کلینیک رویا

پانیک و یا اختلال وحشت زدگینوشته شده توسط در تاریخ خرداد 26, 1399

پانیک

ترس، یکی از مهمترین احساساتی است که به صورت غریزی در وجود همه انسان ها وجود دارد و کمک می کند شما با احتیاط پیش بروید. اگر نیروی ترس با شما نبود، در زمان حمله مار، رفتن به لبه پرتگاه، حتی رانندگی و… احتیاط نمی کردید. همانگونه که متوجه شدید ترس زمانی رخ می دهد خطر حقیقی شما را تهدید کند اما آیا شما تا به حال با افرادی برخورد داشته اید که بدون وجود خطر واقعی، دچار ترس می شوند؟ این افراد به اختلال وحشت زدگی و یا اختلال پانیک مبتلا هستند.

اختلال وحشت زدگی یا پانیک چیست؟

زمانی که خطری شما را تهدید می کند، علائمی همانند افزایش تنفس، افزایش ضربان قلب، عرق کردن و… در بدن شما بروز می کند. این واکنش ها، به صورت طبیعی در بدن در اثر قرار گرفتن در معرض خطر، دیده می شود. اگر شما نیز دچار ترس شوید اما عامل ترس، حقیقتا وجود نداشته باشد، در این صورت نیز واکنش های بدنی بروز می کند اما در این حالت، نوعی اختلال به نام پانیک یا اختلال وحشت زدگی در بدن شما شکل گرفته است.

حملات ناشی از این نوع اختلال پانیک، بسیار ترسناک هستند به گونه ای که ممکن است حتی شما کنترل خود را از دست داده و دست به اقدامات غیر عقلانی بزنید. البته حملات پانیک ممکن است در طول عمر شما چندین بار رخ بدهد اما اگر مدام تکرار شده و طولانی شود، در این صورت شما به اختلال مبتلا شده اید.پانیک

علائم اختلال وحشت زدگی یا پانیک

از روی علائمی که در فرد رخ می دهد می توانید تشخیص دهید آیا به اختلال وحشت زدگی دچار شده است یا خیر. این علائم که به صورت ناگهانی و بدون هشدار قبلی بروز می کنند شامل:

 • رخ دادن ترس و وحشت، به صورت آنی رخ می دهد بدون اینکه از قبل، شما را به نحوی خبر کرده باشد. حتی در اوج خواب ممکن است از ترس شدید بیدار شوید.
 • ممکن است ترس تنها یکبار رخ داده و یا اینکه در لحظه، شوک ترس به همراه حملات عصبی، بروز کند.
 • درست است که شروع این اختلال، به صورت ناگهانی و بدون هشدار است اما تنها در موقعیت های خاص رخ می دهند.
 • علائم اختلال ممکن است در مدت چند دقیقه تا چند ساعت ادامه داشته باشد.
 • بعد از اینکه ترس و حملات عصبی رفع شد، فرد احساس خستگی می کند.

علائم عصبی در اختلال وحشت زدگی یا پانیک

همانگونه که ذکر کردیم، در زمان شروع اختلال پانیک، حملات عصبی نیز شروع خواهد شد. علائم زیر نشان دهنده حملات عصبی است:

 • فرد حس می کند خطری در کمین او است که هر لحظه ممکن است رخ بدهد.
 • بخشی عمده ای از ترس، به دلیل ترس از مرگ و عدم کنترل شرایط است.
 • ضربان قلب و تعداد دفعات تنفس افزایش می یابد.
 • رعشه دست و عرق کردن، علامت دیگری از شروع حملات عصبی در زمان اختلال پانیک است.
 • حالت تهوع، گرگرفتگی، احساس تنگی نفس و خفگی، درد در شکم، سردرد، سر شدن عضلات و…. علامت ظاهری است.
 • فرد حس می کند که دچار خلا و بی وزنی شده است.پانیک

دلایل برزو و یا افزاینده اختلال وحشت زدگی

عوامل زیر می تواند منجر به بروز اختلال و یا حتی حاد شدن شرایط شما گردد:

 • ژنتیک

یکی از عواملی که در بروز اختلال وحشت زدگی نقش دارد، ژنتیک و توارث است. در صورتی که والدین شما و یا یکی از اقوام نزدیک به چنین مشکلی دچار باشند، احتمال ابتلای شما نیز بیشتر خواهد شد. البته حتی اختلالات ناشی از ژنتیک نیز قابل درمان است منوط به اینکه شما در اولین فرصت با متخصص در این زمینه صحبت کنید.

 • تنش زیاد در دوره زندگی

استرس، حکم سم برای زندگی شما را دارد. اگر شما در طول دوره زندگی خود همواره دچار استرس و اضطراب باشید، بدن شما مستعد ابتلا به بیماری های جسمی و روانی خواهد شد. از جمله اختلالات روانشناختی که احتمال دارد بعد از مدتی با آن درگیر شوید، اختلال وحشت زدگی است.

 • سابقه قبلی

اگر شما اختلال پانیک را درمان کنید، لازم است بیشتر از قبل از خود مراقبت نمایید چرا که بدن شما مستعد بوده و با کوچکترین ترس، ممکن است این ناهنجاری بازگردد.پانیک

 • حوادث روحی تلخ

ممکن است در زندگی خود حادثه بسیار تلخ همانند تصادف سهمگین، تجاوز جنسی و… را تجربه کرده باشید. این قبیل حوادث، ترسی را در وجود شما ایجاد می کنند که ممکن است تبدیل به اختلال روانی وحشت زدگی شود.

 • استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی

مواد مخدر به دلیل اینکه نوعی وابستگی روحی برای شما ایجاد می کند، لذا بدن شما را بسیار مستعد اختلال پانیک خواهد کرد.

 • جدایی و سوگ

آیا می دانید که جدا شدن از همسر، از دست دادن عزیز و… می تواند منجر به اختلال وحشت زدگی شود؟ متاسفانه اغلب اختلالات روانی که رخ می دهند، به هم وابسته بوده و بدن را برای ابتلا به نوع دیگری از ناهنجاری ها فراهم می کند. به همین دلیل است که توصیه می کنیم به محض اینکه دچار نوعی اختلال روانی شدید، باید درمان را شروع کنید. سهل انگاری در این زمینه، شرایط را برای شما سخت خواهد کرد.

درمان اختلال پانیک تحت نظر کلینیک رویا

زندگی با ترس همیشگی، واقعا سخت و زجرآور است. کسانی که به اختلال وحشت زدگی مبتلا هستند، نه تنها در زندگی خود دچار مشکل شده بلکه زندگی اطرافیان خود را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. شما برای رفتن به سفر، گردش، تفریح، حتی برای رانندگی در خیابان های شلوغ و… این نوع ترس به سراغ شما می آید چرا که گمان می کنید خطری شما را تهدید می کند در حالی که اصلا خطری وجود ندارد.پانیک

اگر شما به این مشکل دچار شده اید، باید در اولین فرصت به سراغ متخصص بروید تا با طی کردن دوره درمان، سلامتی روحی و روانی خود را به دست بیاورید. در این زمینه می توانید بر روی کمک تیم مشاوره، روانکاوی یا روانشناسی و روانپزشکی در کلینیک مشاوره در شهر زیبا و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) حساب کنید.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *