جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تفاوت ترس و فوبیانوشته شده توسط در تاریخ خرداد 10, 1399

فوبیا

یکی از احساسات طبیعی که در وجود همه انسان ها وجود دارد، ترس است. این حس به ما کمک می کند که محتاطانه نسبت به برخی از امور رفتار کنیم. برای مثال اگر ترس از شکست وجود نداشت، با احتیاط در مورد کارها و امور زندگی خود تصمیم نمی گرفتیم. اما همین ترس اگر بیش از اندازه در انسان نمود کند، دست و پا گیر خواهد شد و به یک عامل محدود کننده تبدیل می شود. گاها ترس را با فوبیا اشتباه می گیرند اما آیا می دانید این دو کاملا با یکدیگر متفاوت هستند؟ آیا می دانید چه عواملی در ایجاد فوبیا نقش دارند. چند دقیقه از وقت خود را برای این مقاله در نظپر بگیرید تا دیدگاه درستی نسبت به ترس و فوبیا داشته باشید.

فوبیا و تفاوت آن با ترس

فوبیا نوعی ترس است که پایه و اساس دارد به عبارت دیگر نوعی ترس غیر منطقی که نسبت به امور غیر منطقی و حتی غیر واقعی پیدا می کنیم. برای مثال برخی افراد فوبیای تاریکی دارند به این معنا که با تاریک شدن هوا و یا ورود به محیط تاریک، ترس شدید و عجیب تمام وجود آن ها را فرا می گیرد. این نوع ترس به حالت بیمارگونه تبدیل خواهد شد که زندگی فرد را به شدت تحت شعاع قرار می دهد.فوبیا

همانگونه که متوجه شدید، فوبیا نوعی ترس است که بیش از اندازه در وجود انسان شکل می گیرد. به عبارت دیگر تفاوت این دو در این است که ترس، حسی طبیعی است که ذاتا در وجود انسان وجود دارد و مکانیسم های دفاعی بدن را فعال می کند اما فوبیا، نوعی اختلال روانی است که در اثر یک ترس غیر منطقی در انسان شکل می گیرد و چون دلیل قانع کننده ای برای این حس وجود ندارد، به عنوان یک هراس غیر طبیعی شناخته می شود.

آشنایی با انواع فوبیا

ممکن است شما تا کنون به فوبیا مبتلا بوده باشید ولی به دلیل اینکه تعریف درستی از این نوع حالت روانی نمی دانستید، گمان می کردید ترس در وجود شما بیش از افراد دیگر شکل گرفته است. اما آیا می دانید به چه نوع فوبیا مبتلا شده اید؟

  • فوبیای اجتماعی

این نوع فوبیا که تحت عنوان اختلال هراس اضطراب اجتماعی نیز شناخته شده است، به ترس شدید ناشی از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی مختلف اطلاق می شود که به دلیل حاد شدن روز افزون، می تواند فرد تا تا مرحله انزوای شدید نیز پیش ببرد. آیا زندگی در انزوا و بدون ارتباط داشتن با جامعه امکان پذیر است؟ شما در چنین شرایطی چگونه می توانید به امور زندگی، کار، تحصیل و… بپردازید؟فوبیا

  • آگورافوبیا

ترس از مکان های باز نوعی دیگر از فوبیا است که در این حالت اگر فرد در مکان های شلوغ قرار گیرد که نتواند به راحتی از آنجا خارج شود، حمله شدید در او شکل می گیرد که در اثر ترس غیر قابل باور رخ می دهد. برای مثال ممکن است شما در مکان های زیارتی شلوغ، در بازارهای بزرگ پر جمعیت و… بچه ای را ملاحظه کنید که از شدت ترس، به صورت غیر طبیعی گریه کرده و فریاد می زند. این فرد به آگورافوبیا مبتلا شده است.

  • فوبیا حیوانات

ترس عجیب از حیوانات به حدی که حتی با دیدن عکس حیوان، ترس در وجود شما شکل بگیرد نیز نوعی فوبیا است. ترس از شیر، مار، عنکبوت، موش و… از جمله مواردی است که به مرور زمان به فوبیا تبدیل شده است.

  • فوبیای خون

آیا شما تا به حال با افرادی مواجه شده اید که با دیدن خون از نزدیک، از هوش بروند و یا حتی اگر در تلوزیوین برنامه های پزشکی شامل جراحی را مشاهده کنند، اضطراب شدید به سراغ آن ها می آید؟ این افراد به فوبیای خون مبتلا هستند.فوبیا

  • فوبیای برخی اعمال و کارها

ترس از رانندگی، پرواز کردن، سوار شدن در آسانسور و… نیز انواعی از فوبیا هستند. متاسفانه این نوع فوبیا بسیار رایج است و می تواند روزانه بخشی از انرژی شما را بی دلیل بگیرد. فرض کنیم شما هر روز مجبور هستند چند طبقه از ساختمان محل زندگی یا محل کار خود را با پله رفت و آمد کنید. قطعا خسته شده و بعد از مدتی دچار زانو درد خواهید شد. جالب است بدانید ترس از ارتفاع و پرواز، شما را از رفتن به سفرهایی که یک عمر آرزوی آن را دارید منع خواهد کرد.

  • ترس از مراجعه به پزشک

تفاوتی ندارد شما به چه دلیل لازم است به پزشک، دندانپزشک، کلینیک های درمانی و… مراجعه کنید. در هر صورت هر بار لازم باشد برای درمان بیماری خود به نزد متخصص بروید، ترس عجیبی به سراغ شما می آید که شما را از رفتن منع می کند و تا زمانی که بیماری بر شما غلبه نکند، ترجیح می دهید درد را تحمل کرده و به سراغ متخصص نروید. این نیز نوعی فوبیا نام دارد.

  • ترس از سخنرانی در جمع

متاسفانه نوعی از فوبیا به سخنرانی عمومی تعلق دارد. البته مرز بین کمبود اعتماد به نفس با ترس، بسیار باری است. ممکن است شما تنها به دلیل ضعف در اعتماد به نفس، از سخنرانی و کنفرانس خودداری کنید بنابراین این متخصص است که تعیین می کند دلیل چنین شرایطی، فوبیا بوده و یا اینکه شما به خودتان ایمان ندارید. روش های درمانی هر کدام با هم تفاوت دارد.فوبیا

درمان فوبیا در کلینیک رویا

در این مقاله متوجه شدیم که فوبیا به راحتی می تواند تمام امور زندگی شما را تحت شعاع قرار دهد بدون اینکه دلیل منطقی برای این مسئله وجود داشته باشد. بنابراین به محض اینکه متوجه شدید به فوبیا مبتلا هستید باید درمان را تحت نظر مشاور و روانشناس آغاز نماید. در کلینیک مشاوره در شهران و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) متخصصین ما در ابتدا جلسات مشاوره و روانشناسی را برای شما عزیزان برگزار می کنند چرا که معتقد هستند این مشکل با متدهای روان درمانی حل می شود اما در صورتی که شرایط فرد حاد بوده و نیاز به دارو درمانی و روانپزشکی ضرورت پیدا کرد، در این مرحله تحت نظر روانپزشک، مراحل بعدی درمان شروع خواهد شد.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانکاوی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + شانزده =