درمان افسردگی بعد از کرونا

درمان افسردگی بعد از کرونا

درمان افسردگی بعد از کرونا


اضطراب، نگرانی، ترس از ابتلا به بیماری، قرنطینه، مشکلات اقتصادی و ترس از بیکارشدن، همه و همه باعث شده است که بسیاری از شهروندان در پاندمی کرونا دچار افسردگی شوند. افسردگی یک اختلال شایع روحی و روانی است و حداقل یک بار ممکن است در طول زندگی‎تان به آن مبتلا شوید. اگر بعد از بهبود از بیماری کرونا دچار ترس، نگرانی، استرس، غم، بد خوابی، تمرکزنداشتن و کاهش اشتها شده‏‌اید، باید بدانید احتمالا شما هم به افسردگی مبتلا شده‏‌اید. بهتر است که خود را کمتر در معرض اخبار منفی قرار دهید.

با شنیدن یا خواندن اخبار منفی، به خود استرس وارد می‌کنید، ناراحتی به خود راه می‏‌دهید و باعث می‏‌شوید هیچ رغبتی برای انجام کارهای روزانه خود نداشته‌ باشید. کرونا بیماری عجیبی است. بعد از ابتلا و بهبود، درست است که بیماری تمام می‎شود اما تازه راه برای ابتلا به بسیاری از بیماری‎های دیگر، از جمله بیماری‎های گوارشی، پوست و مو، مشکلات کلیوی، دهان و دندان و بیماری افسردگی باز می‎شود. طبق تحقیقات انجام گرفته،

ابتلا به افسردگی بعد از بهبود از کرونا

ابتلا به افسردگی بعد از بهبود از کرونا شیوع زیادی دارد و از هر پنج فردی که بیماری کرونای او بهبود پیدا کرده است، یکی مبتلا به افسردگی می‎شود. در ادامه درباره راه‎هایی برای درمان افسردگی پس از بیماری کرونا اشاره کرده‏‌ایم؛ راه‎هایی که کاملا علمی است و اغلب مشاوران و روانشناسان به افرادی که به آن‏ها مراجعه می‏‌کنند، پیشنهاد می‏‌دهند. اگر میزان افسردگی شما حاد است، طوری که زندگی شما و اطرافیان‌تان را دچار اختلال کرده، باید به مشاور یا روان‌شناس مراجعه کنید. اگر در پروسه درمان یا مشاوره بودید و به بیماری کرونا مبتلا شده‎اید، خوب است به جای خواندن این گزارش به پزشک خود مراجعه کنید.

ابتلا به افسردگی بعد از بهبود از کرونا

راهکار هایی برای کمک به درمان افسردگی

تفکر مثبت داشته‌ باشید

دیدگاه‌تان را تغییر دهید و نیمه پر لیوان را ببینید! شما بیماری کرونا را شکست داده‎اید و حالا سالم و سر حال در کنار اعضای خانواده هستید. بهتر است تفکرات منفی را دور بریزید و دیگر به بیماری فکر نکنید. به استعدادهایتان فکر کنید! شاید شما مسئولیت‌پذیرید یا وقت‏‌شناسید یا این که می‎توانید خوب صحبت کنید. همه این توانایی‏‌ها را ندارند. پس احساس خوبی نسبت به خود پیدا کنید. بهتر است استعدادها و توانایی‎هایتان را روی کاغذ برای خودتان بنویسید و خوشحال باشید این قدر توانمندید.

عبادت کنید

تحقیقات اخیر بر تاثیرات مثبت عبادت بر درمان افسردگی اشاره دارد. اگر می‏‌خواهید هورمون کورتیزول (هورمون استرس) را کاهش دهید و به جای آن هورمون سروتونین (هورمون خوش‏بینی و خوشبختی) بیشتر ترشح کنید، عبادت کنید. دعا کنید، نماز یا قرآن بخوانید، ذکر بگویید، مستقیم با خدا صحبت کنید یا مانند کودکی‏‌تان برای خدا نامه بنویسید. خداوند صدای شما را می‏‌شنود و آرامش به سراغ‌تان می‏‌آید. با عبادت احساس رهاشدگی، تنهایی و پریشانی از بین می‏‌رود و با آرامشی که نصیب‌تان می‎شود، خوابی راحت‎تر هم خواهید داشت.

برنامه‌ریزی کنید

اگر از صبح تا شب روی کاناپه دراز کشیده‏‌اید، بهتر است که به خودتان بیاید و برای بهترشدن حالتان یک کار مفید انجام دهید و برنامه‏‌ریزی کنید. لازم نیست کار عجیب و غریبی انجام دهید. تمام کارهای روزانه‌تان را با ذکر ساعت بنویسید: کارهایی مثل خرید روزانه، استحمام، غذاخوردن و … تلاش کنید که همه کارها را در مدت زمانی که تعیین شده‌ است، انجام دهید. خودتان را به چالش بکشید و هر روز انجام یک کار جدید مانند پوشیدن یک لباس رنگی یا تغییر مدل مویتان را در برنامه خود قرار دهید. اگر نمی‏‌توانید به همه کارهایتان برسید، ایرادی ندارد، شما تلاش کرده‌اید و به بخش زیادی از برنامه‎ریزی روزانه‏‌تان عمل کرده‏‌اید. این یک موفقیت بزرگ است.

درمان افسردگی

برای کمک به درمان افسردگی کتاب بخوانید

تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می‎دهد مطالعه می‎تواند استرس را کاهش دهد. کاهش استرس، کاهش افسردگی را هم به همراه دارد. به اضافه اینها با مطالعه می‎توانید بی‌خوابی را هم درمان کنید. با خواندن کتاب‎های دلخواه‏تان عملکرد مغزتان را هم بهبود می‏‌دهید و باعث تقویت عضلات سیستم عصبی در مغزتان می‏‌شوید. آرامش و حواس‏‌پرتی از مشکلات از اثرات دیگر مطالعه کتاب است. پس برای بهبود افسردگی‎تان کتاب به دست بگیرید که هم به سرانه مطالعه کشور کمک کرده و هم حالتان را بهتر ‏کنید.

ورزش کنید

ورزش‌کردن می‎تواند عملکرد مغزتان را بهبود بخشد و البته آرامش عضلانی و کاهش استرس را به همراه دارد و باعث آزادسازی اندورفین که از جمله مواد ضد افسردگی طبیعی در بدن است، می‏‌شود. تحقیقات نشان می‏‌دهد ورزش‌کردن حتی مانند داروهای افسردگی عمل می‏‌کند. برخی از ورزش‎ها مانند دوچرخه‌سواری، پیاده‎روی، یوگا، گلف، شناکردن و ورزش‏‌های هوازی از جمله ورزش‎هایی است که ریتم تنفسی شما را بهبود می‌دهد و باعث آرامش شما می‎شود. اگر تا به حال ورزش نمی‎کردید، برای شروع به خود سخت نگیرید و سعی کنید ورزش‌کردن را برای خود مفرح و جذاب کنید.

بنویسید

نوشتن یکی از راه‎های تخلیه احساسات است. زیاد هم سخت نیست. درست شبیه حرف‌زدن است. می‎توانید هر احساسی را که دارید در قالب کلمات روی کاغذ بیاورید. اگر ناراحتید، می‌توانید ناراحتی‏‌تان را روی کاغذ بنویسید. اگر عصبانی هستید، با مداد و بدون بلندکردن قلم، کلمات را پشت هم و با اتصال بنویسید. تا زمانی که ناراحتی و عصبانیت‌تان فروکش می‏‌کند، بنویسید و بنویسید.

وشتن یکی از راههای تخلیه احساسا

برای کمک به درمان افسردگی روابط‌تان را کنترل کنید

اگر دوستی دارید که منفی‌باف است، بهتر است ارتباط‌تان را با او کم کنید. به جای آن با دوستان مثبت‎اندیش در ارتباط باشید. از فضای مجازی دوری و سعی کنید با برنامه و مدت کوتاهی در روز، از شبکه‎های اجتماعی استفاده کنید. تحقیقات زیادی بر تاثیرات منفی استفاده بیش از اندازه از اینترنت و فضای مجازی و افزایش افسردگی تاکید دارد. در این تحقیقات آمده است که استفاده بیش از اندازه و کنترل‌نشده از فضای مجازی تا دو و نیم برابر بیشتر باعث استرس و ابتلا به افسردگی می‏‌شود. نوسانات خلقی، ضعف در تمرکز، بیقراری، رفتارهای پرخاشگرانه و نارضایتی از زندگی و در نتیجه افسردگی، نتیجه استفاده بیش از اندازه از فضای مجازی است.

از اخبار دوری کنید

از قدیم هم گفته‏‌اند که بی‎خبری، خوش‌خبری است. بهتر است که خود را کمتر در معرض اخبار منفی قرار دهید. با شنیدن یا خواندن اخبار منفی، به خود استرس وارد می‌کنید، ناراحتی به خود راه می‏‌دهید و باعث می‏‌شوید نه نایی برای انجام کارهای روزانه و نه حال خوبی داشته‌ باشید. از طرف دیگر هیچ گاه اخبار بد را هم منتشر نکنید. درست است که مرگ‌ومیر شهروندان در این مدت به دلیل ابتلا به بیماری، غمناک است و شما به عنوان یک شهروند دغدغه‏‌مند دوست دارید که واکنش نشان دهید اما بهتر است که به فکر خودتان باشید و به شکل دیگری، با انتشار اخبار خوب، با ماسک زدن، با تشویق دیگران به تزریق واکسن، کمک به کسانی که توان تامین داروی درمان‌شان را ندارند به هموطنان کمک کنید. کمک به دیگران خود می‌تواند یکی از راه‎های درمان افسردگی شما باشد.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 12 =