کلینیک رویا

رسانه های اجتماعی چگونه در افسردگی نقش دارند؟نوشته شده توسط در تاریخ خرداد 8, 1402

رسانه های اجتماعی چگونه در افسردگی نقش دارند؟

رسانه های اجتماعی چگونه در افسردگی نقش دارند؟


رسانه های اجتماعی چگونه در افسردگی نقش دارند؟بر اساس برخی برآوردها، تقریباً 4 میلیارد نفر در سراسر جهان از وب سایت های شبکه ای مانند فیس بوک، توییتر و اینستاگرام استفاده می کنند. این استفاده روانشناسان را بر آن داشته است تا بررسی کنند که آیا محبوبیت زیاد رسانه های اجتماعی در افسردگی نقش دارد یا خیر. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که زمان خود را در رسانه‌های اجتماعی می گذرانند، نسبت به کسانی که این کار را نمی‌کنند، شادتر هستند.

مطالعات همچنین نشان می‌دهد که رسانه‌های اجتماعی ممکن است مجموعه‌ای از احساسات منفی را در کاربران ایجاد کند که به علائم افسردگی آنها کمک می‌کند یا آنها را بدتر می‌کند. در دوره‌های حیاتی رشد مغز نوجوانان، استفاده از رسانه‌های اجتماعی پیش‌بینی‌کننده کاهش رضایت از زندگی، و همچنین نگرانی‌های اضافی در مورد تصویر بدن، مسائل خواب و موارد دیگر است.

آنچه در مورد افسردگی بالینی باید بدانید

افسردگی بالینی یا اختلال افسردگی یک اختلال خلقی است که با احساس مداوم غم و اندوه و از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که یک فرد زمانی از آنها لذت می برد مشخص می شود. افسردگی می‌تواند خفیف یا شدید باشد و تمرکز، خواب یا غذا خوردن، تصمیم‌گیری یا تکمیل برنامه‌های معمول خود را برای کسانی که این بیماری را دارند دشوار کند.

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است به مرگ یا خودکشی فکر کنند، احساس بی ارزشی کنند، دچار اضطراب شوند یا علائم فیزیکی مانند خستگی یا سردرد داشته باشند. روان درمانی و دارو درمانی از جمله روش های درمان افسردگی هستند. محدود کردن زمان در رسانه های اجتماعی و اولویت دادن به ارتباطات دنیای واقعی می تواند برای سلامت روان مفید باشد.

حقایقی در مورد رسانه های اجتماعی و افسردگی

رسانه‌های اجتماعی هرگز به این اندازه محبوب نبوده‌اند، زیرا بیش از نیمی از جمعیت جهان در این سایت‌های شبکه‌ای فعال هستند که اخبار بی‌وقفه منتشر می‌کنند، که بیشتر آنها منفی است. یک مطالعه Lancet که در سال 2018 منتشر شد، نشان داد افرادی که در اواخر شب فیس بوک را چک می کنند، بیشتر احساس افسردگی و ناراحتی می کنند. مطالعه دیگری در سال 2018 نشان داد که هر چه افراد زمان کمتری را در رسانه های اجتماعی صرف کنند، علائم افسردگی و تنهایی کمتری را احساس می کنند.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که کاربران فیس بوک که هنگام حضور در سایت شبکه احساس حسادت می کنند، بیشتر در معرض علائم افسردگی هستند. برخی از مطالعات در مورد رسانه های اجتماعی و سلامت روان نشان می دهد که بین رسانه های اجتماعی و افسردگی همبستگی وجود دارد. تحقیقات دیگر یک گام فراتر رفته و دریافتند که رسانه های اجتماعی ممکن است به خوبی باعث افسردگی شوند.

حقایقی در مورد رسانه های اجتماعی و افسردگی

چرا جوانان بیشتر در معرض خطر هستند

قبل از رسانه های اجتماعی و اینترنت، کودکان در بیشتر موارد فقط نگران قلدری در مدرسه بودند. اما رسانه های اجتماعی به زورگویان راه جدیدی برای عذاب قربانیانشان داده است. قلدرها تنها با یک کلیک می توانند ویدئویی از مورد تمسخر، ضرب و شتم یا تحقیر شدن هدف خود را پخش کنند. مردم می‌توانند صفحه رسانه‌های اجتماعی همتایان خود را جمع کنند، نظرات منفی بگذارند یا اطلاعات نادرست منتشر کنند.

در برخی موارد، قربانیان قلدری دست به خودکشی زده اند. در حالی که بسیاری از مدارس سیاست‌ها و قوانین ضد قلدری در مورد رفتار دانش‌آموزان آنلاین دارند، نظارت بر رفتارهای توهین آمیز در رسانه‌های اجتماعی برای مربیان و والدین دشوار است.

بدتر از همه این است که قربانیان قلدر اغلب می ترسند که اگر با والدین، معلم یا مدیر در مورد بدرفتاری خود صحبت کنند، قلدری افزایش یابد. این می تواند باعث شود کودک حتی بیشتر احساس انزوا کند و بدون حمایت عاطفی که برای مدیریت یک موقعیت سمی و بالقوه فرار نیاز دارد، رها شود.

چرا جوانان بیشتر در معرض خطر هستند

اخبار بد و “قضاوت”

در حال حاضر از هر پنج آمریکایی یک نفر اخبار خود را از رسانه های اجتماعی دریافت می کند – نسبت بیشتری از کسانی که اخبار خود را از رسانه های چاپی سنتی دریافت می کنند. برای کاربران رسانه های اجتماعی، افرادی که چندین ساعت در یک زمان یا چندین بار در روز وارد سیستم می شوند، این به معنای اخبار مکرر در معرض قرار گرفتن، از جمله اخبار بد است. سرفصل های مرتبط با بلایای طبیعی، حملات تروریستی، درگیری های سیاسی و مرگ افراد مشهور اغلب در صدر فهرست گرایش های رسانه های اجتماعی قرار دارند.

قبل از ظهور رسانه های اجتماعی و به طور کلی اینترنت، قرار گرفتن فرد در معرض اخبار بد محدود بود. مردم اخبار را از برنامه هایی دریافت می کردند که در ساعات خاصی از روز پخش می شد یا از روزنامه ها. عادت به انتشار اخبار بد در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی یا سایر مکان‌های آنلاین به عنوان «سقوط قیامت» شناخته می‌شود و می‌تواند بر سلامت روان فرد تأثیر منفی بگذارد و منجر به ایجاد یا تشدید علائم اضطراب یا افسردگی شود.

بهداشت خواب

یک مطالعه روان‌پزشکی لانست در سال ۲۰۱۸ روی ۹۱۰۰۵ نفر نشان داد کسانی که قبل از خواب به فیس‌بوک وارد شده‌اند، ۶ درصد احتمال دارد به اختلال افسردگی اساسی مبتلا شوند و سطح شادی خود را ۹ درصد کمتر از افرادی که بهداشت خواب بهتری داشتند، ارزیابی کردند.

آملیا آلدائو، روانشناس، به NPR گفت که قیامت مردم را در یک “چرخه باطل منفی” قفل می کند. او گفت که این چرخه ادامه دارد زیرا “ذهن ما برای مواظبت از تهدیدها تنظیم شده است.” هر چه زمان بیشتری را صرف پیمایش می کنیم، هر چه بیشتر آن خطرات را پیدا می کنیم، بیشتر در آنها غرق می شویم، بیشتر مضطرب می شویم. طولی نکشید که به نظر می‌رسد دنیا مکانی کاملاً تاریک است و باعث می‌شود که قیامت به طور فزاینده‌ای احساس ناامیدی کنند.

اخبار بد و "قضاوت"

استفاده ایمن از رسانه های اجتماعی

استفاده از رسانه های اجتماعی با خطراتی برای سلامت روان همراه است، اما این بدان معنا نیست که باید به طور کامل از آن اجتناب کرد. کارشناسان استفاده از این وب سایت های شبکه را در حد اعتدال توصیه می کنند. زمانی که در رسانه‌های اجتماعی هستید، یک تایمر تنظیم کنید یا برنامه‌ای را روی تلفن یا رایانه‌تان نصب کنید که مدت زمانی را که در یک سایت شبکه سپری کرده‌اید را ردیابی می‌کند.

بدون این تایمرها یا برنامه‌ها، قبل از اینکه متوجه شوید، می‌توانید ساعت‌ها را در رسانه‌های اجتماعی سپری کنید. برای محدود کردن زمان خود در رسانه‌های اجتماعی، می‌توانید فعالیت‌های دنیای واقعی را نیز برنامه‌ریزی کنید که به شما کمک می‌کند روی محیط و شرایط نزدیک خود تمرکز کنید. کتاب بخوانید، فیلم تماشا کنید، قدم بزنید، بازی کنید، نان بپزید یا با یک دوست مکالمه تلفنی داشته باشید. زمانی را برای لذت بردن از زندگی آفلاین اختصاص دهید.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاویسلامت روان

5 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *