روانکاوی اعتیاد و درمان آن با روش رفتار درمانی شناختی

روانکاوی اعتیاد و درمان آن را روش رفتار درمانی شناختی

روانکاوی اعتیاد و درمان آن را روش رفتار درمانی شناختی


اعتیاد یکی از اختلالات روانی است که به دلیل وابستگی فرد به چیزی یا کسی، شرایط زندگی او را تحت شعاع قرار می دهد. بدترین نوع اعتیاد که متاسفانه در سال های اخیر به شدت کشور را فرا گرفته است، اعتیاد به مواد مخدر است. این مشکل، خانمان سوز است. چه زندگی های سالم و خوبی که به دلیل اعتیاد، از هم پاشیده شده و فرزندان این خانواده دچار سرنوشت شومی شده اند. اگر در نزدیکان شما فرد معتاد وجود دارد، به او کمک کنید ترک کند. اما برای این منظور ابتدا باید روانکاوی اعتیاد را انجام داد.

منظور از روانکاوی اعتیاد چیست؟

متخصصن علم روانشناسی معتقد هستند که علت اعتیاد، ریشه در اختلالات روانی دارد. به این معنا که مشکلات روانشناختی باعث می د فرد بسیار آسیب پذیر شده و در نتیجه در دام اعتیاد گرفتار شود. لذا در صورتی که بتوان مشکل روانی که منجر به اعتیاد شده است را یافته و آن را رفع کنیم، قدمی بسیار موثر در درمان برداشته خواهد شد.

روش هایی که برای روانکاوی اعتیاد به کار می رود، متنوع بوده و البته متخصص بسته به شرایط فرد معتاد، روشی را انتخاب می کند که به خوبی اثربخش باشد. رفتار درمانی روانشناختی از جمله روش هایی است که تحقیقات علمی نشان می دهد می تواند خیلی سریع و به صورت ریشه ای، مشکل اعتیاد را درمان کند.

روانکاوی اعتیاد و درمان آن را روش رفتار درمانی شناختیرفتار درمانی روانشناختی چیست؟

اساس این کار، صحبت کردن با فرد معتاد است. تا وقتی که کسی حرف نزند نمی توان از ذهنیت او مطلع شد. لذا روانشناس و مشاور با معتاد صحبت می کنند. این صحبت کردن به گونه ای نیست که با سوال و جواب بوده و بخواهند همانند بازجویی، از او بخواهند اعتراف کند. بلکه همانند یک گپ دوستان، باید با معتاد صحبت کرد و از لابلای حرف هایش تشخیص داد مشکل روانی اعتیاد چیست. رفتار درمانی روانشناختی در دو مرحله انجام می شود:

1- در ابتدا باید روانشناس و متخصص بتواند طرز فکر معتاد را نسبت به خود، اطرافیان و زندگی تشخیص دهد. متاسفانه عمده مشکلاتی که برای ما در زندگی رخ می دهد به دلیل طرز فکر نادرست است اما این عیب زمانی مشکل ساز می شود، که منجر به اختلالات روانی همانند اعتیاد شود.

2- اکنون باید به دنبال یافتن مسائلی بود که منجر ه اختلالات روانی همانند اعتیاد در فرد شده است. عمده افرادی که به اعتیاد روی می آورند می خواهند از سختی ها همانند مشکلات مالی زندگی راحت شوند به جای اینکه دنبال راهکار اصلی بروند، با روی آوردن به اعتیاد یک مسکن موقت برای خود پیدا می کنند.

رفتار درمانی روانشناختی کمک می کند تا طرز فکر شما عوض شود. طرز فکر جدید باعث می شود دیدگاه شما نسبت به زندگی و اطرافیان عوض شود در نتیجه نحوه برخورد با مسائل و مشکلات نیز عوض خواهد شد. تحقیقات حاکی از ان است که ضعف روانی باعث می شود فرد به استفاده از مواد مخدر روی بیاورد. کسی که نسبت به زندگی احساس ناامیدی دارد، به تدریج انگیزه های خود را از دست داده و همین شرایط باعث می شود به استفاده از مواد مخدر روی بیاورد تا مشکلات خود را فراموش کند.

روانکاوی اعتیاد و درمان آن را روش رفتار درمانی شناختینحوه عملکرد رفتار درمانی روانشناختی

اما اکنون این سوال مطرح می شود که رفتار درمانی شناختی چگونه می تواند برای درمان اعتیاد به کار برده شود. متخصص باید آن معضلی که برای شما بزرگ است را به اجزا کوچک تبدیل کند تا بهتر بتوانید با مشکل کنار آمده و بهتر بتوانید تاثیر آن را روی زندگی خود حس کنید. جلسات رفتار درمانی روانشناختی به صورت زیر اجرا می شود:

1- روانکاو بین 20-5 جلسه درمانی را برای شما در نظر خواهد گرفت که تعداد جلسات بسته به عمق اختلال در فرد دارد. مدت زمان هر جلسه بین 60-30 دقیقه و تعداد آن در هفته، 2 جلسه است.

2- معمولا بین 4-2 جلسه اول، روانشناس سعی می کند بفهمد این روش درمانی برای شما مناسب است یا خیر، این روش برای همه جواب نداده و شرایط خاص خود را نیاز دارد.

3- بعد از شروع درمان، روانکاو نه تنها به کاوش در مورد مشکلات جاری فرد پرداخته بلکه گذشته را نیز بررسی خواهد کرد.

4- در طول درمان و حتی بعد از اینکه درمان تمام شد، می توانید با مشاور خود در ارتباط باشید.

5- این اختیار برای شما وجود دارد که تعیین کنید در هر جلسه متخصص در چه موضوعی صحبت کند. قرار است جلسات آرام بخشو مورد رضایت فرد باشد لذا باید با موفقیت او باشد.

روانکاوی اعتیاد و درمان آن را روش رفتار درمانی شناختیروانکاوی اعتیاد در کلینیک رویا

اگر کسی به هر نوع اعتیاد دچار می شود، زمانی مشکل حل می شود که مشکل به صورت ریشه ای بررسی شود به این معنا که باید به دنبال علت اصلی اعتیاد باشیم. تازه زمانی که ریشه این مشکل پیدا نشود نمی توان انتظار داشت روش های درمانی مختلف اثربخش باشند. در واقع در این صورت تنها به صورت موقت درمان انجام می گیرد مثل زمانی که سردرد دارید و به جای اینکه به پزشک مراجعه کنید، از مسکن استفاده می کنید. با این کار تنها چند ساعت از سردرد راحت بوده و دوباره شروع خواهد شد.

برای مشاوره اعتیاد باید به سراغ مشاورین و روانشناسان حرفه ای بروید. در صورتی که خودتان و یا یکی از نزدیکان به مشکل اعتیاد دچار شده اند، کافی است به متخصصین ما در کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) اعتماد کنید. در ابتدا مشاورین ما در چند جلسه سعی می کنند ریشه اصلی این مشکل را یافته و سپس درمان تحت نظر مشاور،روانشناس و روانپزشک شروع خواهد شد. البته تا زمانی که خودتان همکاری لازم را با متخصص نداشته باشید، نمی توانید انتظار داشته باشید نتیجه مثبت و سریع از درمان به دست بیاورید.

 

شاید مطالب زیر برایتان جالب باشد:

آیا داروهای روانپزشکی اعتیادآور است؟

ترک اعتیاد با نوروفیدبک

افسردگی و اعتیاد

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =