تربیت کودکان، بر روی سلامت جامعه در آینده تاثیر می گذارد. اینکه شما بتوانید فرزند سالمی را تحویل جامعه دهید، نه تنها از نظر فعالیت اقتصادی در کشور بسیار سازنده خواهد بود بلکه در امر تشکیل خانواده نیز موفق بوده و بهداشت روانی جامعه حفظ می شود. به عبارت کلی نتیجه زحمات شما برای تربیت کودک، از نوجوانی به بعد خود را نشان خواهد داد. اگر درست عمل کرده باشید، فرزند صالح و موفق خواهید داشت که با افتخار می کنید. به همین دلیل است که آموزشی و یادگیری مهارت های فرزندپروری اهمیت زیادی پیدا کرده است.فرزند پروری

از مهارت های فرزندپروری چیست؟

در ابتدا بهتر است تعریف جامع و کاملی از مهارت های فرزندپروری داشته باشیم. به طور کلی تمامی مهارت های فرزندپروری در 3 اصل خلاصه می شود:

 • استفاده از اصول تربیتی سازنده برای تربیت کودکان
 • کمک به ارتقا مهارت ها و توانمندی های کودکان به گونه ای که بتوانند شرایط خود را مدیریت کنند.
 • استفاده از یک نظام ثابت و قانونمند به منظور رشد فرزند در این نظام منسجم

لازم است بدانیم که تربیت کودک تنها به محیط خانه مختص نمی شود. بلکه از زمان ورود فرزند به محیط آموزش مدرسه و مهدکودک، بخش دوم تربیت همگام با والدین، توسط مربیان و معلمان آغاز خواهد شد. همچنین شما نمی توانید فرزند را از محیط جامعه دور کنید و به هر حال فرزند شما تحت تاثیر دوستان خود قرار خواهد گرفت.

لذا در تربیت فرزندان، سه عامل والدین و خانواده، مربیان و معلمان و نهایتا محیط، نقش دارند.  والدین باید با آموزش مهارت های فرزندپروری بتوانند بین این سه مورد ارتباط برقرار کرده و بهترین شرایط تربیتی را ایجاد کنند.فرزند پروری

سه قانون مهم در فرزندپروری

مهارت های فرزندپروری از سه قانون طلایی تبعیت می کنند که اگر شما این به این قوانین اهمیت دهید، قطعا موفق خواهید شد:

 • پاداش دادن به رفتارهای مناسب کودک

هر زمان فرزند شما رفتار مناسب و شایسته را نشان می دهد، حتما او را تشویق کنید. منتهی توجه داشته باشید که این تشویق نباید یکسان باشد. بسته به نوع رفتار و اهمیت آن، شما نیز نوع پاداش را تعیین کنید. این تنوع در تشویق، برای کودک خوشایند بوده و او را تحریک می کند.

 • تشویق نکردن رفتارهای نامناسب

شاید این مورد برای شما عجیب باشد که مگر کسی رفتار نامناسب را تشویق می کند؟ در جواب باید بگوییم بله. بچه ها در سنین کم، حرکاتی انجام می دهند که اگر چه نامناسب است، اما چون در کودکی مرتکب آن ها می شوند، برای والدین بسیار جذاب و خوشایند است و در نتیجه ناخواسته کودک را تشویق می کنند.

 • عکس العمل مناسب برای رفتار نامناسب کودک

اما اکنون این سوال مطرح می شود که اگر فرزند شما رفتار ناشایستی را نشان داد، چگونه باید رفتار کنیم به گونه ای که هم متوجه اشتباه خود شده و هم ترس از تنبیه نداشته باشد؟ این نیز از مهارت های فرزندپروری که در کارگاه های روانشناسی به شما آموزش داده می شود.فرزند پروری

آشنایی با چند مهارت فرزندپروری

 • مهارت توجه کردن

یکی از روش های تشویق فرزندان به انجام رفتارهای مناسب، تقلید کردن از رفتار آن ها است. وقتی  کودک ببیند پدر و مادرش که از او بزرگتر هستند، از رفتار او تقلید کرده و آن را انجام می دهند، تشویق می شود برای اینکه از این پس کارهایی انجام دهد که بیشتر بتواند توجه پدر و مادر را به خود جلب کند و رفتار آن ها را شبیه به خود کند.

 • مهارت پاداش دادن

والدین باید بدانند در چه زمان و به چه صورت، از مهارت پاداش دادن استفاده کنند. فرزند خود را برای دریافت پاداش، مشتاق کنید اما این بدان معنا نیست که آستانه تحمل او را امتحان کنید. اگر در تشویق و پاداش دادن دیر کنید، انگیزه کودک از بین می رود. بنابراین این مهارت ر بسیار مهم بوده و نقش تحریک کنندگی بالایی دارد.

 • مهارت نادیده گرفتن

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که والدین مرتکب می شوند این است که مدام رفتار نامناسب فرزند را به رخ او کشیده و او را سرزنش می کنند. این بدترین اتفاقی است که در تربیت کودک می تواند رخ بدهد. فرزند شما ذهنیت بدی از شما پیدا کرده و از این پس، اگر کار خطایی انجام دهد، به دلیل ترس از سرزنش شدن ترجیح می دهد اشتباه خود را بازگو نکند.فرزند پروری

آیا می دانید این کار، چه خطراتی را در آینده برای فرزند خواهد داشت؟ اگر او در جامعه دچار مشکل شود به چه کسی باید اعتماد کرده و صحبت کند. بنابراین نادیده گرفتن، به عنوان یکی از مهارت های  فرزندپروری جایگاه ویژه ای دارد چرا که مرز بین نادیده گرفتن و گوشزد دادن، بسیار باریک است. والدین نباید افراط و  تفریط کنند.

نادیده گرفتن بیش از حد نیز باعث می شود فرزند شما از این پس ترسی برای اشتباه کردن نداشته و حتی عمدا، اموری را انجام دهد که خوشایند شما نیست. بنابراین رفتارهای زیر باید نادیده گرفته شوند:

 • جیغ زدن
 • گریه کردن بی دلیل
 • قشقرق راه انداختن
 • داد و فریاد کردن برای رسیدن به خواسته های شخصی
 • استفاده از رفتارهای نامناسب برای جلب توجه کردنفرزند پروری

 

کارگاه مهارت های فرزندپروری در کلینیک رویا

خوشبختانه امروزه مردم کشور به موضوعات و مباحث علم روانشناسی، اهمیت بیشتری می دهند. چرا که درک می کنند مسائل روانی به راحتی می تواند شرایط زندگی خود و دیگران را تغییر دهد. یکی از موضوعاتی که در این زمینه مطرح است، مهارت های فرزندپروری است. غالب والدین تصور می کنند می توانند فرزند خوبی را تربیت کرده و به جامعه تحویل دهند اما کافی است یک جلسه با آن ها صحبت کنیم تا متوجه نقاط ضعف آن ها در امور تربیتی گردیم.

اگر شما به عنوان والدین کودک، مهارت های فرزندپروری را به خوبی آموزش ببینید، در واقع نسل خوبی را برای خود رقم خواهید زد. از دیگر خدمات کلینیک رویا، می توان به برگزاری کارگاه مهارت های فرزندپروری اشاره نمود که در طول سال در چندین جلسه ارائه می شود. متخصصین ما از متدهای پیشرفته و روش های نوین برای آموزش مهارت های فرزندپروری استفاده کرده و سعی می کنند شرایط واقعی فرزندان را به عنوان مثال های کاربردی آموزش دهند تا برای والدین، بیشتر قابل درک باشد.