کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

متاسفانه یکی از اتفاقات تلخ در جامعه ما که روز به روز در حال افزایش است، امر طلاق بوده که آثار تخریبی زیادی را برای جامعه به دنبال دارد. در سال های اخیر به صورت جدی تر به این مسئله توجه شده است و در امر روانشناسی، بخشی به مشاوره طلاق اختصاص یافته تا بتوان گامی در راستای کاهش آمار طلاق و حفظ بنیان خانواده ها برداشت.

عواقب طلاق

در زمان طلاق، هیچکدام از زوجین به عواقب آن فکر نمی کنند چون احساسات بر آن ها غلبه کرده و باید فردی خارجی از جمع دو نفره و خانوادگی آن ها، وارد عمل شود.

مشاوره طلاق بهترین راه حلی است که در این دوران به صورت منطقی کمک می کند تا تنها زمانی جدایی انجام گیرد که هیچ راهی برای بازگشت وجود نداشته باشد. علت اینکه توصیه می کنیم حتما مشاوره طلاق را انجام دهیم، عواقب بعد از این رخداد است. آیا در این مورد آگاهی کامل دارید:طلاق

  • مشکلات روحی زوجین

اولین مشکلی که بعد از طلاق رخ می دهد، ناهنجاری های روانی و مسائل احساسی است. هم زن و هم مردم، دچار خلا روحی خواهند شد. دو فردی که تا قبل از این، به شدت به هم علاقمند بوده اند اکنون بعد از طلاق، به سر حد تنفر رسیده اند.

آیا می دانید از نظر روحی این دو نفر در چه شرایطی قرار می گیرند؟ اختلالات روحی ممکن است تا چند سال ادامه داشته باشد مگر اینکه هر کدام از آن ها، ازدواج مجدد داشته و یک همراه در کنارشان باعث تسکین ناراحتی های روحی آن ها گردد.

  • مشکلات روحی فرزندان و انتخاب سرپرست

پیامد منفی دیگر طلاق، بچه های طلاق هستند. در امر مشاوره طلاق در مورد زوجینی که فرزند دارند، تلاش بیشتری برای جلوگیری از جدایی خواهد شد. بعد از طلاق فرزندان باید با یکی از والدین زندگی کنند.

در آن زمان چند مسئله پیش می آید. در ابتدا اگر از جانب پدر یا مادر خود بهترین و بیشترین توجه و مهر را دریافت کنند، باز هم نبود دیگری، آن ها را آزار می دهد و این کمبود، در آینده و زندگی ان ها مشکل ساز خواهد شد.

اما بدترین حالت این است که پدر یا مادرشان به آن ها محبت نکند، در واقع فرزند تنها در خانه زندگی کرده و از نعمت والدین برخوردار نیست. آیا به آینده این افراد فکر می کنید؟

  • تأثیر مشکلات روجی فرزندان در زندگی آینده

آیا می دانید فرزندان طلاق برای سلامتی جامعه نیز مشکل ساز خواهند شد؟ عصبی شدن، مشکل در تحصیل، مشکلات کاری، سختی در تشکیل خانواده و… از جمله رخدادهایی است که نه تنها زندگی فرد بلکه جامعه را نیز متاثر می کند.

متاسفانه آمار زیادی در اختیار داریم فرزندان طلاق که از نظر عاطفی، تحت حمایت هیچکدام از والدین قرار ندارند، به امر خلاف روی می آورند.طلاق

مشاوره طلاق چیست؟

همانگونه که بیان کردیم، مشاوره طلاق موضوعی جدید در زمینه مشاوره روانشناسی است. زمانی که زوجین قبل از طلاق به  مشاور مراجعه می کنند، در واقع نفر سومی را خارج از جمع دوستان و خانواده، قاضی قرار می دهند تا بدون توجه به احساسات، به صحبت های طرفین گوش داده و اکنون متوجه شود آیا ادله آن ها برای طلاق، منطقی است یا خیر.

این موضوع بسیار ناراحت کننده است که در دادگاه ها، غالبا قاضی متوجه می شود زوجین تنها از روی تحریک احساسات اقدام به طلاق کرده و اگر راهنمایی برای آن ها وجود می داشت، کار آن ها به این مرحله نمی رسید.

لازم است بدانید که بخش دیگری از فعالیت های مشاروه طلاق، مربوط به بعد از جدایی است. به هر حال همران بعد از طلاق از نظر روحی دچار اختلالات شدید شده و نیاز به کمک دارند. در این زمان نباید آن ها را به حال خود رها نمود و از سویی دیگر توجه بیش از حد به آن ها، شرایط را بدتر می کند. مشاوره طلاق کمک می کند تا در شرایط نرمال، فرد به مرور زمان با این موضوع کنار آمده و خیلی سریع تر به حالت طبیعی و زندگی خود باز گردد.

مزایای استفاده از مشاوره طلاق

با توجه به اینکه هنوز در کشور ما مسئله مشاوره طلاق به خوبی شناخته نشده و جدی گرفته نمی شود، در این قسمت از مقاله سعی داریم مهمترین مزیت های مراجعه به مشاور قبل و بعد از طلاق را برای شما بیان کنیم:طلاق

  • کنترل عواطف و احساسات

بزرگترین اشتباه انسان این است که در زمان شادی و یا ناراحتی، مهمترین تصمیم های زندگی خود را بگیرد. متاسفانه اغلب زوجین زمانی برای طلاق مراجعه می کنند که از دست یکدیگر عصبانی هستند و چشم خود را بر روی خوبی های یکدیگر می بندند.

شما به کسی نیاز دارید که این احساسات نادرست را مدیریت نموده و به شما نیز کمک کند تا بر خود مسلط باشید. زوجین باید عاقلانه پیش بروند و تا زمانی که خشم و عصبانیت در میان است، عقل جایی برای بروز نخواهد داشت.

  • روبرو شدن با واقعیت ها

ما آدم ها باید باور داشته باشیم که تفاوت هایی از نظر خلق و خو، باور ها و… بین ما وجود دارد و زمانی می توانیم رابطه سازنده ای با یکدیگر داشته باشیم که این تفاوت ها را بپذیریم.

قطعا تا زمانی که زوجین زندگی خود را شروع نکنند، این شرایط را درک نمی کنند منتهی مشکل زمانی شروع می شود، به جای درک تفاوت ها، جبهه گیری ها شروع می شود. مشاوره طلاق قبل از جدایی، به شما کمک می کند تا با واقعیت ها کنار آمده و آن ها را بپذیرید.

به هر حال همسر شما عیب هایی دارد که به جای جبهه گرفتن نسبت به آن ها، باید سعی شود این عیوب اصلاح گردد ولی نیاز به زمان است.

  • یادآوری

آنچه که آتش طلاق را شعله ور تر می کند، فراموش شدن خوبی ها است. چرا شما در یک چشم به هم زدن محاسن و خوبی های همسر خود را فراموش می کنید و به دلایل غیر منطقی تصمیم به طلاق می گیرید؟ آیا می دانید مشاوره طلاق شما را از این خواب غفلت بیدار کرده و تلنگری برای شما خواهد بود.طلاق

مشاوره طلاق در کلینیک رویا

از جمله مهمترین خدماتی که در کلینیک رویا انجام می گیرد، مشاوره طلاق است. زوجین قبل و بعد از طلاق می توانند برای دریافت خدمات مشاوره به کلینیک ما مراجعه کنند.

این انتخاب شماست که این دوران از زندگی خود را خودتان به تنهایی و با احساسات و اقدامات نادرست طی کنید و یا اینکه از افراد متخصص کمک بگیرید. مشاورین توانمند ما در کلینیک رویا واقع در شهرک غرب و اکباتان آماده خدمت رسانی است.