کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اختلال شخصیت خودشیفته چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ خرداد 31, 1399

خودشیفته

همه ما در طول دوران زندگی خود با افرادی برخورد داشته ایم که همیشه خود را برتر از دیگران دانسته و گمان می کنند که از هرنظر، نسبت به اطرافیان خود بهتر هستند. چنین افرادی دچار اختلال شخصیت خودشیفته شده اند. حتی ممکن است خود شما که اکنون در حال مطالعه این مقاله هستید، فردی مبتلا و یا یک فرد درمان شده باشید. در هر صورت، مطالب مفید این مقاله را از دست ندهید.

منظور از اختلال شخصیت خودشیفته چیست؟

از نظر علمی، اختلال شخصیت خودشیفته در واقع نوعی شخصیت نمایشی است که فرد، به دلیل اینکه خود را بهتر از دیگران می داند، به خود اجازه می دهد در هر زمینه ای اظهار نظر کند حتی اگر در آن موضوع، تخصصی نداشته باشد. جالب اینجاست که این افراد به حدی خود را توانمند و بزرگ می دانند که حتی اگر نظرات و یا رفتاری اشتباه داشته باشند، نمی پذیرند. جالب است بدانید که این نوع ناهنجاری روانی، در مردان بیشتر از خانم ها بروز می کند.خودشیفته

علائم اختلال شخصیت خودشیفته

آیا می دانید فردی که به اختلال شخصیت خودشیفته چه رفتار و اخلاقی دارد که شما می توانید به راحتی تشخیص دهید آن فرد مبتلا به این نوع اختلال است؟

 • خود بزرگ بینی، مهمترین نشانه رفتاری در افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته است به حدی که تصور می کنند یک انسان بسیار مهم در جامعه بوده و همه اطرافیان موظف هستند به او احترام بگذارند.
 • همین حس برتر دانستن خود، باعث می شود که گمان کنند حق دارند هر گونه رفتاری که دلخواه خودشان است با دیگران داشته باشند.
 • کافی است دیگران مطابق میل او رفتار نکرده و آنگونه که خودش دوست دارد، به او احترام نگذارند. در این صورت فرد خودشیفته به شدت بهم ریخته و عصبی می شود.
 • افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته به هیچ عنوان انتقاد به خود را قبول نمی کنند اما به شدت دیگران را به هر دلیل مورد نقد قرار می دهند.
 • فرد خودشیفته همیشه دوست دارد شهرت خود را بیشتر کند و هیچگاه شرایط فعلی، او را ارضا نمی نمی کند.
 • متاسفانه افراد خودشیفته در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل می شوند. از یک سو چون خود را مهم می دانند، تمایلی ندارند با هر کسی وارد رابطه شوند و از سویی دیگر، اطرافیان نیز تحمل چنین افراد خودشیفته ای را نداشته و سریعا از اطراف او پراکنده می شوند.خودشیفته
 • به خاطر داشته باشید که فرد خودشیفته به شدت در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارد. چون شخصیت و شرایط روحی او به شدت شکننده بوده و تا زمانی احساس خوبی دارند که از جانب دیگران، مورد احترام واقع شوند در نتیجه کوچکترین بی توجهی، آن ها را بهم می ریزد.
 • خیال بافی در مورد شهرت و دارایی خود، از دیگر خصوصیات افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته است.

عواقب اختلال شخصیت خودشیفته

متاسفانه افرادی که به این نوع ناهنجاری مبتلا می شوند، دچار مشکلات زیادی خواهند شد و به همین دلیل لازم است سریع تر درمان خود را شروع کنند. مهمترین عواقب اختلال شخصیت خودشیفته عبارتند از:

 • چنین افرادی در برقراری ارتباط با دیگران حتی اعضای خانواده به مشکل برخورد می کنند در نتیجه زندگی آن ها به شدت آسیب پذیر خواهد بود. فرض کنید همسر شما به چنین اختلالی مبتلا شده است آیا زندگی با او راحت و مملو از آرامش خواهد بود؟
 • افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته در محیط کار نیز دچار مشکلاتی با همکاران خود شده و نه تنها نمی توانند پیشرفت کنند بلکه احتمال از دست دادن موقعیت کاری نیز وجود دارد.
 • همانگونه که قبلا ذکر کردیم، ابتلا به اختلال شخصیت خودشیفته زمینه را برای ابتلا به بسیاری از ناهنجاری های روانی من جمله افسردگی فراهم خواهد کرد.خودشیفته

دلایل بروز اختلال شخصیت خودشیفته

ریشه یابی بیماری ها کمک می کند تا با راهکارهای پیشگیری از آن ها آشنا شویم. در مورد اختلال شخصیت خودشیفته لازم است بدانید چه عواملی در بروز این ناهنجاری نقش دارند:

 • والدین در تنبیه و یا تشویق کردن فرزندان خود زیاده روی می کنند.
 • یکی از اشتباهاتی که والدین در تربیت کودک خود مبتلا می شوند این است که او را به خود وابسته می کنند. نتیجه چنین رفتاری، بروز اختلالاتی همانند خودشیفته بودن خواهد بود.
 • افرادی که در دوران کودکی خود آزار و اذیت را متحمل می شوند، مستعد ابتلا به این اختلال خواهند بود.
 • والدین مراقب باشند که در تعریف از فرزندان خود زیاده روی نکنند چرا که با این کار فردی خودشیفته را تحویل جامعه خواهند داد.

درمان اختلال شخصیت خودشیفته

متاسفانه این نوع اختلال به شدت زندگی شما و اطرافیان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. زندگی با فرد خودشیفته بسیار سخت خواهد بود به خصوص اینکه نین فردی هر آن ممکن است به سایر اختلالات روانی مبتلا شود. در نتیجه لازم است در اولین فرصت درمان را شروع کنید:

 • مراجعه به مشاور و روانشناس

در ابتدا باید با مشاور و روانشناس صحبت کنید تا با انجام مشاوره و روانکاوی سطح اختلال و دلیل بروز آن مشخص گردد. برخی از افراد تنها با چند جلسه مشاوره، درمان می شوند.خودشیفته

 • درمان دارویی

در صورتی که مشاور لازم بداند درمان دارویی را آغاز کنید، باید به روانپزشک مراجعه کرده و مشاوره درمانی و دارو درمانی را همزمان پیش ببرید.

درمان اختلال شخصیت خود شیفته تحت نظر کلینیک رویا

اگر شما تصمیم گرفته اید درمان اختلالات روانشناختی از جمله اختلال شخصیت خودشیفته را آغاز کنید و به دنبال مرکزی معتبر با تیمی از متخصصین ماهر هستید، به شما پیشنهاد می کنیم از کلینیک روانشناسی در اباذر و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) کمک بگیرید. مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان ما به شما کمک می کنند تا در کوتاه ترین زمان، سلامت خود را به دست بیاورید. به خاطر داشته باشید که اگر درمان را در میانه راه رها کنید، این اختلال بدتر از ابتدا در شما شکل گرفته و از این پس شرایط برای شما سخت تر خواهد شد. به همین دلیل است که باید شما براساس نظر متخصص خود پیش بروید.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − سیزده =