کلینیک رویا

مسئله بسیار مهمی که لازم است والدین به آن توجه داشته باشند، آموزش مهارت زندگی کودک و نوجوان به فرزندان است. هر فردی دارای چند مرحله زندگی است که از زمان ورود به دوره نوجوانی، فرد تمایل دارد  مستقل شده و زندگی را آنگونه که دوست دارد تجربه کند. در این زمان است که آموزش و کارگاه مهارت زندگی کودک و نوجوان اهمیت خود را نشان می دهد. اگر پدر و مادر در زمان مناسب، این مهارت ها را به شیوه درست و اصولی به فرزندان خود یاد داده باشند، برای زندگی آن ها در آینده مشکلی نخواهند داشت. کارگاه مهارت زندگی

اهمیت آموزش مهارت زندگی کودک و نوجوان

سوالی که برخی از والدین از مشاورین ما در کلینیک رویا مطرح می کنند این است که چرا الزاما باید مهارت های زندگی را به فرزند آموزش دهیم در حالی که به مرور زمان  و با تجربه، خواهد آموخت. اما آیا می دانید این تجربه ها ممکن است به چه قیمتی برای فرزند شما تمام شود؟

برای مثال اگر فرد در مورد خطرات جامعه و نحوه برخورد با آن ها نداند، ممکن است ناخواسته به بلاهایی همانند اعتیاد، خلاف و… وارد شود و تا رسیدن به این نتیجه که این مسیرها اشتباه است، آسیب های زیادی را متحمل شود. به همین دلیل است که توصیه می کنیم حتما والدین در کارگاه هایی که با هدف آموزش مهارت زندگی کودک و نوجوان برگزار می شود، شرکت کنند.

بررسی مهارت زندگی کودک و نوجوان

هر انسانی باید در طول دوره زندگی خود مهارت هایی را آموزش ببیند و این مهارت ها، برای هر دوره زمانی، خاص است. در این قسمت از مقاله قصد داریم مهمترین مهارت های زندگی کودک و نوجوان را بررسی کنیم:

  • احساس امنیت داشته باشد.

اولین و مهمترین رکن در زندگی که فرزند باید آموزش ببیند، داشتن قلمرو امنیتی است. به کودک خود آموزش دهید که هر فردی برای خود دارای دایره امنیتی خاص خود است و همه موظف هستند این امنیت را رعایت کنند.

  • به حقوق یکدیگر احترام بگذارند.

رعایت و احترام به حقوق دیگران، از دیگر انواع مهارت زندگی کودک و نوجوان است. فرزند باید بداند که قرار نیست دیگران مطابق میل او رفتار کرده و او می تواند حقوق اطرافیان خود را نادیده بگیر.کارگاه مهارت زندگی

  • از بدن خود محافظت کند.

متاسفانه در سال های اخیر آمار زیادی از تجاوز به کودکان و نوجوانان در سراسر دنیا به گوش می رسد. اکنون مردم بیشتر به این باور رسیده اند که باید از کودکی، به فرزند خود یاد دهند از بدن خود محافظت کنند. به او آموزش دهید هیچکس بدون رضایت خودش و یا والدینش، حق ندارد به بدنش دست بزند.

  • از دیگران در برابر ظلم به خود کمک بگیرند.

به فرزند خود یاد بدهید اگر در هر زمان برای مثال در راه رفتن به مدرسه، خرید کردن و… دچار مشکل و ظلم از جانب برخی از افراد شد، به نزدیک ترین افراد به خود کمک بگیرند. برای این منظور نباید خجالت بکشند چرا که این خجالت، براز او گران تمام خواهد شد.

  • به راحتی در مورد حقایق صحبت کند.

متاسفانه یکی از مشکلاتی که در روش تربیت والدین مشاهده می کنیم این است که در رفتار خود با فرزند، باعث می شوند ناخواسته کودک به سمت دروغگویی برود.

برای مثال فرزند شما یک اشتباه را به صورت غیر عمد مرتکب می شود و پدر و مادر، با او برخورد تندی خواهند داشت در حالی که فرزند، عمدا اینکار را مرتکب نشده است.

آیا لازم است در چنین مواردی تند و بی رحمانه بررخورد کنید؟ با این کار فرزند خود را مجبور به دروغگویی می کنید تا از این پس به دلیل گفتن حقیقت، از جانب شما تنبیه نشود.

  • از فرزند خود تعریف و تمجید کنید.

هر زمان فرزندتان کار شایسته ای انجام می دهد که لیاقت تشویق دارد، از این کار دریغ نکنید.برخی از انواع مهارت زندگی کودک و نوجوان را باید در رفتار نشان دهید.

زمانی که کار خوب او را تحسین می کنید، او یاد می گیرد که بیشتر خوبی کرده و از طرفی اگر دوست و یا نزدیکان او نیز کار شایسته ای انجام داد، از تشویق کردنش دریغ نکند.کارگاه مهارت زندگی

  • مفهوم رازداری را به کودک بفهمانید.

یکی از اشتباهاتی که حتی در برنامه های تلویزیونی نیز دیده می شود، تشویق کودکان به رازداری است. این یک اشتباه بزرگ است. کودکانی را مشاهده می کنیم که مورد آزار قرار گرفته اند اما به دلیل همین رازدار بودن، بروز نداده اند.

به کودک آموزش دهید باید تمامی حقایق و مسائل خود را به والدین بگوید. البته این بدان معنا نیست که تمامی امور را از او جویا شوید. برای مثال اگر به مهمانی رفت، نباید موقع برگشت او را بازجویی کنید که چه خورده، چه کرده و… اجازه دهید خودش برایتان تعریف کند.

  • به راحتی نه بگوید.

یکی از مشکلاتی که افراد در بزرگسالی با آن مواجه هستند، عدم توانایی در نه گفتن است. حتما شما نیز تا به حال درخواستی از جانب دوستان داشتید که علی رغم میل، مجبور شده اید قبول کنید چون توانایی نه گفتن را نداشته اید.

به جرات می توان گفت یکی از مهمترین انواع مهارت زندگی کودک و نوجوان این است که به او یاد بدهید لازم نیست به تمامی درخواست های دوستان و حتی اعضای خانواده، پاسخ مثبت دهید. اگر قادر به انجامش نبودید، به راحتی بگویی نه.

کارگاه مهارت زندگی کودک و نوجوان در کلینیک رویا

کلینیک رویا این نوید را به شما عزیزان می دهد که کارگاه مهارت زندگی کودک و نوجوان تحت نظر کارشناسان، روانشناسان و مشاورین متخصص ما برگزار می شود و در صورت تمایل می توانید در هر تاریخ که برای شما مقدور است، در این کارگاه ها شرکت نمایید.کارگاه مهارت زندگی

لیست مباحث این کارگاه ها در سایت کلینیک قرار می گیرد و در صورتی که تمایل داشته باشید، با ثبت نام می توانید از خدمات کلینیک بهره مند شوید. به خاطر داشته باشید که اگر چند ساعتی را در کارگاه های مهارت زندگی کودک و نوجوان صرف کنید، این چند ساعت می تواند یک عمر زندگی فرزند شما را تضمین کند.