جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

درمان اضطراب و نوروفیدبکنوشته شده توسط در تاریخ تیر 29, 1399


اضطراب یکی از شایع ترین مشکلات روحی است که متاسفانه در سال های اخیر در کشور ما افزایش یافته است. کشور ما در شرایط سخت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، تاثیر مخرب روحی برای اغلب مردم را به دنبال داشته است. استرس بدترین حالت روحی که برای هر کس می تواند رخ بدهد. مثال دیگری از این ناهنجاری، اضطراب در محصلان در آستانه کنکور است. هر چه به کنکور نزدیک می شویم، استرس در وجود آن ها بیشتر خواهد شد  و عواقبی همانند ضعف در سیستم ایمنی بدن، عدم تمرکز، عصبی شدن و… به دنبال خواهد داشت. خوشبختانه امروزه روش های درمانی متنوعی برای درمان اضطراب وجود دارد که من جمله می توان به نوروفیدبک اشاره نمود.

عواقب اضطراب برای انسان

برخی از رخدادها در طول زندگی انسان شرایط را به گونه ای فراهم می کند که استرس در وجود شما نهادینه شود. فرض کنیم کسی در دوران کودکی، به دلیل یک اشتباه با برخورد بد والدین مواجه شده است. در نتیجه او همیشه ترس و دلهره دارد که مبادا مجددا موجب عصبانیت والدین خود شود. هر چه زمان می گذرد، استرس بیشتر خواهد شد. آیا می دانید چنین اختلال روانی چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

پیامدهای جسمی اضطراب

 • خستگی مفرط در طول روز
 • احساس گرفتگی در قفسه سینه و درد در ناحیه قلب
 • اختلال در خواب و دچار شدن به بی قراری
 • گرفتگی و تنش در عضلات
 • وجود حالت غم در چهره
 • پیامدهای عاطفی و روانی
 • عدم لذت بردن از کارها
 • بدبین شدن نسبت به اطراف
 • مبتلا شدن به افسردگی
 • بدخلق و عصبی شدن
 • انزوا و گوشه نشینی
 • و…درمان اضطراب

نوروفیدبک چیست؟

در میان روش های مختلفی که برای درمان اضطراب وجود دارد، نوروفیدبک به عنوان یکی مهمترین و به روزترین روش ها در این زمینه شناخته شده است. در ابتدا لازم است تعریفی علمی از نوروفیدبک داشته باشیم. زمانی که به اختلال روانی مبتلا می شویم، در واقع سیگنال دهی در مغز دچار مشکل شده است و باید شرایط مغز را به حالت عادی بازگرداند. اگر بتوانیم مغز را به گونه ای آموزش دهیم که بتواند کارکردهای روحی و روانی را تنظیم کند، در این صورت ما از متد نوروفیدبک کمک گرفته ایم.

در این روش ابتدا امواج مغز توسط سیستم ثبت می شود و اکنون همین امواج برای مدیریت مغز استفاده خواهد شد. در واقع نوروفیدبک براساس مکانیسم خود تنظیمی عمل می کند. فرض کنیم شما یک فرد بسیار استرسی هستید. ابتدا باید امواج مغز در شرایط تنش، در کامپیوتر ثبت شود. از این زمان به بعد درمان نوروفیدبک شروع خواهد شد. امواج به صورت تصاویری بر روی مانیتور نمایش داده می شود.

اکنون فرد باید در میان این امواج، امواج فید را برای حرکت دادن اشیا استفاده کند. فرض کنیم که در این مانیتور یک ماشین درحال حرکت است و وظیفه شما این است که با امواج مغزی خود، ماشین را حرکت دهد. در واقع با این کار، مغز می تواند خودش را مدیریت کرده و امواج منفی را از خود دور کند.

درمان اضطراب با روش نوروفیدبک

متاسفانه زمانی که مغز بیش از اندازه تحریک شده و تعادل عملکرد خود را از دست بدهد، امواج تولید شده در آن نیز تغییر می کند. کلیه امور بدن تحت مدیریت سیستم عصبی پیش می رود لذا اگر در امواج الکتریکی مغز تغییری رخ بدهد، سیگنال دهی در بدن تغییر می کند.

برای مثال زمانی که شما دچار اضطراب شدید می شوید، این امواج در مغز تغییر کرده و با ارسال به تمام بدن، عواقبی همانند افسردگی، دردهای جسمی، عصبی شدن و… را به همراه خواهد داشت. اکنون توصیه می کنیم به جای اینکه برای درمان اضطراب به سراغ مصرف مجموعه ای از داروها بروید، اگر متخصص به شما پیشنهاد می کند نوروفیدبک را اجرا کنید، حتما توصیه او را قبول کنید.درمان اضطراب

همانگونه که بیان شد، در زمان اجرای این روش، شما با دلیل استرس خود روبرو شده و سریعا امواج مغز ثبت می گردد. در مانیتور روبرویی شما می توانید این امواج را مشاهده کنید. امواج منفی و خراب، ناشی از وجود اضطراب است. با طی شدن جلسات درمانی، باید میزان این امواج منفی کم شود در این صورت است که می توان گفت درمان موفقیت آمیز بوده است.

مدت زمان لازم برای درمان اضطراب با روش نوروفیدبک

در اولین جلسه مراجعه، فرد از متخصص در مورد بازه زمانی درمان با این روش سوال می کند. در واقع باید بگوییم که طول دوره درمان به دو عامل بستگی دارد:

 • عمق اضطراب و تنش در وجود شما
 • میزان همکاری فرد

ما همیشه به عزیزان توصیه می کنیم برای درمان استرس حتما در مراحل اولیه اقدام کنید قبل از اینکه اضطراب در وجود شما ریشه کند. از سویی دیگر شما در نوروفیدبک باید نهایت تلاش خود را داشته باشید تا امواج مغزی را مدیریت کنید و سلامتی خود را سریع تر به دست بیاورید.

درمان اضطراب با نوروفیدبک تحت نظر کلینیک رویا

درمان استرس و اضطراب باید در اولین فرصت ممکن انجام شود. کسی که با این شرایط روحی خو بگیرد، به یک فرد همیشه مضطرب تبدیل خواهد شد که چنین فرد رنگ آرامش را در زندگی نخواهد دید. از طرفی زندگی کردن با یک فرد مضطرب واقعا سخت است. در نتیجه به همین دلیل است که متخصصان همیشه توصیه می کنند اگر شخصی از اطرافیان شما به استرس مبتلا هستند، حتما درمان را سریع شروع کند چرا که هم به دیگران لطمه زده و هم زمینه را برای ابتلا به سایر اختلالات روانی فراهم خواهد کرد.درمان اضطراب

از آنجایی که نوروفیدبک به عنوان یک روش بسیار موثر در درمان اضطراب معرفی شده است، متخصصین ما در کلینیک مشاوره در بلوار اباذر و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) با در اختیار داشتن کلیه تجهیزات مورد نیاز، به شما عزیزان کمک می کنند تا در صورت امکان، با این روش سلامت روانی خود را با به دست بیاورید. به خاطر داشته باشید که نوروفیدبک برای همه افراد قابل اجرا نبوده و روانپزشک باید شرایط فرد را برای درمان تحت این روش تایید کند.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاوینوروفیدبک

2 دیدگاه ها

 • من اضطراب شدیدی دارم مدام کف دستام عرق میکنه و همیشه دلشوره دارم. نیازه که نوروفیدبک انجام بدم؟

  • سلام و وقت بخیر
   ابتدا باید جهت مشاوره به روانشناس مراجعه کنید. متخصصین ما بعد از جلسات مشاوره و بررسی های لازم در صورت لزوم روش درمانی مناسب را به شما اعلام خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =