جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

هر فیلمی که تماشا می کنیم، از نظر روانی تاثیراتی را بر شخصیت ما خواهد گذاشت. این مسئله در دوران کودکی، بیشتر اهمیت پیدا می کند. کودکان تا سن 6 سالگی، بخش عمده ای از شخصیت خود را به دست می آورند. ان ها از آدم ها و اتفاقات اطراف خود الگو گرفته و این مسئله می تواند خوب یا بد باشد. فرض کنیم که فرزند شما در حال تماشای فیلمی است که تاثیرات منفی داشته و کودک، اکنون عملکرد و رفتار شخصیت منفی را سرلوحه رفتارهای خود قرار می دهد. به همین دلیل است که توصیه می شود اجازه تماشای هر نوع فیلمی را به فرزندان خود ندهید. در کارگاه تحلیل روانشناختی فیلم که در کلینیک رویا توسط متخصصین ما برگزار می شود، جنبه های مختلف این موضوع را بررسی خواهیم کرد.تحلیل فیلم

منظور از تحلیل روانشناختی فیلم چیست؟

در ابتدا بهتر است به این موضوع بپردازیم که تحلیل روانشناختی فیلم قرار است چه مسائلی را برای ما آشکار کند. بررسی ابعاد روانی یک فیلم و همچنین ارتباطی که بین عناصر فیلم وجود دارد، مهمترین هدف در تحلیل روانشناختی فیلم است.

تیمی از متخصصین فیلم و سینما، روانشناسان و مشاورین گرد هم جمع می شوند تا با برسری موضوع فیلم، شخصیت ها، نحوه پیش رفتن داستان و… بررسی کنند که آیا این فیلم برای افراد جامعه با باورها و عقاید خود، مناسب هست یا خیر.

دلایل اهمیت تحلیل روانشناختی فیلم

بسیاری از مسائلی که به سادگی از کنار آن ها رد می شویم، می تواند تاثیرات عمیق بر روی روان انسان داشته باشند. یکی از تفریحات ما مردم ایران، رفتن به سینما است. غالب مردم برای انتخاب فیلم، به آرای مردمی، کارگردان و بازیگران آن توجه می کنند. کمتر کسی یافت می شود که قبل رفتن به سینما بررسی کند آیا موضوع فیلم مناسب هست یا خیر.

تحلیل روانشناختی فیلم از چند نظر اهمیت دارد:

  • تاثیر فیلم بر روی شرایط روانی جامعه

بارها در میان مجرمان دیده ایم که روش جرم و جنایت خود را از روی یک فیلم خاص، الگوبرداری نموده اند. این همان مسئله تاثیر فیلم بر روی شرایط روانی افراد است.تحلیل فیلم

زمانی که حتی در تلویزیون برنامه های تحلیل روانشناختی فیلم برگزار می شود اغلب مردم تصور می کنند که کار بیهوده ای است اما اکنون متوجه شدید یک تحلیل چند ساعته، آینده فرد و جامعه را نجات خواهد داد.

  • روان درمانی با تماشای فیلم

شاید برای شما نیز جالب باشد یکی از روش های درمان ناهنجاری های روانی، تماشای فیلم است. این نوع روان درمانی اکنون در کل درمان برای درمان برخی از مشکلات به ویژه در سنین کودکی استفاده می شود. بنابراین آنچه که اهمیت دارد، نوع فیلمی است که برای درمان مورد استفاده قرار می گیرد.

در این زمان است که تحلیل روانشناختی فیلم اهمیت خود را نشان می دهد. مجموعه ای از فیلم هایی که در این روش استفاده می شود، باید در ابتدا به دقت تحلیل و مورد بررسی قرار گیرند. لحظه به لحظه فیلم می تواند درمان را با موفقیت پیش برده و یا حتی اوضاع بیمار را بدتر کند.

  • تاثیرات آموزشی فیلم

هر فیلم می تواند مطالب آموزنده ای را آموزش دهد. نحوه برخورد افراد با یکدیگر و در جامعه، قضاوت نکردن، راستگویی، نحوه برخورد با افراد بیمار، برنامه ریز بودن، آینده نگری و… از جمله مواردی است که با تماشای فیلم به صورت ناخودآگاه، به افراد القا می شود.

اگر یک فیلم موضوع بسیار عمیق و تاثیرگذار داشته و البته مجموعه بازیگران و سازندگان آن توانا باشند، به شدت ذهن تماشاچی را تحت تاثیر قرار می دهد. اکنون به این موضوع توجه داشته باشید همین بعد آموزشی فیلم، در جهت منفی پیش برود.تحلیل فیلم

برای مثال کودک شما در حال تماشای فیلمی است که دزدی، دروغگویی، دعوا و… فراوان به نمایش در می آید.  متخصصین در زمان تحلیل روانشناختی فیلم تمامی این جوانب را در نظر گرفته و سپس صلاحیت تماشای یک فیلم را صادر می کنند.

  • بررسی نحوه خلق شخصیت های مهم

یکی از اهداف تحلیل روانشناختی فیلم بررسی ارتباط بین عناصر فیلم و شخصیت مهمترین عناصری است که محور اصلی فیلم را تشکیل می دهند. آیا تا به حال از خود پرسیده اید که برای مثال بتمن، از کجا خلق شد؟ چگونه شخصیت های تخیلی همانند بتمن، هری پاتر و… به سینما راه پیدا کردند.

مردم عادی اگر بارها این قبیل فیلم ها را تماشا کنند، هیچگاه به دست های پشت پرده توجه نخواهند داشت اما تحلیل روانشناختی فیلم به شما نشان می دهد که آفرینش یک کارکتر با چه هدفی انجام گرفته و بدون اینکه متوجه شوید، شما را به سمت آن شخصیت گرایش می دهد.

  • بررسی دلایل وجود دشمن و مخالف خوبی

در اغلب فیلم ها، افرادی وجود دارند که با شخصیت های خوب داستان، مخالف بوده و به دشمنی با آن ها برمی خیزند. چرا این دشمنی رخ می دهد؟

آنچه که ذهنیت کلی مردم است، برجسته کردن خوبی ها است. ما گمان می کنیم در داستا نباید بدی وجود داشته باشد تا خوبی دیده شود. این تصور ممکن است با این برداشت مواجه شود که در جامعه، وجود بدی نیز لازم است.

اما این باور غلط است. در کارگاه های تحلیل روانشناختی فیلم برای شما توضیح خواهیم داد که هدف از وجود تفاوت ها در فیلم، چه بوده و چه تاثیری بر روی تماشاچی خواهد گذاشت.تحلیل فیلم

کارگاه تحلیل روانشناختی فیلم در کلینیک رویا

کلینیک رویا سعی بر این دارد که خدمات روانشناسی خود را در بهبود سطح زندگی خانواده و در نتیجه بهبود سلامت جامعه پیش برد. در این راستا، برگزاری کارگاه های تحلیل روانشناختی فیلم از جمله فعالیت هایی است که تحت نظر روانشناسان توانمند ما انجام می گیرد.

برای شرکت در این کارگاه ها، می توانند با تماس تلفنی و یا از طریق سایت، درخواست خود را پیگیری کنید. به خاطر داشته باشید که یک فیلم شاید تنها یک فیلم به نظر برسد که یکبار تماشا می کنید اما همانا یکبار دیدن فیلم کافی است تا برای یک عمر، درگیر ناهنجاری های روانی شوید.