جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

در مورد افرادی که بیماری های عصبی مبتلا هستند، گاها دیده می شود که علی رغم طی کردن تمام روش های درمانی، روانکاوی، مشاوره های متعدد و روانپزشکی باز هم بیماری درمان نشده است. این حالت بیشتر برای افرادی رخ می دهد که دچار افکار منفی و یا وسواس هستند. در این زمان هیپنوتیزم درمانی به عنوان بهترین و آخرین راه حلی است که متخصصین به بیمار پیشنهاد می کنند.هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی چیست؟

در درمان بیماری های عصبی، متخصص از بیمار می خواهد احساسات و حالات روحی خود را بیان کند. اما این بخش از درمان، تحت کنترل ضمیر خودآگاه است. به این معنا که بیمار قادر نیست حالات ضمیر ناخودآگاه خود را توصیف کند. هیپنوتیزم درمانی در این زمینه کمک می کند.

در این روش، متخصص می تواند به تمام هیجانات و احساسات خودآگاه و ناخودآگاه شما دسترسی پیدا کند. با این کار، وجود بیمار تخلیه می شود. متاسفانه انباشته شدن اتفاقات و افکار منفی در وجود انسان، سر منشا بسیاری از بیماری ها خواهد بود.

نکته قابل توجه این است که هیپنوتیزم با خواب فرق دارد. در هیپنوتیزم فرد حس می کند کاملا هوشیار است و به تمامی سوالاتی که متخصص از او می پرسد، جواب می دهد. اما در حالی که اینگونه نیست و بعد از پایان کار، به هیچ عنوان به خاطر نمی آورد چه سوالاتی از او پرسیده شده است. در خواب اما کاملا شرایط متفاوت است. شما از فردی که خواب است نمی توانید سوالات روانی پرسیده و هیپنوتیزم درمانی را انجام دهید.

چه کسانی برای هیپنوتیزم درمانی واجد شرایط هستند؟

درست است که هیپنوتیزم درمانی به عنوان آخرین روش درمانی در برخی از بیماری های روانی شناخته شده است، اما باز هم این روش برای همه افراد قابل اجرا نیست. متخصص زمانی که به این مرحله برسد، ابتدا بررسی های لازم را انجام می دهد تا متوجه شود آیا بیمار صلاحیت انجام هیپنوتیزم را دارد یا خیر:

 • فرد باید هیپنوتیزم درمانی را بپذیرد. آمار نشان داده است عمده بیماران از این روش درمانی خودداری می کنند. زیرا می دانند قرار است تمام افکار و احساسات درونی خود را بروز دهندهیپنوتیزم درمانی
 • پذیرش هیپنوتیزم درمانی باید براساس میل بیمار باشد و نه اینکه اطرافیان او را وادار به این کار کرده باشند.
 • داشتن انگیزه کافی برای انجام هیپنوتیزم نیز معیار بسیار مهمی است. زیرا در صورتی که این انگیزه وجود نداشته باشد، بیمار با پزشک همکاری نخواهد کرد.

مهم ترین مزیت های هیپنوتیزم درمانی

همانگونه که قبلا ذکر کردیم، عمده افراد از انجام هیپنوتیزم خودداری می کنند. اما اگر بدانند این روش درمانی چه مزیت هایی را برای آن ها دارد، قطعا در هیپنوتیزم درمانی تعجیل خواهند کرد:

 • از بین بردن ترس، اضطراب، دلهره و کلیه مواردی که از نظر روانی، مدت ها است آرامش را از شما دور کرده است.
 • بیماری های عصبی منجر به سردرد، سرگیجه، اختلال در خواب و تنگی نفس خواهد شد که با هیپنوتیزم درمانی این عوارض رفع می شوند.
 • در اثر بروز برخی از اتفاقات تلخ زندگی، اختلالات عاطفی در فرد بروز می کند که به شدت تمامی جوانب زندگی او را تحت تاثیر قرار می دهد. در این صورت بهترین راه رهایی از این مشکلات، هیپنوتیزم درمانی است. توصیه متخصصین به این قبیل بیماران زمانی که سایر روش های درمانی با شکست روبرو شده است، انجام هیپنوتیزم است.
 • جالب است بدانید که تحقیقات نشان داده است، این نوع درمان می تواند بسیاری از مجرمان و تبهکاران را درمان کند. چرا که خلاف، ریشه در افکار منفی آن ها دارد که با تخلیه روح، مشکل به صورت چشمگیری حل می شود.هیپنوتیزم درمانی
 • اگر فردی به لکنت زبان دچار شده و این اختلال در اثر نقص عضو نیست، هیپنوتیزم درمانی به خوبی می تواند در درمان نقش داشته باشد.
 • یکی از مشکلات روانی که در افراد بروز می کند، اختلالات جنسی است. این مشکل متاسفانه یکی از فاکتورهای طلاق عاطفی به حساب می آید زیرا یکی از زوجین که به این عارضه مبتلا شده است، در برقراری رابطه جنسی مشکل دارد. توصیه متخصصین بر این است که این دسته از افراد هیپنوتیزم درمانی را انجام دهند.

چند نکته مهم در مورد هیپنوتیزم درمانی

چند مطلب مهم که قبل از انجام هیپنوتیزم لازم است بدانید را در این قسمت از مقاله بیان خواهیم نمود:

 • عمق هیپنوتیزم درمانی بسته به نوع بیماری و البته میزان همکاری بیمار با درمانگر دارد. متخصص می تواند تا اعماق زیادی از ذهن و وجود شما را کنکاش کرده و تخلیه کند. اما ممکن است بیمار نتواند به درمان ادامه دهد و یا در برخی موارد، نیازی به عمیق شدن هیپنوتیزم نیست.
 • لازم است بدانید که اگر هیپنوتیزم از تخصص کافی برای این نوع درمان برخوردار نباشد، عملکرد او تنها شبیه به یک مسکن بوده و عارضه روانی به صورت موقت رفع می شود. بعد از آن، شرایط بدتر خواهد شد. لذا قبل از اینکه تصمیم خود را برای این نوع درمان، قطعی کنید حتما از توانمندی متخصص اطمینان پیدا کنید.
 • قبلا نیز ذکر کرده ایم حتما باید هیپنوتیزم با رضایت بیمار انجام گیرد چرا که هر گونه ناراحتی و بی میلی، باعث می شود که فرد از حالت آمادگی برای این درمان خارج شده و نتواند خود را رها کند.هیپنوتیزم درمانی

مراحل انجام هیپنوتیزم درمانی

شما در زمان انجام هیپنوتیزم به حالتی شبیه به خواب رفته و بعد از اتمام کار، چیزی را به خاطر نمی آورید. علت اینکه اغلب بیماران تمایلی به انجام این نوع درمان ندارند این است که با روش کار آشنا نیستند. در این قسمت از مقاله به بررسی مراحل کار خواهیم پرداخت:

 • آرام نشسته و چشمان خود را ببندید.
 • از 1 تا 5 شمرده و در این مدت یک دم عمیق انجام دهید.
 • اکنون نفس خود را به مدت شمارش 1 تا 5 در سینه حبس کنید.
 • سپس بازدم را در فاصله شمارش 1 تا 5 انجام دهید.
 • تمامی مراحل فوق باید بین 15-10 مرتبه تکرار شود.
 • سپس در حالت آلفا به حالت آرام بنشینید و اجازه دهید درمانگر، هیپنوتیزم درمانی را شروع کند.
 • با چشمان بسته، فرد درمانگر را در ذهن خود تصور کرده و تلاش کنید تصویر بسیار واضح و شفاف باشد.هیپنوتیزم درمانی