جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

در دنیای امروز تنوع زیادی در کسب و کار ایجاد شده و این امکان وجود دارد که افراد متناسب با علایق و رشته های تحصیلی خود، در حرفه ای که می توانند فعالیت کنند. اما جالب است بدانید که آمار نشان داده است اغلب مردم تنها به پول ساز بودن شغل خود می اندیشند. به همین دلیل ممکن است در شغلی وارد شوند که هیچ علاقه ای به آن ندارند. این بزرگترین فاجعه است زیرا انجام کاری که به آن علاقه ندارید، بسیار آزار دهنده است. به همین دلیل است که توصیه می کنیم قبل از انتخاب شغل حتما مشاوره شغلی انجام شود.مشاوره شغلی

اهمیت مشاوره شغلی قبل از شروع به کار

کار شما بخشی از زندگی شما خواهد بود. این مسئله برای آقایان اهمیت بیشتری دارد، چرا که قرار است مسئولیت زندگی خود و خانواده را بر عهده بگیرند. در انتخاب شغل نه تنها باید بعد مادی بلکه علاقمندی نیز در نظر گرفته شود.

اغلب ما تنها جنبه مادی کار را در نظر می گیریم. این مسئله به حدی برای ما مهم است، که گاهی فراموش می کنیم آیا علاقه ای به این حرفه داریم یا نه. اگر یک مشاور شغلی راهنمای ما باشد، به عنوان کسی که خارج از شرایط ما است، به خوبی می تواند به درست ترین مسیر، ما را راهنمایی کند.

چند دلیل مهم وجود دارد برای اینکه قبل از انتخاب هر حرفه ای حتما مشاوره شغلی انجام شود:

  • آگاهی از شغل های جدید در دنیا

آیا شما با شغل های جدیدی که به تازگی به دنیای کسب و کار وارد شده اند آشنایی دارید؟ عمده مردم در بی خبری از این شغل ها، همچنان تلاش می کنند در اموری کار کنند که رایج بوده و سالیان طولانی است شناخته شده است. قطعا به این دسته از فعالیت ها، رقابت بالایی را به دنبال خواهد داشت.مشاوره شغلی

از طرفی ممکن است این حرفه مورد علاقه شما نباشد. مشاور شغلی به شما کمک می کند براساس علایق و سوابق تحصیلی خود، بتوانید شغل های جدید را تجربه کنید. فراموش نکنید که کار کردن در حرفه هایی که رقبای کمتری برای شما داشته و از سویی نیاز جامعه به آن ها زیاد است، شانس موفقیت شما را بیشتر می کند.

  • انتخاب شغل مناسب

همانگونه که ذکر شد، در تمام دنیا مردم عمدتا به دنبال شغل هایی هستند که بتوانند درآمد زیادی را از آن به دست بیاورند حتی اگر حرفه انتخاب شده، مورد علاقه آن ها نباشد. اگر یک راهنمای حرفه ای در کنار خود داشته باشید، به شما کمک می کند شغلی انتخاب کنید، که نه تنها درآمد خوبی داشته بلکه به آن علاقمند خواهید بود.

متاسفانه امروزه خانواده و دوستان تاثیر روانی زیادی در انتخاب شغل دارند. به عنوان مثال والدین دوست دارند فرزندشان در حرفه ای مشغول شوند که خودشان در ایام جوانی، این شغل را دوست داشته اند. با توجه به این که انتخاب شغل از نظر تامین آینده و امنیت کاری بسیار اهمیت دارد، لازم است حتما از مشاور شغلی کمک بگیرید.مشاوره شغلی

فراموش نکنید ایام از دست رفته به هیچ عنوان باز بر نمی گردد. در نتیجه اگر کوچکترین اشتباه را در انتخاب شغل داشته باشید، دورانی که می توانست شما را به اوج برساند، از دست خواهند رفت.

  • کاهش استرس کاری

انتخاب شغل یکی از مهمترین تصمیمات زندگی است. اهمیت این موضوع، به شدت استرس زا خواهد بود. از سویی در طول دوران کاری ممکن است هر بار نگران این موضوع باشید که اگر کار شما نتیجه ندهد، تکلیف سرمایه از دست رفته چه خواهد بود؟

مشاوره شغلی با پیش بینی آینده و راهنمایی های به موقع، بخش عمده ای از این نگرانی ها را حل خواهد کرد. البته تغییر شرایط جامعه به شدت بر روی اوضاع کسب و کار تاثیر می گذارد و نمی توان این تغییرات ناگهانی را نادیده گرفت. اما بخش عمده ای از ثبات کاری، به تصمیمات درست و اصولی شما وابسته است.

مشاور شغلی سعی می کند با بررسی شرایط آینده در کوتاه مدت، علاقمندی شما، استعداد و توانمندی و… شغلی را انتخاب کند که امنیت کاری شما را تضمین کند. در این حالت آیا جایی برای نگرانی خواهد بود؟مشاوره شغلی

چه زمان به مشاوره شغلی نیاز داریم؟

مشاوره شغلی در هر دوره ای از زمان به شما کمک می کند تا بتوانید مسیر کاری خود را به دستی یافته و آن را مدیریت کنید. بنابراین مشاور شغلی در چند مرحله از شما حمایت می کنید:

  • انتخاب شغل

اگر به تازگی وارد بازار کار می شوید اما هنوز مردد هستید که چه شغلی را برای خود انتخاب کنید، مشاوره شغلی در کنار استفاده از تجارب دوستان و آشنایان، به شما بسیار کمک می کند. شما نیاز به اطلاعاتی دارید که بخشی از آن را باید از مشاور شغلی جویا شوید. اطلاعاتی همانند آینده شغلی، امنیت کاری، ثبات اقتصادی کشور در حرفه مورد نظر و….

  • تغییر شغل

اگر تا کنون در حرفه ای فعالیت کرده اید که به هر دلیل از آن ناراضی هستید و اکنون قصد دارید شغل خود را تغییر دهید، مشاوره شغلی برای شما راه گشا خواهد بود. شما یکبار شکست در کار را به هر نحوی تجربه کرده و بهترین فرصت های زندگی خود را از دست داده اید. اکنون برای تغییر شغل باید بسیار محتاطانه عمل کنید.مشاوره شغلی

پیشنهاد می کنیم چند جلسه با یک مشاور شغلی صحبت کنید تا بتوانید مسیر درست را بیابید. مشاوره شغلی تمامی استعدادها و توانمندی های شما را در کنار شرایط اقتصادی و کاری کشور قرار داده و بهترین تصمیم را برای شما اتخاذ خواهد کرد.

  • تضمین آینده شغلی در دوران تحصیل

جالب است بدانید که شما حتی در دوران تحصیل نیز به مشاوره شغلی نیاز دارید، تا اگر متوجه شدید برای این رشته آینده شغلی مناسبی وجود ندارد، در اولین فرصت رشته خود را عوض کنید. البته عاقلانه ترین کار این است که در زمان انتخاب رشته کنکور، حتما از یک مشاور شغلی راهنمایی بگیرید. متاسفانه غالب دانش آموزان این مرحله را نادیده می گیرند. اگر از ابتدا انتخاب درستی در رشته تحصیلی خود داشته باشید، آینده شغلی تضمین شده و بخشی از عمر خود را هدر نداده اید.