کلینیک رویا

مروری بر روانشناسی شخصیتنوشته شده توسط در تاریخ بهمن 30, 1402

مروری بر روانشناسی شخصیت

مروری بر روانشناسی شخصیت


روانشناسی شخصیت مطالعه چگونگی رشد شخصیت است. به عنوان یکی از بزرگترین و محبوب ترین شاخه های روانشناسی، محققان در این زمینه نیز تلاش می کنند تا درک بهتری از چگونگی تأثیر شخصیت بر افکار و رفتارهای ما داشته باشند. شخصیت منحصر به فرد شما را همان چیزی که هستید می سازد و همه چیز از روابط گرفته تا نحوه زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد. درباره چیستی شخصیت، نظریه‌های پیرامون رشد آن، نحوه آزمایش شخصیت و معنای داشتن اختلال شخصیت بیشتر بیاموزید.

اهمیت روانشناسی شخصیت

در روانشناسی شخصیت اغلب به این می پردازند که چگونه شخصیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است و همچنین چگونه ممکن است مشابه باشد. این متخصصان همچنین ممکن است وظیفه ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات شخصیت را داشته باشند. درک شخصیت همچنین به روانشناسان اجازه می دهد تا پیش بینی کنند که افراد چگونه به موقعیت های خاص و انواع چیزهایی که ترجیح می دهند و برایشان ارزش قائل هستند، واکنش نشان می دهند. برای درک اینکه محققان چگونه روانشناسی شخصیت را مطالعه می کنند، کسب اطلاعات بیشتر در مورد برخی از تأثیرگذارترین نظریه های شخصیت مفید خواهد بود.

مبانی روانشناسی شخصیت

چه چیزی شما را به آنچه هستید تبدیل می کند؟ عوامل زیادی در شخصیت شما نقش دارند، از جمله ژنتیک، تربیت شما و تجربیات زندگی شما. بسیاری استدلال می کنند که آنچه شما را منحصر به فرد می کند، الگوهای مشخصه افکار، احساسات و رفتارهایی است که شخصیت شما را می سازند. در حالی که هیچ تعریف واحد و مورد توافقی از شخصیت وجود ندارد، اغلب به عنوان چیزی در نظر گرفته می شود که از درون فرد نشات می گیرد و در طول زندگی نسبتاً ثابت می ماند. شخصیت شامل همه افکار، الگوهای رفتاری و نگرش های اجتماعی است که بر نحوه نگرش ما به خود و آنچه در مورد دیگران و دنیای اطرافمان باور داریم، تأثیر می گذارد.

نظریه های روانشناسی شخصیت

تعدادی از نظریه ها برای توضیح جنبه های شخصیت پدید آمده اند. برخی بر توضیح چگونگی رشد شخصیت متمرکز هستند، در حالی که برخی دیگر به تفاوت های فردی در شخصیت توجه دارند.

نظریه های روانشناسی شخصیت

نظریه های صفت شخصیت

تئوری های صفت شخصیت بر این ایده متمرکز هستند که شخصیت از صفات یا تمایلات گسترده تشکیل شده است. تئوری های مختلفی برای تشخیص اینکه کدام ویژگی ها اجزای اصلی شخصیت هستند و همچنین تلاش هایی برای تعیین تعداد کل ویژگی های شخصیتی ارائه شده است. گوردون آلپورت روانشناس یکی از اولین کسانی بود که شخصیت را بر اساس ویژگی های فردی توصیف کرد.

انواع مختلفی از صفات

آلپورت در دیدگاه گرایشی خود پیشنهاد کرد که انواع مختلفی از صفات وجود دارد: مشترک، مرکزی و اصلی. بسیاری از افراد در یک فرهنگ خاص دارای ویژگی های مشترک هستند. صفات محوری آنهایی هستند که شخصیت فرد را می سازند. صفات اصلی آنهایی هستند که به قدری غالب هستند که شخص در درجه اول به دلیل آن ویژگی ها شناخته می شود. نمونه ای از یک ویژگی اصلی مادر ترزا است. او به دلیل فعالیت های خیریه اش آنقدر معروف بود که نامش تقریباً مترادف با ارائه خدمات به نیازمندان شد.

آلپورت پیشنهاد کرد که بیش از 4000 صفت فردی وجود دارد. روانشناس ریموند کتل پیشنهاد کرد که 16 مورد وجود دارد. کتل همچنین معتقد بود که این صفات در یک پیوستار وجود دارند و همه افراد دارای هر ویژگی در درجات مختلف هستند. روان‌شناسی به نام هانس آیزنک فهرستی از ویژگی‌ها را محدودتر می‌کند و پیشنهاد می‌کند که تنها سه ویژگی وجود دارد: برون‌گرایی، روان رنجوری و روان‌پریشی.

پنج بعد شخصیتی گسترده

امروزه، نظریه «پنج بزرگ» شاید محبوب‌ترین و پذیرفته‌شده‌ترین نظریه شخصیت باشد. این نظریه پیشنهاد می کند که شخصیت از پنج بعد شخصیتی گسترده تشکیل شده است:

  • توافق پذیری
  • وظیفه شناسی
  • برون گرایی
  • روان رنجوری
  • باز بودن

نظریه پنج بزرگ بیان می کند که هر صفت به عنوان یک پیوستار گسترده وجود دارد. شخصیت یک فرد در طیفی برای هر ویژگی قرار می گیرد. به عنوان مثال، ممکن است از نظر برون گرایی، وظیفه شناسی، و موافق بودن بالا باشید، اما از نظر صراحت و روان رنجوری در وسط قرار دارید.

