کلینیک رویا

موثرترین درمان برای OCD چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ مهر 8, 1401

موثرترین درمان برای OCD چیست؟

موثرترین درمان برای OCD چیست؟


موثرترین درمان برای OCD، رفتار درمانی شناختی (CBT) و یا دارو درمانی است. به طور خاص، مؤثرترین درمان‌ها نوعی CBT به نام پیشگیری از مواجهه و پاسخ (ERP) است که قوی‌ترین شواهد را در حمایت از استفاده از آن در درمان OCD، و یا دسته‌ای از داروها به نام مهارکننده‌های بازجذب سروتونین یا SRI ها دارد. پیشگیری از مواجهه و واکنش معمولاً توسط یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز (مانند روانشناس، مددکار اجتماعی یا مشاور سلامت روان) در یک محیط سرپایی انجام می شود.

این بدان معناست که شما هفته ای یک یا چند بار در یک زمان تعیین شده به مطب درمانگر خود مراجعه می کنید. داروها را فقط می‌توان توسط متخصصان پزشکی دارای مجوز (مانند پزشک یا روانپزشک) تجویز کرد که در حالت ایده‌آل با درمانگر شما برای ایجاد یک برنامه درمانی همکاری می‌کنند. در مجموع، ERP و دارو به عنوان درمان‌های «خط اول» برای OCD در نظر گرفته می‌شوند. به عبارت دیگر، حدود 70 درصد از افراد از ERP و/یا دارو برای OCD بهره مند می شوند.

OCD

اگر ERP سرپایی کار نکرده باشد چه؟ آیا گزینه های فشرده تری وجود دارد؟

آره. اگر شما یا یکی از عزیزانتان درمان سرپایی سنتی را امتحان کرده اید و می خواهید سطح مراقبت شدیدتری را امتحان کنید، گزینه هایی وجود دارد. IOCDF فهرست منابعی از مراکز درمان فشرده، کلینیک‌های سرپایی تخصصی و درمانگرانی که این سطوح مختلف خدمات را برای OCD ارائه می‌کنند، نگه می‌دارد. موارد زیر گزینه های درمانی را از کم شدت تا شدیدترین فهرست می کند:

سرپایی سنتی

بیماران برای جلسات انفرادی به یک درمانگر مراجعه می‌کنند که معمولاً یک یا دو بار در هفته به مدت 45 تا 50 دقیقه توصیه می‌شود. (اکثر درمانگران در فهرست منابع و همچنین «کلینیک های سرپایی تخصصی» این نوع درمان را ارائه می دهند).

بیماران سرپایی فشرده

بیماران ممکن است در گروه ها و یک جلسه انفرادی در روز چندین روز در هفته شرکت کنند. کلینیک هایی که به عنوان “برنامه های درمانی فشرده” در فهرست منابع تعیین شده اند، این سطح از درمان را ارائه می دهند.

برنامه روز

بیماران در طول روز (معمولاً درمان گروهی و فردی) در یک مرکز درمانی سلامت روان معمولاً از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر تا پنج روز در هفته به درمان می پردازند. بسیاری از کلینیک‌هایی که به‌عنوان «برنامه‌های درمان فشرده» در فهرست منابع تعیین شده‌اند، این سطح از درمان را ارائه می‌کنند.

بستری جزئی

مانند برنامه روز اما بیماران در درمان در بیمارستان سلامت روان شرکت می کنند. چندین کلینیک که به عنوان “برنامه های درمانی فشرده” در فهرست منابع تعیین شده اند، این سطح از درمان را ارائه می دهند.

اقامتی

بیماران در حالی که به طور داوطلبانه در یک مرکز درمانی بهداشت روانی یا بیمارستانی که قفل آن باز نشده است، درمان می شوند. کلینیک هایی که در فهرست منابع به عنوان “مسکونی” تعیین شده اند، این سطح از درمان را ارائه می دهند.

بستری

این بالاترین سطح مراقبت برای یک وضعیت سلامت روان است. درمان بر روی یک واحد قفل شده در یک بیمارستان سلامت روان به صورت داوطلبانه یا گاهی غیر ارادی انجام می شود. بیماران در صورتی که قادر به مراقبت از خود نباشند یا برای خود یا دیگران خطرناک باشند، در این سطح مراقبت پذیرفته می شوند. اهداف درمان بستری تثبیت بیمار است که معمولاً چند روز تا یک هفته طول می کشد و سپس بیمار را به سطح پایین تر مراقبت منتقل می کند.

کلینیک‌های سرپایی تخصصی و درمانگران

گزینه های درمانی اضافی برای OCD

سایر توصیه‌های دستورالعمل APA Practice، به تحقیقاتی اشاره می‌کنند که نشان می‌دهد ERP در قالب گروهی و همچنین درمان ERP ارائه شده از طریق ویدئوکنفرانس (تلتراپی) ممکن است مؤثر باشد. همچنین، برخی تحقیقات جدید امیدوارکننده وجود دارد که نشان می‌دهد درمان پذیرش و تعهد ممکن است برای OCD مفید باشد.

درمان OCD می تواند دشوار باشد و به شجاعت و اراده زیادی نیاز دارد

داشتن یک شبکه پشتیبانی برای صحبت در طول درمان می تواند تفاوت را ایجاد کند. دسترسی به یک گروه پشتیبانی در منطقه خود را در نظر بگیرید. برای اطلاعات بیشتر در مورد گروه های پشتیبانی اینجا را کلیک کنید. OCD می تواند یک امر خانوادگی باشد. در اینجا درباره تأثیر بر خانواده ها و کارهایی که اعضای خانواده می توانند انجام دهند، بیشتر بخوانید.

هنگامی که OCD شدید به اشکال استاندارد درمان مقاوم است، گزینه های دیگری نیز وجود دارد. با این حال، باید توجه داشت که تمام روش های زیر هنوز در حال تحقیق هستند. در حالی که شواهدی وجود دارد که نشان می دهد آنها به طور بالقوه می توانند در کاهش علائم OCD مفید باشند، به طور مشخص برای انجام این کار ثابت نشده است. زمانی که همه روش‌های درمانی مبتنی بر شواهد برای OCD (که در بالا ذکر شد) قبلاً مورد استفاده قرار گرفته‌اند، باید به عنوان آخرین راه‌حل مورد استفاده قرار گیرند:

  • جراحی مغز
  • گاماتراپی
  • تحریک عمیق مغز (DBS)
  • تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)
  • اهمیت گلوتامات و داروهای جدید بالقوه
  • OCD

 درمان OCD

در مورد PANDAS چطور؟

PANDAS (اختلالات عصبی خودایمنی کودکان مرتبط با عفونت‌های استرپتوکوکی) نوع نادری از OCD است که در دوران کودکی به دنبال واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن به عفونت‌هایی مانند گلودرد استرپتوکوکی ایجاد می‌شود. PANDAS باید با درمان زودهنگام آنتی بیوتیکی برای عفونت های استرپتوکوکی مدیریت شود. علائم ادامه دار را می توان با درمان های استاندارد OCD مانند درمان مواجهه و پیشگیری از پاسخ (ERP) و/یا داروی SRI* درمان کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد PANDAS، از جمله تشخیص و درمان، اینجا را کلیک کنید.
*نظارت دقیق واکنش کودک به SRI ها مهم است زیرا می توانند باعث مشکلات رفتاری شدید از جمله افکار خودکشی شوند.

اختلال وسواس فکری اجباری (OCD) یک اختلال سلامت روان است که افراد را در هر سنی و طبقات مختلف تحت تاثیر قرار می دهد و زمانی اتفاق می افتد که فرد در چرخه وسواس و اجبار گرفتار می شود. وسواس فکری، افکار، تصاویر یا تمایلات ناخواسته و مزاحم هستند که باعث ایجاد احساسات شدید ناراحت کننده می شوند. اجبارها رفتارهایی هستند که یک فرد برای رهایی از وسواس و/یا کاهش پریشانی انجام می دهد.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *