در جامعه امروز ایران متاسفانه آمار طلاق بالا رفته و این یک نگرانی بزرگ برای آینده کشور به حساب می آید. بعد از طلاق، فرزندان باید با پدر و یا مادر خود زندگی کرده و از این پس شرایط تلخی را در زندگی تجربه خواهند کرد. آیا می دانید فرزندانی که در این شرایط رشد می کنند، چه سرنوشتی خواهند داشت؟ به همین دلیل است که مشاوره ازدواج و خانواده بسیار لازم و ضروری است.مشاوره ازدواج و خانواده

ضرورت مشاوره ازدواج و خانواده

هنوز هم در کشور ما خانواده های زیادی اعتقاد دارند که باید مشکلات درون خانوادگی را به همان روش های قبلی حل نمود و بهترین راه ازدواج پایدار، ازدواج سنتی است. اما شما نمی توانید تغییرات اجتماعی را نادیده بگیرید.

امروزه اغلب جوان ها اعتقاد دارند، قبل از ازدواج باید خانواده ها و خودشان با هم معاشرت داشته باشند تا بهتر با خلق و خو و اعتقادات یکدیگر آشنا شوند. اگر چه این کار، بسیار عاقلانه است، اما مشاوره ازدواج و خانواده نیز در شرایط فعلی بسیار ضروری است.

متاسفانه تعداد زیادی از جوانان امروزه ازدواج احساسی دارند و در مدت کوتاهی، دچار اختلافات زیادی می شوند. همین موضوع منجر به طلاق خواهد شد. دخترها و پسرها در زمان ازدواج به دلیل اینکه درگیر احساسات می شوند، ناخواسته چشم خود را بر روی بسیاری از حقایق می بندند و این حقایق، بعد از ازدواج خود را نشان خواهد داد.

بهتر است کسی بیرون از خانواده، قبل از ازدواج اینگونه موارد را گوشزد کند. در اینجاست که مشاوره اهمیت پیدا می کند.مشاوره ازدواج و خانواده

اهداف مشاوره ازدواج و خانواده

جلسات مشاوره چندین هدف اساسی را دنبال نموده و سپس نتیجه اعلام می شود:

 • اولین هدف در مشاوره ازدواج و خانواده بررسی مهارت های زندگی مشترک است.

مشاورین در جلسات اولیه سعی می کنند با بیان یکسری سوالات و طرح تست های مختلف، متوجه شوند هر کدام از زوجین به چه درجه ای از بلوغ در زمینه مهارت های زندگی مشترک رسیده اند.

مقدم دانستن همسر، حل مشکلات بدون مشاجره و به صورت دوستانه، توانایی بخشیدن یکدیگر، عدم پنهان کاری و… از جمله مهارت هایی است که لازم است زوجین از آن ها برخوردار باشند. یکی از مهمترین معایب ازدواج زود هنگام قبل از بلوغ شخصیتی پسران و دختران، ضعف در مهارت های زندگی مشترک است.

 • از سویی دیگر مشاورین باید سطح خانواده های طرفین را از نظر فرهنگ، اعتقادات و… بررسی کنند.

این باور اشتباه است که اگر زوجین با یکدیگر تفاهم داشته باشند، اختلافات خانواده ها اهمیتی ندارد. شما قرار است بعد از ازدواج وارد خانواده ای جدید شوید که اگر از نظر اعتقادی و باورها با خانواده همسر خود اختلاف داشته باشید، این اختلاف به مرور زمان به رابطه زناشویی شما نیز وارد می شود. به همین دلیل است که در جلسات مشاوره هم کف بودن زوجین بررسی می شود.مشاوره ازدواج و خانواده

 • آیا زوجین برای شروع زندگی مشترک آمادگی دارند؟

مشاوره ازدواج و خانواده به این سوال پاسخ خواهد داد. تست هایی که در جلسات مشاوره مطرح می گردد، به شما توضیح می دهد آیا می توانید در کنار فردی دیگر، زندگی مستقل خود را آغاز کنید یا خیر. متاسفانه عمده اختلافات بین همسران، به این قسمت ارتباط داشته به خصوص اینکه یکی از طرفین از نظر جنسی هنوز بلوغ فکر پیدا نکرده است.

نحوه انجام مشاوره ازدواج و خانواده

ازدواج و تشکیل خانواده به حدی اهمیت دارد که لازم است مشاوره در چندین جلسه به صورت برنامه ریزی شده انجام گیرد تا در نهایت بتوان به نتیجه حاصله، اعتماد نمود. نتیجه تست های مشاوره قرار است به ازدواج و یا عدم تشکیل خانواده منجر شود.

این فرآیند به صورت زیر انجام می شود:

 • لازم است در برخی از جلسات مشاوره به صورت دو نفره و گاهی انفرادی انجام گیرد.

ممکن است زوجین در حضور یکدیگر نتوانند نظرات خود در مورد یکدیگر را بیان کنند. به همین دلیل است که در مشاوره ازدواج و خانواده لازم است چند جلسه انفرادی برگزار شود.

 • جالب است بدانید که گاها در مشاوره ازدواج و خانواده لازم است برخی از افراد خانواده ها حضور داشته باشند.

ممکن است زوجین با هم تفاهم کامل داشته و یکی از اعضای خانواده آن ها بدون دلیل منطقی، مخالف این ازدواج است. لازم است این افراد در حضور مشاور دلایل خود را بیان کنند تا بتوان مشکل را حل نمود.مشاوره ازدواج و خانواده

 • گاهی اوقات لازم است زوجین تست های کتبی را انجام دهند.

بنا به نظر مشاورین و نتیجه ای که در چند جلسه مشاوره به دست می آید، لزوم تست های کتبی مشخص خواهد شد. هدف از انجام آزمون های کتبی، شناخت عمقی از شخصیت طرفین است. برخی از افراد دارای شخصیتی پیچیده بوده و به راحتی در چند جلسه مشاوره نمی توان این افراد را شناخت. آزمون های کتبی بسیار کمک خواهند کرد.

 • در طول جلسات لازم است هر دو طرف از محدوده ها، مرزها و خط قرمزهای خود صحبت کنند.

نتیجه تحقیقات نشان می دهد عاملی که در سال های اولیه ازدواج منجر به اختلاف بین زوجین می گردد، عدم رعایت همین محدوده های طرف مقابل است. حال اگر قبل از ازدواج در این مورد بیشتر صحبت شده باشد، همسر شما می داند که باید مرزها و خط قرمزهای شما را رعایت کند. همین کار در کاهش حجم زیادی از اختلافات تاثیر دارد.

مشاوره ازدواج و خانواده در کلینیک رویا

درست است که در کشور مراکز مشاوره متعددی وجود دارد که شما می توانید برای مشاوره به این موسسات مراجعه کنید، اما این بدان معنا نیست که تمامی متخصصین، از دانش علمی و عملی کافی برای مشورت دادن برخوردار هستند. بهتر است قبل از اینکه در این زمینه اقدام کنید، تحقیقات لازم را به عمل بیاورید.مشاوره ازدواج و خانواده

در کلینیک رویا گروهی از متخصصین و مشاورین فعالیت می کنند که به متدهای علمی و پیشرفته روز مسلط هستند، به خوبی می توانند در زمینه های مختلف من جمله مشاوره ازدواج و خانواده به شما کمک کنند.

4 دیدگاه ها

  • سلام و وقت بخیر
   بله ما در مرکز مشاوره رویا با متخصصین حرفه ای در این زمینه همکاری می کنیم. برای تعیین وقت می توانید با شماره های پایین صفحه تماس بگیرید .

  • سلام و وقت بخیر
   بله
   در مرکز مشاوره، رواشناسی و روانپزشکی رویا به خاطر رفاه حال و حفظ سلامتی شما عزیزان امکان مشاوره و درمان غیر حضوری و آنلاین ایجاد شده است. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های مرکز که در پایین صفحه درج شده است تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + سه =