پژوهشی که در سال 2018 منتشر شد، مطالعات مربوط به پنج بزرگ را تجزیه و تحلیل کرد و بر اساس یافته‌های آن‌ها، نشان داد که این ویژگی‌ها به چهار نوع شخصیت کمک می‌کنند: متوسط، محفوظ، خودمحور و الگو.

نظریه های صفت شخصیت

ارزیابی در روانشناسی شخصیت

برای مطالعه و اندازه گیری شخصیت، روانشناسان تست ها، ارزیابی ها و فهرست های شخصیتی را توسعه داده اند. این تست ها به طور گسترده ای در تنظیمات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال، شاخص نوع معروف Myers-Briggs (MBTI) اغلب به عنوان یک ارزیابی غربالگری قبل از استخدام استفاده می شود.

ارزیابی های دیگر می تواند برای کمک به افراد در یادگیری بیشتر در مورد جنبه های مختلف شخصیت خود استفاده شود. برخی از تست ها به عنوان ابزار غربالگری و ارزیابی برای کمک به تشخیص اختلالات شخصیت استفاده می شوند.

به دست آوردن درک بهتر از شخصیت شما می تواند در بسیاری از جنبه های زندگی شما مفید باشد. به عنوان مثال، روابط با دوستان، خانواده و همکاران ممکن است زمانی بهبود یابد که متوجه شوید که با دیگران خوب کار می کنید یا باید زمانی را برای تنهایی اختصاص دهید.

احتمالاً با مجموعه‌ای از تست‌های شخصیتی آنلاین مواجه شده‌اید (مثلاً یک آزمون آنلاین که به شما می‌گوید برون‌گرا یا درون‌گرا هستید). برخی از این آزمایش‌ها ظاهراً «شما واقعی» را نشان می‌دهند، در حالی که برخی دیگر به وضوح فقط برای سرگرمی هستند.

ارزیابی های شخصیتی که به صورت آنلاین انجام می دهید باید با کمی نمک انجام شود. ابزارهای غیررسمی می توانند سرگرم کننده باشند و ممکن است بینشی در مورد ترجیحات و ویژگی های شما ارائه دهند، اما فقط تست های شخصیتی که توسط متخصصان آموزش دیده و واجد شرایط انجام می شود باید به عنوان ارزیابی رسمی یا برای تشخیص استفاده شوند.

اختلالات مربوط به روانشناسی شخصیت

روانشناسان شخصیت نیز علاقه مند به مطالعه مشکلات شخصیتی هستند که ممکن است ایجاد شود. اختلالات شخصیت به عنوان اختلالات روانی مزمن و فراگیر مشخص می شود که می تواند به طور جدی بر افکار، رفتارها و عملکرد بین فردی فرد تأثیر بگذارد. نسخه فعلی کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) 10 اختلال شخصیت شامل اختلال شخصیت ضد اجتماعی، اختلال شخصیت مرزی، اختلال شخصیت خودشیفته و اختلال شخصیت وسواسی-اجباری را فهرست می‌کند.

تشخیص اختلال شخصیت می تواند ناراحت کننده باشد، اما باید بدانید که درمان هایی وجود دارد. با کار با یک متخصص بهداشت روان، می توانید یاد بگیرید که مشکلاتی را که این اختلالات می توانند ایجاد کنند را بشناسید و راهبردهای مقابله ای جدید را کشف کنید. ترس و نگرانی در مورد آینده ای که ممکن است در انتظار شما باشد، اشکالی ندارد، اما به یاد داشته باشید که مجبور نیستید به تنهایی با آن روبرو شوید. افرادی هستند که آموزش دیده، ماهر و آماده هستند تا به شما در انجام مراحل بعدی درمان کمک کنند. بسته به تشخیص خاص شما، پزشک ممکن است روان درمانی، آموزش مهارت، دارو یا ترکیبی از هر سه را توصیه کند. برای ایجاد یک برنامه درمانی که بر نیازها و اهداف شما تمرکز دارد، از نزدیک با تیم مراقبت های بهداشتی خود همکاری کنید.

اختلالات مربوط به روانشناسی شخصیت

تفکر در مورد شخصیت

شخصیت موضوع گسترده ای است که تقریباً بر هر جنبه ای از آنچه که افراد را آن گونه که هستند می سازد، دست می زند. راه های زیادی برای تفکر در مورد شخصیت وجود دارد. برخی نظریه‌ها وجود دارند که بر ویژگی‌های فردی تمرکز می‌کنند و آن‌هایی هستند که مراحل مختلف رشدی را که با ظهور (و گاهی اوقات تغییر) شخصیت در طول زمان اتفاق می‌افتد، در نظر می‌گیرند.

روانشناسان نه تنها به درک شخصیت عادی انسان علاقه مند هستند، بلکه به شناخت اختلالات شخصیتی بالقوه ای که ممکن است منجر به پریشانی یا مشکل در زمینه های کلیدی زندگی شود، علاقه مند هستند. روانشناسان با توانایی شناسایی مشکلاتی که افراد در خانه، مدرسه، محل کار یا در روابط خود دارند، بهتر می توانند به افراد کمک کنند تا مهارت هایی را برای مقابله و مدیریت علائم اختلالات شخصیت ایجاد کنند.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *