برداشتن یک قدم به عقب، می‌توانید مهارت‌های لازم برای یادگیری شکل‌گیری درک واقعی‌تر از روابط و محیط خود را ایجاد کنید.

چگونه درمان می تواند کمک کند؟

شناسایی و تنظیم مجدد افکار

درمان تفکر دوگانه اغلب بر کمک به افراد برای شناسایی و تنظیم مجدد افکارشان متمرکز است. همچنین خودگویی واقع بینانه تر را تشویق می کند که از زبان مطلق مانند “همیشه” و “هرگز” اجتناب می کند. همچنین ممکن است به افراد کمک کند یاد بگیرند که ناراحتی را بهتر تحمل کنند و بپذیرند که چیزهایی وجود دارد که نمی توانند تغییر دهند.

اگر می دانید که تمایل به تفکر دوگانه دارید، همچنین مهم است که از عمل به افکار افراطی خود یا تصمیم گیری های ناگهانی خودداری کنید. ممکن است بخواهید مواردی را یادداشت کنید یا با یک دوست یا درمانگر مورد اعتماد صحبت کنید. این مراحل می تواند به شما زمان دهد تا تصمیمات خود را در نظر بگیرید و قبل از اقدامی که می تواند به روابط یا مالی شما آسیب برساند، از یک منبع بی طرف بازخورد دریافت کنید.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 1 =