در علم روانشناسی، روش های مختلفی برای درمان افراد ابداع شده و این مسیر همچنان ادامه دارد. چرا که علم در حال پیشرفت بوده و متخصصین به دنبال دست یافتن به متدهایی هستند که سریع تر، بهتر و با عواقب کمتری درمان را انجام دهد. در این مقاله تصمیم قصد داریم در مورد روانکاوی صحبت کنیم.روانکاوی

آشنایی با روانکاوی و پیشینه آن

زمانی که اختلال عصبی در شخصی رخ می دهد، این مسئله بسیار مهم است که متخصص بداند علت این اختلال روانی از کجا نشات می گیرد؟ این موضوع بسیار به درمان کمک خواهد کرد.

اگر پزشک معالج از ریشه روانی اختلال اطلاع داشته باشد، می تواند در انتخاب متد درمانی و داروها، دقیق تر عمل نموده و در نتیجه در مدت زمان کوتاه تری، فرد بهبودی خود را به دست بیاورد. به همین دلیل امروزه اعتقاد بر این است که فرد قبل از شروع دارو درمانی، حتما روانکاوی را انجام دهد.

در این روش، متخصص بر مبنای اصول علمی، رفتار فرد را مورد بررسی قرار داده و فرآیندهای روانی ضمیر ناخودآگاه مطالعه می کند. اما اکنون این سوال پیش می آید که روانکاوی چگونه به علم روانشناسی وارد شد؟

زیگموند فروید، متخصص مغز و اعصاب در اتریش، در دهه 1980 اولین بار علم روانکاوی را پایه گذاری نمود. او در طی سالیان کایر خود متوجه شد که فرآیندهای روانی، ریشه در ضمیر ناخودآگاه دارند و آگاهی از این موارد، نقش مهمی در درمان دارند. در این زمان بود که علم مربوط به بررسی رفتارهای روانی را روانکاوی نامید و از آن پس، روانشناسان به طور ویژه از این علم در درمان بسیاری از اختلالات استفاده کردند.روانکاوی

دلایل نیاز به روانکاوی

در روانکاوی در واقع به نحوی تخلیه ذهن فرد انجام می گیرد. به این معنا که تمامی افکار و احساسات فرد، بیرون می ریزد. اما لازم است بدانید که روانکاوان معتقد هستند این متد، برای برخی از اختلالات روانی، بهتر جواب می دهد:

 • درمان استرس، اضطراب و ترس
 • درمان افسردگی
 • درمان اختلالات شخصیتی
 • درمان اختلالات جنسیتی
 • مشکلات روانی ناشی از مرگ عزیزان، جدایی
 • و…

در این روش، فرد باید چند جلسه با روانکاو ملاقات داشته باشید تا متخصص بتواند الگوهای رفتاری فرد را کشف کند. بسته به نوع اختلال، میزان همکاری فرد با متخصص و شرایط زندگی فرد در طول درمان، درمان ممکن است کوتاه مدت و یا بلند مدت باشد.

در هر صورت توصیه می کنیم صبوری به خرج دهید تا درمان به صورت کامل انجام گیرد. به این مسئله توجه داشته باشید که اگر درمان را در اواسط کار رها کنید، شما در واقع زمان را از دست داده اید چون شرایط شما بدتر شده و اکنون باید همه مراحل را از اول شروع کنید.روانکاوی

مراحل انجام روانکاوی

همه افراد ترجیح می دهند در همان جلسه اول، از فرآیند درمان اطلاع داشته باشند. البته متخصص نیز بسته به شرایط فرد، ترجیح می دهد در مورد رویه درمان با بیمار صحبت کنند اما گاهی اوقات، بسته به شرایط فرد لازم است در طول زمان و بدون اینکه شخص متوجه شود، فرآیند درمان پیش برود. در هر صورت، روش کار به صورت زیر است:

 • در ابتدا لازم است اعتماد بین فرد و روانکاو برقرار شود. مراجعه کننده قرار است تمام ذهنیت و حالات روحی خود که باعث این باختلال می شود را بیان کند. در واقع برون ریزی انجام گیرد. تا زمانی که فرد نتواند به متخصص اعتماد کند، قطعا پرده پوشی خواهد کرد. متخصص توجه داشته باشد که باید محرم اسرار بوده و حتی تا زمانی که شخص اجازه نداده، با خانواده او صحبت نکند.
 • بعد از برقراری اعتماد، مراجعه کننده روبروی روانکاو نشسته و یا می تواند دراز بکشد. اجازه بدهید که مراجعه کننده به هر حالت که احساس راحتی دارد، با شما صحبت کند. مراجعه کننده شروع به صحبت خواهد کرد.
 • روانکاو باید با دقت به صحبت های شخص گوش داده و تمامی حالات او را زیر نظر داشته باشد. گفته های فرد از نظر او ساده و سطحی است اما روانکاو به خوبی می تواند از این اطلاعات استفاده نموده و دقیقا متوجه علت اختلال عصبی و روانی بیمار شود.

تکنیک ها درمانی در روانکاوی

به طور کلی 5 تکنیک اساسی در روانکاوی وجود دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد:روانکاوی

 • تفسیر

اصلی ترین تکنیک در روانکاوی، تفسیر است. در این زمان، شخص باید نظر خود در مورد زندگی، دیگران، دوستان، اعضای خانواده و… را بیان کرده و روانکاو، آن ها را تفسیر می کند. از تحلیل این نظرات، اطلاعات زیادی به دست خواهد آمد.

 • تحلیل رویا

مراجعه کننده باید از رویاهای خود صحبت کند. گاها افکار منفی باعث سرکوب رویا شده و همین افکار، ریشه در اختلال دارند. زمانی که قرد از رویاهای خود حرف می زند، روانکاو می تواند از جوانب مختلف این رویا را بررسی کند.

 • احساس رهایی و آزادی

به هر حال علت اختلال، افکار و حالات منفی است که در فرد وجود دارد. زمانی که فرد این افکار را بیان می کند، حالاتی شبیه عصبانیت، خشم، نفرت و… در او شروع می شود. در این زمان روانکاو باید به او کمک کند تا از این حالات ایجاد شده، رها شود و برای این منظور، تخلیه احساسات باید انجام گیرد.

 • مقاومت

نکته بسیار مهم در روانکاوی، توجه به قسمت هایی از صحبت مراجعه کننده است که از بیان برخی موضوعات، خودداری می کند. هر زمان با مقاومت شخص مواجه شدید، بدانید که در حال نزدیک شدن به علت اختلال هستید. روانکاو باید تلاش کند بدون فشار روانی بر فرد، علت را جویا شوید.

 • تکنیک انتقال

روانکاو دقت داشته باشد که مراجعان گاهی احساس و افکار خود را به صورت اظهار نظر در مورد روانکاو، چیدمان اتاق و… بروز می دهند. این سر نخ ها که تحت عنوان انتقال شناخته شده اند، نباید از دست بروند.روانکاوی

روانکاوی در کلینیک رویا

خوشبختانه امروزه با فرهنگ سازی های انجام شده، مردم باور درستی در مورد اختلالات روانی پیدا کرده اند. اکنون اگر کسی در خانواده ای دچار اختلال باشد، بدون نگرانی و ترس می تواند به متخصص مراجعه کرده و درمان خود را شروع کند.

با توجه به اینکه روانکاوی به عنوان یکی از متدهای بسیار کارآمد شناخته شده است، در کلینیک رویا روانشناسان و متخصصین ما در خدمت شما هستند تا هر زمان بیمار آمادگی داشت، درمان را آغاز نمایند.