گفتاردرمانی و اوتیسم

گفتاردرمانی

هر انسانی ممکن است به دلایل ژنتیکی و یا در اثر شرایط محیطی، به نوعی اختلال روحی و روانی مبتلا شود که گاها در سطح ابتدایی بوده و در برخی موارد پیشرفت می کند. در هر صورت لازم است اختلالات روانی سریعا تحت درمان قرار گیرند چرا که علاوه بر پیشرفت ناهنجاری، عواقب زیادی را به دنبال خواهد داشت. در این مقاله در مورد اختلال اوتیسم و نیاز به گفتاردرمانی صحبت خواهیم کرد.

اختلال اوتیسم چیست؟

اختلال اوتیسم یا درخودماندگی به نوعی اختلال نورولوژیکی گفته می شود که به دلیل تغییر در عملکرد مغز، باعث می شود فرد در رفتارهای اجتماعی و مهارت های ارتباطی نتواند به درستی عمل کند. این اختلال معمولا از همان دوران کودکی خود را در افراد نشان می دهد. بارزترین نشانه این اختلال، عدم توانایی در تکلم است و به همین دلیل است که گفتار درمانی یکی از مهمترین روش های درمانی اوتیسم است. افرادی که با این نوع ناهنجاری درگیر هستند، 3 ویژگی اصلی دارند:

 • تمایلات ویژه به مجموعه ای از رفتارها
 • عدم علاقمندی به تغییر در رفتارهای تکراری
 • نداشتن پاسخ مناسب به محرک های محیطیگفتاردرمانی

علائم اختلال اوتیسم

همانگونه که ذکر شد این ناهنجاری روانی از دوران کودکی خودش را نشان می دهد منتهی علائم آن بسته به دوره سنی، متفاوت است. لذا در بررسی نشانه ها، براساس سن کودک عمل می کنیم.

علائم اختلال اوتیسم در دوران کودکی

متاسفانه عمده مشکلاتی که افراد در بزرگسالی با آن مواجه می شوند ناشی از عدم توجه والدین در دوره کودکی است. اگر والدین از آگاهی کامل برخوردار باشند، در صورتی که فرزندشان کوچکترین مشکلی داشته باشند می توانند سریعا متوجه شده و درمان را شروع کنند قبل از اینکه این اختلال پیشرفت کند. کودک خود را زیر نظر داشته باشید.

کودک مبتلا به اوتیسم روند رشدی متفاوتی نسبت به کودکان سالم دارد. برای مثال دیر راه افتادن، دیر شدن گفتار و… از جمله این موارد است. کودک شما از 4 ماهگی باید به قول معروف غان و غون کند. این نشان می دهد فرزند شما می تواند صحبت کند از این سن به بعد شما باید به دنبال علائم دیگر همانند لبخند و خندیدن باشید. برای مثال اگر برای کودک شکلک در می آورید، باید بخندد به این معنا است که قدرت درک دارد. در غیر این صورت نیاز به مراجعه به مرکزی تخصصی در زمینه گفتاردرمانی خواهید داشت.

علائم اختلال اوتیسم در یک سالگی

کودک مبتلا به اوتیسم، تقریبا تا سن یک سالگی، واکنشی نسبت به محیط اطراف خود نشان نمی دهد. از این به بعد، همچنان عدم توانایی در صحبت کردن، ترسیدن از صدای بلند، عدم برقراری ارتباط چشمی با اطرافیان، آرام نشدن حتی با والدین و… را نشان می دهند. به خاطر داشته باشید که تا یک سالگی کودک باید حداقل چند واژه را بیان کند.گفتاردرمانی

علائم اختلال اوتیسم از بعد از یک سالگی

از این سن به بعد، علائم بیشتری از اوتیسم در کودک شما رویت می شود:

 • کودک نمی تواند کلمات را به خوبی ادا کند و در نتیجه بارها و بارها آن ها را تکرار می کند.
 • ناتوانی در درست صحبت کردن باعث می شود که منزوی شده و علاقه ای به بازی های جمعی نداشته باشد.
 • متاسفانه قادر به جمله سازی نبوده و ناتوان در بیان ذهنیت خودش است.
 • یکی دیگر از نشانه های اختلال گفتاری در افراد مبتلا به اوتیسم، تکرار کردن جملات دیگران است. آن ها چون قادر به جمله بندی و درست صحبت کردن نیستند، سعی می کنند از دیگران در این زمینه تقلید کنند.
 • این دسته از کودکان در تشخیص ضمایر نیز اشتباه می کنند. برای مثال زمانی که می خواهند بگویند من غذا می خواهم، به اشتباه می گویند تو غذا می خواهی.
 • به حالات بدنی او دقت کنید. حرکت دست و بدن او غیر عادی است.
 • زمانی که به او اشاره می کنید تا جایی را ببیند، به جای این که به محل مورد نظر نظر نگاه کند، به دست شما نگاه خواهد کرد.
 • و….

قواعد گفتاردرمانی در اختلال اوتیسم

در رفع مشکلات زبانی ناشی از اوتیسم لازم است به چند اصل توجه شود تا نتیجه مقبول حاصل گردد:گفتاردرمانی

 • خودانگیزی زبان را در کودک تقویت کنید.

کودکان مبتلا به اوتیسم به دلیل اینکه در صحبت کردن مشکل دارند، ترجیح می دهند ساکت بمانند و تا زمانی که کسی از ان ها سوالی نپرسیده، حرف نمی زنند. در مرحله اول با سوال کردن، آن ها را به سخن گفتن تشویق کنید. در مرحله بعد به آن ها بگویید از این کلمات استفاده کن و حرف بزن و در مرحله آخر، با نشان دادن سرنخ همانند عکس، وسیله و… او را تشویق کنید خودش به حرف بیاید.

 • آموزش های رفتاری در کودک را فراموش نکنید.

شما باید روزانه با کودک خود تمرین کنید که در موقعیتی های مختلف چه رفتاری را از خود نشان دهد. برای مثال برای او استان بخوانید، از ویدیوهای کودکانه آموزشی استفاده کنید …..

 • کودک باید با همسالان خود ارتباط برقرار کند.

اینکه فرزند شما در جمعی از دوستان قرار گیرد، کم کم مهارت های بدنی و زبانی او تقویت شده و لازم است بدانید که این روش، بسیار موثرتر عمل می کند چون الگو گرفتن از هم سن و سال های خود، برای او راحت تر است.

گفتاردرمانی اوتیسم تحت نظر کلینیک رویا

در صورتی که شما در خانواده خود کودکی مبتلا به اوتیسم دارید، به خوبی می دانید که باید سریعا او را تحت نظر یک تیم متخصص از مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان قرار دهید تا این ناهنجاری، دیرتر پیشرفت کرده و فرد بتواند شرایط عادی تری را در زندگی داشته باشد. بدترین مشکل در این اختلال، مشکلات گفتاری است.گفتاردرمانی

فرد نمی تواند به خوبی صحبت کند و مهمترین راه ارتباطی برای بشر، سخن گفتن است. لذا والدین باید در ابتدا دنبال رفع این مشکل فرزند خود باشند چرا که به شدت عذاب آور است. مرکز مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) از شما و فرزند عزیزتان حمایت می کند. جایی برای نگرانی نیست چرا که ما با ارائه گفتاردرمانی ، مشاوره کودک و نوجوان و کارگاه های مهارت زندگی کمک می کنیم فرزند شما هر چه سریع تر بتواند به خوبی صحبت کرده و فعالیت های معمول روزانه خود را انجام دهد.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

2 دیدگاه ها

  • سلام و وقت بخیر
   تمامی جلسات مشاوره و خدمات درمانی کلینیک رویا در ایام کرونا با حفظ و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی دایر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 19 =