جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اگر بخواهیم در مورد اختلالات روانشناختی صحبت کنیم، نیاز به ساعت ها بحث در این زمینه خواهد بود. چرا که این قبیل اختلالات، حالات بسیار متنوعی را در بر می گیرند که مجموعا تحت عنوان اختلالات روانی یا روانشناختی شناخته می شوند. نکته حائز اهمیت این است که بسیاری از این مشکلات، در اواخر دوره نوجوانی و اوایل جوانی خود را بروز می دهند. اگر نتوان به موقع اختلالات روانشناختی را مدیریت نمود، قطعا مشکلات بسیار حادی به دنبال خواهد داشت.اختلالات روانشناختی

بررسی علائم اختلالات روانشناختی

برای درمان اختلالات روانشناختی باید به سراغ مشاور و روانشناس برویم. زیرا تنها یک متخصص می تواند در میان انواع زیادی از این قبیل ناهنجاری ها، به درستی تشخیص دهد فرد به کدام یک مبتلا بوده و سپس درمان را شروع کند.

اما ما چگونه می توانیم متوجه شویم فرزند، دوست و یا یکی از اعضای خانواده و فامیل، به اختلالات روانشناختی مبتلا شده است؟

 • افراد بیمار، بسیار منزوی می شوند و تمایلی به شرکت در اجتماع حتی در جمع خانوادگی را ندارند.
 • این دسته از افراد بسیار پرخاشگر هستند و خیلی زود عصبی می شوند به گونه ای که رفتار تهاجمی در آن ها دیده می شود.
 • اختلالات روانشناختی منجر به تغییر ناگهانی در وزن می گردد به گونه ای که فرد بیمار بسیار لاغر و یا بسیار چاق خواهد شد.
 • هذیان گویی، یکی دیگر از ویژگی های افرادی است که دچار اختلالات روانشناختی شده اند.
 • به درس خواندن فرزند خود دقت کنید، اگر در کنار علائم گفته شده، عدم تمرکز نیز مشاهده شد، این یقین بیشتر حاصل می شود که دچار نوعی اختلالات روانشناختی شده باشد.
 • ممکن است فرد علاقه ای به کارهایی که قبلا با لذت آن ها را انجام می داده، نداشته باشد.
 • افرادی که دچار اختلالات روانشناختی هستند، به شدت حساس، مضطرب و تحریک پذیر می شوند.اختلالات روانشناختی

دلایل بروز اختلالات روانشناختی

اما اکنون این سوال مطرح می شود که دلیل روز اختلالات روانشناختی چیست؟ برای متخصصین این مسئله بسیار مهم است که فرد به چه دلیل دچار این دسته از ناراحتی های روانی شده است، تا از این طریق بتواند روش صحیح درمان را شروع کند. در این قسمت از مقاله، به بررسی هر کدام از این دلایل خواهیم پرداخت:

 • شخصیت بیمار

جالب است بدانید که تحقیقات علمی نشان می دهد برخی از خصوصیات شخصیتی فرد، به شدت در بروز اختلالات روانشناختی موثر هستند. برای مثال کسی که ذاتا هیجانی بوده و این هیجان از حد اعتدال خارج است، زودتر از دیگران به مشکلات روانی مبتلا می شود.

 • عوامل محیطی

شرایطی که در آن زندگی می کنید، در سلامت روان شما تاثیر دارد. به این معنا که محیط نامناسب زندگی، عدم ارضا شدن عاطفی فرزندان، خشونت های رفتاری اطرافیان و… هر لحظه فرد را به اختلالات روانشناختی نزدیک تر می کند.

 • عوامل ژنتیکی

ژنتیک نیز می تواند منجر به بروز بیماری های روانی گردد. البته لازم نیست حتما والدین به این بیماری ها مبتلا باشند بلکه ممکن است ژن مربوطه، در بدنشان وجود داشته و آن ها تنها ناقل باشند که بعد، این ژن به فرزند منتقل می گردد. لذا از روی سلامت زوجین، نمی توان پیش بینی کرد در آینده فرزند سالم از نظر روانی خواهند داشت یا خیر.اختلالات روانشناختی

 • الگوهای شخصیتی

مراقب فرزندان خود در دوران کودکی باشید که چه کسی یا کسانی را الگوی رفتاری خود قرار می دهند. به خاطر داشته باشید که تا سن 6 سالگی، نزدیک به 60 درصد از شخصیت فرزند شکل گرفته و تا آخر عمر همانگونه خواهد بود. برای فرزندان خود یک الگوی رفتاری ایده آل بوده و اجازه ندهید با هر کسی معاشرت داشته باشند. تمامی این مراقبت ها برای این است که فرزند از اختلالات روانشناختی در آینده در امان بماند.

 • عوامل زیستی و فیزیولوژی بدن

شرایط هورمونی بدن بر روی حالات روحی و روانی تاثیر می گذارند. در طول دوران زندگی، حتی به صورت روزانه هورمون های بدن تغییر می کنند. اما اگر این تغییرات باعث شود تعادل هورمونی به شدت از حالت تعادل خارج شود، در کنار بیماری های جسمی، منجر به اختلالات روانشناختی نیز خواهد شد.

 • استفاده از مواد مخدر

متاسفانه امروزه در کشور ما تعداد افرادی که مصرف کننده انواع مواد مخدر هستند، رو به افزایش است. روانشناسان ثابت کرده اند عمده این افراد از نظر روانی به جایی می رسند که دست به اعمال ناشایست می زنند. اکنون مشاهده می کنیم که اغلب جرائمی که در کشور انجام می گیرد، عمدتا توسط افراد معتاد رخ می دهد.اختلالات روانشناختی

روش های تشخیص اختلالات روانشناختی

زمانی که به متخصص مراجعه می کنید، سه مرحله کلی را طی می کند تا از این طریق بتواند دلیل اصلی ر را در شما تشخیص داده و روش درمانی مناسب را در پیش گیرد:

 • مشاهده رفتار فرد

متخصص در ابتدای درمان اختلالات روانشناختی سعی می کند از طریق نوع رفتارهایی که بیمار دارد، تقریبا تشخیص دهد ناهنجاری روانی او، از چه نوعی است. بالاخره هر کدام از انواع اختلالات روانی، علائم ظاهری و رفتاری دارند که تنها یک جلسه مشاوره کافی است تا این علائم خود را نشان دهند.

 • صحبت با بیمار

روانپزشک با بیمار صحبت می کند. اما اینکه از بین صحبت های بیمار بتوان شرایط روانی او را کشف نمود، بستگی به مهارت متخصص دارد. قطعا باید سوالات را به گونه ای مطرح کرد که بیمار متوجه نشود شما قصد دارید او را بازجویی کنید و در نتیجه در جواب دادن، پرده پوشی کند.

 • تست های روانی

مرحله آخر در درمان اختلالات روانشناختی انجام تست هایی است که در علم روانپزشکی ثابت شده و متخصص در آخرین مرحله برای اینکه بتواند اطلاعات عمیق تر و دقیق تری به دست بیاورد، به آزمون کتبی متوسل می شود.اختلالات روانشناختی

درمان اختلالات روانشناختی تحت نظر کلینیک رویا

نکته بسیار مهم در درمان بیماری های روانی، مراجعه به متخصصین ماهر و توانمند است. به هر حال در هر حرفه ای افرادی وجود دارند که از دانش کافی برخوردار نیستند. این مسئله در مورد بیماری های روانی اهمیت بیشتری دارد، چرا که کوچکترین خطا در تشخیص و درمان، نه تنها کمکی به بیمار نکرده بلکه شرایط او را بدتر می کند. پیشنهاد می کنیم که تنها یکبار در جلسات مشاوره کلینیک رویا شرکت کنید تا از کیفیت خدمات ما آگاهی پیدا کنید. متخصصین ما با تسلط به متدهای پیشرفته علمی، کمک می کنند فرزند بیمار شما هر چه زودتر سلامتی خود را به دست بیاورد و این درمان، قطعی خواهد بود.