جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

کاهش استرس و اضطراب با راهکارهای مؤثرنوشته شده توسط در تاریخ مرداد 24, 1399


حقیقت تلخ این است که یکی از اختلالات روانی رایج در میان مردم کشور، استرس و اضطراب است. جالب است بدانید که این مشکل، تقریبا برای مردم عادی شده و شبیه یک سرماخوردگی با آن رفتار می کنند غافل از اینکه همین استرس که به ظاهر ساده به نظر می رسد، بسیار خطرناک است. آیا می دانید فرزندانی که با اضطراب بزرگ می شوند، چه آینده ترسناکی در انتظارشان است؟ آیا می دانید اضطراب چه تاثیراتی بر روی سلامتی شما دارد؟ پیشنهاد می کنیم این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

مهمترین عوارض ناشی از استرس و اضطراب

قبل از اینکه با شما در مورد راهکارهای کاهش اضطراب صحبت کنیم، ابتدا لازم است شما عمق فاجعه را درک کنید تا مصمم شوید استرس را مدیریت نمایید. مهمترین عواقب ناشی از این اختلال روانی عبارتند از:

  • استرس منجر به مشکلات قلبی، عروقی و تنفسی خواهد شد.

شاید تا به حال برای شما این حالت پیش آمده باشد که با اضطراب، تپش قلب گرفته و تعداد دفعات تنفس زیاد می شود. اکنون تصور کنید کسی که همواره با استرس زندگی می کند، هر روز این شرایط را تجربه می کند. به نظر شما آیا دستگاه تنفسی و قلب این فرد سالم می ماند؟استرس و اضطراب

  • فرد که دارای اضطراب است، دچار اختلالات گوارشی می شود.

همانگونه که بیان کردیم، استرس منجر به تپش قلب و افزایش تعداد تنفس می شود. این دو بر روی گوارش تاثیر گذاشته و رفلاکس معده را به دنبال خواهد داشت. افرادی که همواره دارای اضطراب هستند، بیشتر دچار اسهال و یبوست می شوند.

  • استرس بر روی عضلات بدن تاثیر می گذارد.

متاسفانه لازم است بدانید که استرس، قدرت عملکرد عضلات را تحت تاثیر گذاشته و نمی توانند به خوبی عمل کنند. در نتیجه کافی شما کمی دست خود را بکشید در این صورت دردی را در ناحیه عضلات حس می کنید.

  • شما قدرت تمرکز خود را از دست خواهید داد.

اگر در جمع دوستان و یا خانواده خود کسی را سراغ دارید که با اضطراب درگیر است، به خوبی متوجه می شوید که تمرکز حواس نداشته و مدام کارها و حرف های خود را فراموش می کند. دلیل این امر، تاثیر منفی استرس بر روی عملکرد مغز است.

  • استرس، سیستم ایمنی بدن را ضعیف خواهد کرد.

لازم است بدانید که استرس و اضطراب سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کرده و در نتیجه زودتر به بیماری مبتلا می شوید. به همین دلیل است که متخصصین تاکید می کنند افراد سرطانی به هیچ عنوان تحت تنش قرار نگیرند.

راهکارهای کاهش استرس و اضطراب

اکنون که با عوارض استرس آشنا شدید، لازم است راهکارهای مقابله با این اختلال روانی را بدانید تا از این طریق خودتان بتوانید اضطراب درونی را مدیریت کنید. در این قسمت از مقاله چند راه حل به شما پیشنهاد می دهیم البته این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که تمامی روش ها باید تحت نظر مشاور و روانشناس پیش برود تا نتیجه سریع و ماندگار را شاهد باشید:استرس و اضطراب

  • حتما ورزش کنید.

اولین کاری که لازم است افراد درگیر با استرس انجام دهند این است که ورزش کنند. لازم است بدانید که اگر با یک برنامه بلند مدت و منظم ورزش کنید، به مرور زمان سطح هورمون های استرس در بدنتان پایین آمده و در نتیجه به تدریج، اضطراب کاهش می یابد.

  • رژیم غذایی خود را تنظیم کنید.

برخی از مواد غذایی، قادر هستند سطح هورمون های استرس را در بدن افراد پایین بیاورند. برای مثال خوراکی های حاوی امگا 3 و چای سبز از این دست موارد است. به عبارت دیگر شما باید از متخصص بخواهید در رژیم غذایی شما مکمل ها و مواد غذایی کنترل کننده اضطراب را لحاظ نماید.

  • نوشیدنی های حاوی کافئین را کمتر مصرف کنید.

توصیه اکید می کنیم کسانی که دچار استرس و اضطراب شدید هستند، تا جایی که می توانند، مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین همانند قهوه، چای و… را کم کنند چرا که کافئین، سیستم عصبی بدن را تحریک می کند. در چنین شرایطی، اعصاب حساس شده و بیشتر دچار استرس می شوند.

  • تا جایی که می شود، تنها نباشید.

افراد استرس نباید ساعاتی را تنها باشد چون در این صورت بیشتر به مواردی که استرس زا هستند فکر کرده و شرایط آن ها بدتر می شود. در نتیجه ما به شما پیشنهاد می کنیم بیشتر در جمع خانواده بوده، با دوستان گردش بروید و حتما زمانی که اضطراب زیاد است، در صورت امکان به مسافرت نیز بروید.

  • موسیقی خوب گوش کنید.

استرس زمانی پیش می آید که روح بیمار شده باشد. به جای اینکه با شنیدن موسیقی با بار منفی، غذای ناسالم به روح بدهید، به موسیقی های مثبت و خوب گوش کنید تا استرس وجودتان به مرور زمان کمتر شده و سلامت خود را به دست بیاورید.استرس و اضطراب

مدیریت استرس و اضطراب تحت نظر کلینیک رویا

متاسفانه در شرایط فعلی کشور، کمتر کسی را می توان یافت که با استرس و اضطراب درگیر نباشد و در واقع این سم کشنده، لحظه های زندگی را بسیار تلخ می کند. این اختلال روانی در هر دوره سنی می تواند رخ داده و شدید شود ولی آنچه که مهم است این است که درمان هر چه زودتر انجام شود در غیر این صورت استرس در وجود فرد نهادینه شده و همچون درختی کهن سال، در تمام روح او ریشه می دهد. در واقع شما باید بدانید چگونه می توان اضطراب را مدیریت نمود.

در همین راستا مرکز مشاوره در اکباتان (کلینیک رویا در اکباتان) تحت نظر متخصصین توانمند، جلسات و کارگاه های آموزشی و مهارت ژندگی را برگزار می کند که راهکارها عملی برای مدیریت استرس و اضطراب را آموزش می دهند. البته شما می توانید از خدمات مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی برای این منظور نیز استفاده کرده و از مشاورین و روانشناسان توانمند ما راهنمایی بگیرید. به خاطر داشته باشید که تاخیر در درمان منجر به عواقب بدی خواهد شد که شاید سال های سال زمان لازم باد تا مشکل رفع گردد.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاویسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =