جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

یکی از ناهنجاری هایی که در کودکان وجود دارد، اختلالات هیجانی است. این نوع مشکلات اگر به موقع درمان نشوند، مشکلات بسیار جدی و عمیق تری را در آینده برای کودک ایجاد می کند. به خاطر داشته باشید که کودک شما متوجه اختلال خود نمی شود، اما شما به عنوان والدین باید به سلامت روح و روان او اهمیت دهید. در غیر این صورت، شما مسئول ناکامی های او در آینده خواهید بود.اختلالات هیجانی

اختلالات هیجانی و علائم آن

اختلالات هیجانی در کودکان و نوجوانان انواع مختلفی دارد که تحت عناوین اختلال اضطرابی، دوقطبی، رفتاری، غذایی، وسواس و پریشانی بروز می کند. کودکانی که به اختلالات هیجانی مبتلا هستند، نمی توانند احساسات خود را پردازش و مدیریت کنند. اما اکنون این سوال مطرح می شود که چگونه می توان متوجه این مشکل در کودکان شد:

 • فرزند شما همیشه نگران بوده و استرسی دائمی با او همراه است.
 • همین اختلالات هیجانی منجر به عدم توانایی در یادگیری خواهد شد. در نتیجه کودک در دوران مدرسه به مشکل برخورد می کند.
 • این دسته از کودکان به خوبی نمی توانند با اطرافیان رابطه برقرار کنند و از نظر اجتماعی، ایده آل نیست.
 • از نظر روحی فردی که به اختلالات هیجانی مبتلا شده است، حالاتی شبیه به افسردگی دارد.
 • جالب است بدانید که کودک مبتلا به اختلالات هیجانی علائمی مبنی بر ترس از مدرسه نشان می دهد در حالی که منشا این ترس مشخص نیست.
 • از نظر جسمی نیز اختلالات هیجانی نشانه هایی همانند تغییر ناگهانی در وزن، سردرد و دل دردهای مکرر و… نیز دارد.اختلالات هیجانی

مهمترین ویژگی های رفتاری در اثر اختلالات هیجانی

کودکانی که دچار اختلالات هیجانی هستند از نظر رفتاری نیز به مشکلاتی برخورد می کنند که از طریق علائم زیر قابل تشخیص است:

 • کودک شما بیش فعال بوده و کنترلی بر روی رفتار خود ندارد. برای مثال مشاهده می کنید که فرزند شما عمدتا عصبی است و حتی ممکن است به خودش نیز آسیب وارد کند.
 • کودکانی که دچار اختلالات هیجانی هستند ترجیح می دهند تنها بوده و از دیگران دوری می کنند.
 • کودکان در این حالت دیر به بلوغ برسند. علی رغم اینکه سن او بیشتر می شود، باز هم مانند کودکان کم سن و سال گریه های نابجا داشته و یا سریع عصبی می شوند.
 • اختلالات هیجانی منجر می شود کودک قدرت یادگیری پایینی داشته و نسبت به همکلاسی های نرمال خود، دیرتر متوجه درس شود.اختلالات هیجانی

بررسی انواع اختلالات هیجانی

قبل از اینکه به بررسی انواع اختلالات هیجانی بپردازیم لازم است ذکر کنیم هنوز دلیل مشخصی برای این مشکلات ثابت نشده است. اما متخصصین معتقد هستند وراثت، رژیم غذایی، ناهنجاری های مغزی و استرس از جمله عواملی هستند که به شدت بر روی بروز اختلالات هیجانی تاثیر می گذارند. در این قسمت از مقاله به بررسی مهمترین انواع اختلالات هیجانی خواهیم پرداخت:

 • اختلال اضطراب

وجود کمی استرس و اضطراب در همه ما کاملا طبیعی است. به هر حال زمانی که قرار است امر مهمی را انجام داده و یا تصمیم گیری سرنوشت سازی انجام دهیم، استرس خواهیم داشت. اما جالب است بدانید که در برخی از افراد این استرس بسیار زیاد بوده و تبدیل به اختلالات هیجانی می می شود. از جمله اختلالات اضطراب می توان به ترس، فوبیا، استرس، ترس های خاص و… اشاره نمود.

 • اختلال رفتاری

این نوع از اختلالات هیجانی بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده می شود. این دسته از افراد نمی توانند رفتار مورد قبول جامعه را دنبال کنند در نتیجه رفتارهایی شامل خشونت با انسان و حیوان، دروغگویی، خسارت به اموال، دزدی، فرار از مدرسه و… را بروز می دهند.اختلالات هیجانی

 • اختلال دو قطبی

نوع دیگری از اختلالات هیجانی به صورت رفتارهای دو قطبی دیده می شود.  این دسته از افراد دچار افسردگی و ناراحتی شدید هستند. در برخی موارد این حالات روحی در آن ها شدت گرفته و بعد به شرایط نرمال باز می گردند به همین دلیل به آن ها دو قطبی گفته می شود. همین تغییرات شدید در این دسته از بیماران باعث ناراحتی های ذهنی و روحی شده و آن ها را به شدت عصبی می کند.

 • اختلال تغذیه

پر اشتهایی و کم اشتهایی، دو مورد بسیار شایع از نوع اختلال تغذیه ای هستند که این نوع بیشتر در خانم ها دیده می شود. در این حالت فرد یا دچار گرسنگی و کاهش وزن شده و یا اینکه به علت پر اشتهایی، دچار حالت تهوع می گردد. لازم است بدانید که در حالت پر اشتهایی، فرد احساس تهوع ندارد. به طور کلی این سه حالت از اختلال تغذیه ای، به شدت بر روی فیزیولوژی و مورفولوژی بدن تاثیر می گذارد.

 • اختلالات وسواسی

برخی از افراد دارای افکار وسواس گونه هستند که این افکار در عمل خود را به صورت رفتارهایی همانند شستن مداوم دست ها، تمیز کردن همیشگی خانه، چک کردن مداوم و… بروز می کند. البته لازم است بدانید که این نوع از یک عادت شروع می شود. برای مثال فرد عادت دارد همیشه خانه را تمیز و مرتب ببیند. اگر به این عادت بیش از اندازه دامن بزند، تبدیل به وسواس خواهد شد.اختلالات هیجانی

 • اختلال روانی

متاسفانه یکی از انواع خطرناک این اختلالات، اختلال روانی است که به صورت وهم گرایی خود را نشان می دهد. در این حالت، فرد همیشه فکر می کند دیگران قصد سوء نسبت به او داشته و قرار است به او لطمه وارد کنند. چنین بیمارانی دچار بدبینی شده و شرایط زندگی روز به روز برای آن ها سخت تر می شود.

درمانی اختلالات هیجانی در کلینیک رویا

قطعا درمان این قبیل مشکلات عصبی و روانی باید تحت نظر متخصص انجام شود. چرا که شما به عنوان والدین فرزندی که دچار این عارضه است، به صورت دقیق و علمی نمی توانید مشکل را ریشه یابی کرده و متد علمی را برای درمان در پیش بگیرید.

متخصصین ما در کلینیک رویا در این زمینه به شما کمک می کنند. مشاورین ما معتقد هستند والدین، مهره اصلی در درمان اختلالات هیجانی و یا بروز این مشکلات هستند. لذا حتما باید در طول درمان در کنار فرزند خود باشند. مشاورین ما در اختلالات هیجانی در حین درمان، با والدین همواره در ارتباط بوده و برنامه ای را برای رفتار آن ها تنظیم می کنند تا شرایط کودک سریع تر به حالت نرمال باز گردد.