جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

زمانی که به هر چیزی علاقه بیش از اندازه داشته باشیم به حدی که رهایی از آن برای ما سخت باشد، به وابستگی دچار شده ایم. این وابستگی در صورتی که شدید شود، به اعتیاد تبدیل خواهد شد. زمانی که از اعتیاد صحبت می کنیم، این تصور در ذهن غالب افراد پیش می آید که حتما منظور ما، اعتیاد به مواد مخدر است اما آیا می دانید یک رفتار شما نیز ممکن است به اعتیاد بدل شود؟ توصیه می کنیم این مقاله را با دقت مطالعه کنید.اعتیاد

منظور از وابستگی و اعتیاد چیست؟

فرم بسیار شایع از وابستگی و اعتیاد، در استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی دیده می شود. کسی که به مصرف این مواد روی بیاورد، به مرور زمان به حدی به آن ها وابسته می شود که ترک کردن و یا حتی کاهش میزان مصرف، برایش امکان پذیر نخواهد بود.

حتی فرد به مرحله ای خواهد رسید که مجبور است تعداد دفعات مصرف را بیشتر از قبل کند تا بدن، به حالت ارضا برسد. اما اکنون این سوال پیش می آید که این وابستگی و اعتیاد چگونه رخ می دهد؟

مغز ما دارای سیستم پاداش دهی است به این معنا که مغز، انسان را تشویق می کند تا اموری را انجام دهد که به ادامه حیات کمک می کند. این پاداش دهی، از طریق ترشح دوپامین صورت می گیرد.

این ماده، مهمترین پیام رسان مغز شناخته شده است که نقش بسیار اساسی در انگیزه، حافظه و حرکات بدن دارد. اکنون تصور کنید شما از مشروبات الکلی و مواد مخدر استفاده می کنید. در واقع با این کار در حال فریب دادن مغز خود هستید که منجر به افزایش بیش از اندازه دوپامین در بدن می گردد.

دوپامین اگر به اندازه طبیعی باشد، به شما انگیزه می دهد و اگر دوز آن از حالت نرمال خارج شده و زیاد گردد، حس مستی ایجاد می کند. از این به بعد، بدن به وجود مقدار زیاد دوپامین عادت کرده و اگر به این مقدار در دوزهای بعد تامین نگردد، فرد کلافه خواهد شد. از همین زمان اعتیاد و وابستگی شروع می شود.اعتیاد

علائم بیماری وابستگی و اعتیاد

چگونه می توان متوجه شد که شخصی به وابستگی و اعتیاد مبتلا شده است؟

کافی است کمی به رفتارهای فرد دقت کنید:

  • ابتدا از نظر روحی، این مورد را بررسی می کنیم. فرد معتاد و وابسته در صورتی که نتواند میل خود را رفع کند، احساس کلافگی داشته و عصبی خواهد شد. هر لحظه که پیش می رود، این حس عصبانیت بیشتر شده و ممکن است باعث خسارت به وسایل خانه و حتی دعوا و درگیری شود.
  • اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، درد در بدن را به دنبال دارد. به این معنا که عدم مصرف این مواد، منجر به درد می شود.
  • جالب است بدانید که فرد متوجه اعتیاد خود می شود و تمایل دارد هر چه زودتر از این وابستگی و اعتیاد رها شود اما متاسفانه قادر به انجام آن نخواهد بود چرا که نیاز بدن به دوپامین باید تامین شود.
  • فرد تا زمانی که میل بدن را تامین نکند، دست به رفتارهای نادرست می زند. او متوجه خطای خود می شود ولی کنترلی بر روی رفتارهای خود ندارد. در این زمان بهتر است از آن شخص دوری کرده و یا در صورتی که توانایی دارید، او را به روش درست مدیریت نمایید.

مراحل درمان وابستگی و اعتیاد

درمان این مشکل باید جدی گرفته شده و به طور کامل پیش برود. دقت کنید که اگر در میانه راه درمان را رها کنید، شرایط فرد بدتر از قبل خواهد شد. درمان وابستگی و اعتیاد در سه مرحله کلی انجام می گیرد:اعتیاد

  • سمیت زدایی از بدن

در مواردی که وابستگی به دلیل استفاده از مواد مخدر و مواد الکلی انجام گرفته است، در ابتدا لازم است پاکسازی بدن انجام گیرد. دقت کنید که به هیچ عنوان نباید سر خود و بدون نظارت پزشک دست به این اقدام نزنید.

عمل سمیت زدایی از نظر روانی زجرآور است. لذا باید از یک فرد متخصص کمک بگیرید تا در حین درمان، شرایط روانی فرد را نیز کنترل کند. در این مسیر، از داروهای مختلفی استفاده می شود که بسته به نوع وابستگی و شرایط شخص، تجویز خواهد شد.

  • پیشگیری از بازگشت بیماری

به جرات می توان گفت سخت ترین مرحله درمان وابستگی و اعتیاد در این است که شخص مجددا دچار وابستگی نشود. به این معنا که به سراغ استفاده از مواد مخدر نرود. به عبارت دیگر توانایی شما برای خویشتن داری در عدم مصرف مواد، موفقیت درمان را تضمین می کند.

اطرافیان فرد باید در رفتارهای خود دقت کنند که هر گونه بدرفتاری، تشنج، عصبانیت و… زمینه را برای شروع مجدد مصرف مواد مخدر فراهم خواهد کرد.

  • دارو درمانی

به هر حال وابستگی و اعتیاد نوعی اختلال است که باید طبق روش ها خاص، درمان شود. در این مسیر بسته به نوع مرحله درمان، دارو درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

بعد از سمیت زدایی و پاکسازی بدن از مواد مخدر، اکنون در مرحله پیشگیری از بروز مجدد اعتیاد، لازم است فرد داروهایی را تحت نظر متخصص مصرف کند که هم از نظر جسمی منجر به تقویت قوا شده و هم از نظر روانی، شرایط مناسبی را در فرد ایجاد خواهد کرد.اعتیاد

درمان وابستگی و اعتیاد در کلینیک رویا

با توجه به آنچه تاکنون ذکر کردیم، متوجه شده اید که باید وابستگی و اعتیاد به سرعت درمان شود در غیر این صورت باید شاهد عوارض و عواقب این مشکل باشید.

لازم است بدانید که وابستگی و اعتیاد، بیشتر از اینکه برای خود فرد خطرناک باشد، به اطرافیان لطمه می زند. فرد به هر قیمت می خواهد احساس میل در خود را به عامل وابسته، برطرف کند و در این راه دست به هر اقدامی زند. در نتیجه آسیب های مالی و حتی جانی به اطرافیان وارد خواهد کرد.

متخصصین ما در کلینیک رویا آماده هستند تا براساس متدهای پیشرفته، درمان برای فرد درگیر در اطراف شما شروع کنند. ما به شما کمک می کنیم تا هر چه سریع تر از دست این مشکل رها شده و به زندگی طبیعی خود برگردید.