جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

یکی از مشکلاتی که برخی از کودکان به آن مبتلا هستند، ناتوانی در تکلم و ادای کلمات است. این دسته از افراد اگرچه می توانند صحبت کنند اما متاسفانه قادر به صحبت کردن به صورت شیوا و روان نیستند. همین مسئله باعث می شود که نتوانند با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کنند. کندی در صحبت کردن، مهمترین عاملی است که این دسته از کودکان را از دورهمی و بودن در میان دوستان و خانواده دور می کند. اما جایی برای نگرانی نخواهد بود چرا که گفتار درمانی به شما کمک خواهد کرد.گفتار درمانی

منظور از گفتار درمانی چیست؟

در ابتدا لازم است تعریف کلی و علمی از روش گفتار درمانی داشته باشیم. برخی از افراد به صورتی ارثی دچار ناتوانی در تکلم بوده و برخی دیگر در اثر بروز سانحه، به این عارضه مبتلا می شوند.

برای رفع این مشکل، گفتار درمانی به عنوان یکی از متدهای علمی شناخته شده است که در علم روانشناسی جایگاه ویژه ای دارد. هدف از گفتار درمانی رفع ناتوانی در تکلم شامل ضعف در ادای کلمه ها، ناتوانی در درک برخی از واژگان و ناتوانی در جمله بندی است. در نهایت به فرد کمک می شود تا به مرور زمان، تکلم خود را همانند افراد نرمال به دست بیاورد.

دلایل نیاز به گفتار درمانی

برخی از خانواده ها به این سوال می اندیشند که چرا لازم است کودک خود را برای رفع ناتوانی در تکلم به مراکز مشاوره برده و گفتار درمانی انجام دهند؟ می توانیم در منزل خودمان با فرزندانمان تمرین گفتاری داشته باشیم.

اما متاسفانه مشکل این قبیل از والدین در این است که نمی خواهند باور کنند فرزندشان دچار اختلال است و لازم است درمان، تحت نظر متخصص انجام گیرد. شما نمی دانید برای رفع ناتوانی در تکلم باید به چه صورت و در چه دوره زمانی عمل کنید.گفتار درمانی

گفتار درمانی نیاز به علم، تخصص و صبوری دارد. جالب است بدانید که برخلاف تفکر اغلب مردم که گمان می کنند درمان ناتوانی در تکلم تنها با صحبت کردن حل می شود، علم روانشناسی این باور را رد کرده است.

نکات مهم در گفتار درمانی

لازم است به چند نکته توجه داشته باشید:

 • مهمترین تمرکز گفتار درمانی بر روی حجم صدای فرد است. افرادی که دچار ناتوانی در تکلم هستند یا با صدای بسیار کم و یا با صدای بسیار بلند صحبت می کنند. در نتیجه مشاوره باید در تمام دوره درمان، تمرکز اصلی خود را بر روی تنظیم حجم صدای شخص داشته باشند.
 • در طول دوره درمان، به صورت مرحله ای عمل می شود. فرد در انتقال پیام خود به اطرافیان دچار مشکل شده و نمی تواند به خوبی جمله بندی انجام دهد. در واقع آنچه برای کودکان مبتلا به ناتوانی در تکلم بسیار عذاب آور است، مشکلات گرامری است. مشاوره به خوبی می دانید چگونه با شخص،  دوره های آموزشی را پیش ببرید تا در عین حال که صحبت کردن او حل می شود، گفتار درمانی برای او زجرآور نباشد.
 • مهمترین اصل در گفتار درمانی صبوری و حوصله فرد مشاور است. شما در هفته چندبار فرزند خود را به مرکز مشاوره برده و تحت نظر متخصص درمان انجام می شود. در هر جلسه مشاوره تمام وقت خود را صرف آموزش فرزند شما خواهد کرد اما آیا شما به عنوان والد قادر به این کار خواهید بود؟ شما بعد از یک روز کاری به خانه آمده و الان درست در وقت استراحت باید گفتار درمانی با فرزند خود را شروع کنید. در این صورت آیا حوصله آموزش دارید؟ به همین دلیل است که توصیه می کنیم حتما فرزند بیمار خود را جهت گفتار درمانی به مرکز مشاوره برده و وظایفی که مشاور بر عهده شما قرار می دهد را انجام دهید.گفتار درمانی

علائمی که نشان دهنده نیاز به گفتار درمانی است

آیا شما می دانید در چه صورت فرزند شما به گفتار درمانی نیاز دارد؟ هر گونه اختلال در گفتار به این معنا نیست که حتما باید فرزند خود را به نزد مشاور برده و درمان را شروع کنید.

بلکه از نظر متخصصین علم روانشناسی اگر فرزند شما علائم زیر را داشت، به این معنا است که دچار ناتوانید در تکلم بوده و باید گفتار درمانی انجام شود:

 • کودک در هنگام صحبت کردن دچار لکنت شده و چون نمی تواند به درستی صحبت کند، لازم است چندین بار صحبت خود را تکرار کند. این تکرار بسیار کسل کننده خواهد بود.
 • جالب است بدانید که فرزندانی که دچار ناتوانی در تکلم هستند، به هیچ عنوان عقب نشینی نمی کنند بلکه مبارزه با کلمات را در پیش می گرند. به این معنا که تمام توان خود را به کار می گیرند تا جمله را تمام کنند.
 • صحبت کردن برای این افراد به حدی سخت است که دیگران نمی توانند متوجه منظور آن ها بشوند.
 • کودکان مبتلا به ناتوانی در تکلم متاسفانه در برقراری رابطه با اطرافیان خود دچار مشکل هستند. این ضعف در فرد، او را منزوی و خجالتی خواهد کرد.
 • لازم است بدانید که اگر فرزند شما ناشنوا و یا کم شنوا است، به گفتار درمانی نیاز دارد. چرا که در شنیدن آواها مشکل داشته و تا زمانی که به خوبی نشنود نمی تواند به درستی صحبت کند.
 • غالب کودکانی که دچار ناتوانی در تکلم هستند متاسفانه در بلع غذا نیز مشکل دارند و این مسئله بر روی گوارش تاثیر می گذارد. فرد بیمار به احتمال بیشتری دچار عارضه های گوارشی می شود.گفتار درمانی

خدمات گفتار درمانی تحت نظر مرکز مشاوره و روان درمانی رویا

با توجه به اینکه ناتوانی در تکلم به عنوان یکی از مشکلاتی روانی شناخته شده است، لذا والدین باید فرزندان خود را تحت حمایت متخصصین توانمند قرار دهند تا این مشکل سریع تر و به صورت علمی و اصولی درمان گردد.

مشاورین ما در کلینیک روانشناسی رویا براساس متدهای پیشرفته علمی بهترین شرایط را برای شما فراهم می کنند تا فرزندان و یا افرادی که به هر دلیل دچار ناتوانی در تکلم شده اند، بتوانند سریع تر سلامتی خود را به دست بیاورند.

5 دیدگاه ها

 • دختر من لکنت زبان داشت و من خیلی نگران بودم. از وقتی به کلینیک شما مراجعه کردیم خیلی خیلی پیشرفت داشته و اعتماد به نفسش بالا رفته. خیلی ممنونم ازتون بابت زخماتی که میکشین.

  • سلام و روز بخیر
   در مرکز مشاوره، رواشناسی و روانپزشکی رویا به خاطر رفاه حال و حفظ سلامتی شما عزیزان امکان مشاوره و درمان غیر حضوری و آنلاین ایجاد شده است. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مرکز که در پایین صفحه درج شده است تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 10 =