بازی یکی از مهمترین راهکارهایی است که کمک می کند تا کودکان بتوانند انرژی درونی خود را تخلیه کرده و از نظر روانی، ارضا شوند. جالب است بدانید به اعتقاد متخصصین، از طریق بازی می توان ذات کودکان و خصوصیات رفتاری آن ها کشف نمود. به همین دلیل در درمان بیماری های روانی کودکان، پزشک حتما در چند جلسه بازی کودک را زیر نظر می گیرد. با توجه به اهمیت این موضوع، امروزه بازی درمانی به عنوان یک متد شناخت هشده و بسیار موثر در درمان بیماری های روانی در کودکان معرفی شده است.بازی درمانی

بازی درمانی چیست؟

بازی درمانی یک روش درمانی است که از طریق کودک پیش می رود. به این معنا که متخصص از کودک می خواهد هر نوع بازی که دوست دارد و البته بدون آسیب به او و اطرافیان است را انجام دهد تا از این طریق، حس درونی خود را بروز دهد.

بازی بهترین راه کنترل هیجانات و احساسات درونی بچه ها است. کودک می تواند از طریق بازی آنچه که در ذهن خود دارد بروز دهد و از این طریق به آرامش خواهد رسید. البته برخی از بچه ها تمایلی به بازی ندارند و در جلسات مشاوره، ساکت می مانند. در این زمان مشاور باید خودش بازی را شروع کند.

فواید بازی درمانی

خوشبختانه در علم روانشناسی متدهای متنوع و بسیار دقیق برای درمان هیجانات، ترس ها و سایر مشکلات روانی کودکان ابداع شده است که در کلینیک رویا متخصص برحسب نوع عارضه در کودک، روش مناسبی را انتخاب خواهد کرد. در این قسمت به بررسی مزیت های بازی درمانی خواهیم پرداخت:

 • امکان بروز احساستی که کودک نمی تواند به طرق دیگر بروز دهد.

این قانون در مورد تمامی انسان ها صدق می کند که نمی توانند تمامی احساسات و هیجانات خود را به زبان آورده و ترجیح می دهند به سراغ روش های دیگر بروند. در مورد کودکان نیز همین گونه است. آن ها در غالب موارد تمایل دارند از طریق بازی، ذهنیت و احساسات خود را بروز دهند. در نتیجه بازی درمانی روشی است که کمک می کند متخصص به این احساسات و افکار، دسترسی پیدا کند.بازی درمانی

 • رفتارهای نامناسب کودک، کنترل خواهد شد.

اگر کودک نتواند احساسات و افکار خود را از طریق بازی بروز دهد، مجبور می شود این احساسات نامطلوب را در رفتار نشان دهد و در نتیجه کودک، عصبی، پرخاشگر، استرسی، ترسو و.. خواهد شد. چنین کودکی در آینده برای زندگی به شدت دچار مشکل می شود. بازی درمانی این امکان را به کودک می دهد تا خود را تخلیه کرده و در نتیجه رفتارهای ناپسند در او کم شود.

 • کودک شما استقلال رفتاری پیدا می کند.

اگر به دنبال این هستید که فرزند شما در آینده فردی مستقل و متفکر باشد، باید در دوران کودکی بازی درمانی را برای او انجام دهید. به کودک خود اجازه دهید در محیطی باز و با وسایلی که دوست دارد بازی کند. بازی به او حق انتخاب خواهد داد و اگر فردی از همان دوران کودکی، بتواند در امور مربوط به خود تصمیم بگیرد، در آیند نیز از این قدرت برخوردار خواهد بود.بازی درمانی

معرفی انواع بازی درمانی

جالب است بدانید که بازی درمانی انواع مختلفی دارد و متخصص تشخیص می دهد کودک شما باید از کدام روش های درمانی استفاده کند:

 • بازی درمانی فعال

این نوع از بازی درمانی با یک سناریو شروع می شود. به این معنا که ابتدا مشاور چند اسباب بازی در اختیار کودک قرار داده و اکنون شرایط را به گونه ای مدیریت می کند که کودک یک سناریو را بازی کند. برای مثال اگر کودک در خانه همیشه تنها است و باید خودش یک هم بازی برای خودش باشد، لازم است در ذهن خود یک کودک خیالی داشته باشد و با او بازی کند. مشاور کمک می کند تا کودک شما با این کودک خیالی ارتباط برقرار نموده و بازی را شروع کند.

 • بازی درمانی غیر فعال

این روش بازی درمانی برخلاف حالت قبلی، نیاز به سناریو از جانب مشاور ندارد. بلکه همه امور تحت مدیریت کودک است. مشاور منتظر می ماند تا ببیند کودک چگونه بازی را پیش می برد از این پس مشاور طبق میل کودک، بازی را ادامه lی دهد. لازم است بدانید درست است که در این بازی سناریوی از پیش تعیین شده وجود ندارد اما در واقع کودک براساس افکار و احساسات خود، سناریویی را تنظیم خواهد کرد.بازی درمانی

متعادل سازی شرایط روحی کودک با بازی درمانی

بزرگترین نویسندگان دنیا در علم روانشناسی معتقد هستند که اگر تکنیک های بازی درمانی رعایت شود، کودک شما شرایط روحی بسیار ایده آلی را به دست خواهد آورد:

 • بازی مورد علاقه کودک را انجام دهید.

سعی کنید حتی المقدور بازی هایی را انجام دهید که کودک شما دوست دارد. البته بازی نباید خطری را برای کودک و اطرافیان داشته باشد و در صورتی که کودکان درخواست بازی های خطرناک دارند، به آن ها ثابت کنید که این بازی می تواند جان او را به خطر بیاندازد.

 • از عروسک ها و اسباب بازی های مورد علاقه کودک استفاده کنید.

اجازه دهید کودک شما با هر کدام از اسباب بازی هایی که دوست دارد، بازی کند. متاسفانه اغلب والدین به این موضوع توجه نداشته و فقط می خواهند دکوراسیون اتاق فرزندشان زیبا باشد.

ما کودکانی را دیده ایم که حسرت یکبار بازی کردن با وسایل خود را داشته ولی از ترس مادر یا پدر خود، جرات نداشته اند چنین تقاضایی داشته باشند. این محدودیت، فرزند شما را به شدت عقده ای و مملو از بغض می کند.بازی درمانی

 • در حین بازی، حرکات آرام انجام دهید.

کودکانی که بیش فعال هستند و یا هیجانات زیادی درون آن ها وجود دارد، باید از بازی درمانی تخلیه شوند. در حین بازی، با انجام یکسری حرکات ورزشی مرتبط با بازی، بن کودک را به آرامی حرکت دهید تا انرژی و افکار منفی و هیجانی او تخلیه شود.

عوامل موثر بر انتخاب روش بازی درمانی

همانگونه که تا این قسمت از مقاله متوجه شدید، بازی درمانی روش های مختلفی دارد که متخصصین بسه به عامل زیر، از روش مناسب استفاده می کنند:

 • جنسیت کودک
 • درجه خلاقیت و توانمندی او
 • شرایط فرهنگی خانواده و ارزش های آن ها
 • محل زندگی
 • فضای بازی در خانه
 • میزان رشد جسمی و فکری کودک
 • و…