کلینیک رویا

آیا اختلال خواب بر سلامت روان تاثیر دارد؟نوشته شده توسط در تاریخ بهمن 18, 1399

آیا اختلال خواب بر سلامت روان تاثیر دارد؟

آیا اختلال خواب بر سلامت روان تاثیر دارد؟


بعد از یک روز خسته کننده از انجام امور کاری و خانه داری، شب بهترین زمان برای استراحت و کسب قوا است تا فردا مجددا روز را با انرژی و شادابی شروع کنیم. اما لازمه شروع یک روز عالی، داشتن خواب کافی و البته منظم است. متخصصین علم روانشناسی معتقد هستند اختلال خواب به شدت بر روی سلامت روان و همچنین سلامت جسم تاثیر گذاشته و افرادی که نمی توانند به درستی استراحت کنند، دچار مشکلات روحی خواهند شد. در نتیجه افرادی که دچار مشکلات خواب هستند حتما باید تحت نظر روانشناس و مشاور، درمان شوند.

اهمیت خواب کافی و منظم در زندگی

قبل از هر چیز لازم است بدانید که چرا باید برنامه خواب منظمی داشته باشیم. تصوری که در ذهن اغلب مردم وجود دارد این است که خواب تنها برای رفع خستگی است اما نمی دانند خواب مکانیسم عملی دارد که باعث سلامت اندام های بدن خواهد شد. این مسئله بسیار مهم است که در زمان مشخصی بخوابیم علت آن را در ادامه خواهید دانست.

زمان مناسب خواب

– از ساعت 11-9 شب، آنتی اکسیدان ها فعال شده و مواد سمی و غیر ضروری از بدن دفع می شوند. در نتیجه اگر این دو ساعت را از دست بدهید، مواد سمی از بدن به خوبی دفع نمی شوند.

– ساعت 11-1 شب همچنان عملیات دفع مواد سمی از کبد ادامه دارد تا اینکه وارد فاز خواب عمیق خواهید شد.

– از ساعت 3-1 شب عملیات سمیت زدایی از کیسه صفرا آغاز می گردد. این مرحله تنها در زمان خواب عمیق شروع می شود.

– در طول ساعت 5-3 پاکسازی ریه ها آغاز خواهد شد. اگر در این زمان شروع به سرفه و یا عطسه کردید، نگران نباشید این مسئله طبیعی است.

– از ساعت 7-5 صبح مواد دفعی وارد روده ها شده و آماده دفع می گردند.

– در طول ساعت 9-7 صبح روده ها آماده جذب مواد غذایی هستند و بهترین زمان برای خوردن صبحانه است. البته توصیه می کنیم تا ساعت 7، صبحانه را بخورید.

اهمیت خواب کافی و منظم در زندگیشاید تا به حال این اتفاق برای شما رخ داده است که شبی دیر خواب و در نتیجه ساعات خواب کم بوده است در این صورت روز بعد چه حالی هستید؟ آیا احساس خستگی و بی حوصلگی ندارید؟ به طور کلی خواب از دو بخش خواب عادی یا آرام و خواب با حرکات سریع چشم (خواب رم) تشکیل شده است. جالب این است که این دو خواب مدام در حال جابجا شدن با یکدیگر بوده و در طول خواب، چند مرحله هر دو خواب را تجربه می کنیم.

مراحل خواب

1- خواب آرام یا عادی

شما در این زمان وارد خواب عمیق می شوید و چند اتفاق رخ می دهد:

– تغییر در امواج مغزی متناسب با عمق خواب

– کاهش دمای بدن

– رها و آرام شدن عضلات

– کاهش ضربان قلب و تعداد تنفس

لازم به ذکر است که خواب عمیق، منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

2- خواب رم یا خواب با حرکات سریع چشم

در این زمان است که رویا دیدن شروع می شود. در نتیجه امواج مغزی، دمای بدن و فشار خون متناسب با شرایط بیداری بدن تغییر می کند. نکته بسیار مهم این است که خواب رم تاثیر بسیار مهمی بر روی حافظه، قدرت یادگیری و سلامت احساسات دارد.

مراحل خوابتاثیر اختلال خواب بر سلامت روان

تحقیقات نشان داده است که بی خوابی و یا اختلال خواب منجر به 70 نوع بیماری در بدن خواهد شد که مهمترین آن ها، آسیب به سلامت روان است. مشکلات خواب منجر به آسیب های روحی خواهد شد:

1- اختلال دو قطبی

متاسفانه اختلال خواب همانند بی خوابی، چرخه های نامنظم خواب و بیداری، کابوس های شبانه و… زمینه را برای اختلال دو قطبی خواهد شد. در نتیجه کسانی که در سابقه اختلال به صورت خانوادگی داشته و یا در حال حاضر به دوقطبی مبتلا هستند، باید مشکلات خواب خود را درمان نمایند قبل از اینکه شرایط وخیم شده و اختلال دوقطبی در وجود آن ها ریشه بدهد.

2- بروز استرس و اضطراب

مهمترین و رایج ترین نوع اختلال بین مردم در عصر حاضر، اختلال استرس است. استرس در دنیای حاضر به حدی شایع شده است که امروزه برای مردم عادی شده و به آن بی توجه هستند. اما حقیقت تلخ این است که اضطراب، زمینه را برای بسیاری از مشکلات روحی فراهم می کند. لذا هر عاملی که استرس را تشدید می کند باید رفع گردد. اختلال خواب، زمینه ساز استرس و اضطراب خواهد بود چون آرامش کافی از خواب دریافت نمی کنید.

3- اختلال بیش فعالی

تحقیقات نشان می دهد نزدیک به 50-25 درصد از کودکانی که دچار بیش فعالی هستند، مشکلات خواب را نیز تجربه می کنند. در نتیجه نمی توانند به خوبی استراحت کرده و در طول روز احساس خستگی دارند.

4- اختلال افسردگی

آیا می دانید اختلال خواب رابطه مستقیم با ابتلا به اختلال افسردگی دارد؟ مشکلات خواب به دلیل خستگی های مکرر و بی حوصلگی هایی که به دنبال دارد، زمینه ساز افسردگی خواهد شد. نتایج نشان می دهد که علائم افسردگی در کسانی که دچار اختلال خواب هستند، شدت گرفته و نسبت به دیگران متفاوت است.

تاثیر اختلال خواب بر سلامت رواندرمان اختلال خواب تحت نظر کلینیک رویا

با توجه به آنچه که گفته شد، باید اختلال خواب در اولین فرصت درمان شود. کسانی که از این مشکلات رنج می برند، نه تنها از نظر روحی بلکه از نظر جسمی نیز دچار مشکل خواهند شد. کارشناسان کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) با برنامه های منظم کمک می کنند شما بتوانید خوابی آرام و منظم داشته باشید. تغییر در سبک زندگی، داشتن فعالیت های بدنی همانند ورزش و رقص، تکنیک های آرام سازی و… از جمله متدهایی است که کمک می کند تا اختلال خواب رفع گردد. البته فراموش نکنید که شما تا بهبودی کامل باید تحت نظر مشاور باشید.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *