چه مدت باید تحت درمان روانشناسی باشم؟

چه مدت باید تحت درمان روانشناسی باشم؟

چه مدت باید تحت درمان روانشناسی باشم؟


چه مدت طولانی تحت درمان بوده باشید، چه تازه شروع کرده اید، ممکن است برای شما هم سوال شده باشد که چه مدت باید تحت درمان روانشناسی باشید. ممکن است مطمئن نباشید که چگونه می‌دانید زمان توقف درمان فرا رسیده است. ممکن است امیدوار باشید که بتوانید به زودی درمان را به پایان برسانید، یا ممکن است این سوال را داشته باشید که آیا برای مدت طولانی تحت درمان بوده اید.

چه مدت باید تحت درمان روانشناسی باشید

پاسخ به اینکه چه مدت باید تحت درمان روانشناسی باشید، یک پاسخ پیچیده است و به عواملی مانند نوع درمانی که انجام می دهید، شرایط سلامت روانی که به دنبال درمان هستید و همچنین ترجیحات شخصی بستگی دارد. به عبارت دیگر، طول درمان مشخصی وجود ندارد و از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. در اینجا، آنچه را که باید در مورد مدت زمان حضور در درمان بدانید، و چگونگی تعیین طول درمان که برای شما منطقی است را توضیح می دهیم.

چه مدت طول می کشد تا نتایج را در درمان ببینید؟

بسیاری از ما به امید دیدن نتایج وارد درمان می شویم. اساساً، صرف نظر از اینکه چه وضعیت سلامت روانی ما را وادار به جستجوی درمان کرده است، هدف نهایی ما این است که احساس شادی بیشتر، از نظر عاطفی متعادل‌تر و مجهزتر برای عملکرد و پیشرفت داشته باشیم. کسانی از ما که با یک مسئله حاد سر و کار داریم – مانند یک اختلال خوردن، یک دوره روان پریشی، یک اعتیاد یا یک فقدان اخیر – ممکن است به دنبال تسکین فوری بدترین علائم خود باشیم. آن دسته از ما که سال ها با یک بیماری روانی مانند اضطراب یا افسردگی زندگی کرده ایم، ممکن است به دنبال راه حل های بلندمدت تری برای بهبودی باشیم.

در هر صورت، ما می خواهیم بدانیم که چقدر زود باید منتظر تغییر در وضعیت سلامت روان خود باشیم. خبرهای خوبی در این جبهه وجود دارد. تحقیقات نشان داده است که اکثر مردم خیلی زود پس از شروع، برخی از نتایج را از درمان مشاهده می کنند.

به گفته انجمن روانشناسی آمریکا:

حدود 50 درصد از افراد پس از حدود 15 تا 20 جلسه درمان احساس بهتری خواهند داشت

انواع خاصی از درمان های کوتاه مدت می توانند در کمتر از 12-16 جلسه نتیجه دهند

شرایط پیچیده‌تر روان‌شناختی و برخی اختلالات شخصیتی ممکن است به درمان‌های طولانی‌تری (بین 12 تا 18 ماه) نیاز داشته باشند.

افراد مبتلا به بیماری های مزمن ممکن است به درمان طولانی تر و گسترده تری نیاز داشته باشند – این ممکن است به ترجیحات شخصی یا توصیه یک درمانگر یا روانپزشک بستگی داشته باشد.

دیدن نتایج و احساس بهتر به معنای متعهد شدن به درمان و پایبندی به آن است، هر چقدر که طول بکشد. متأسفانه، بسیاری از افراد قبل از دیدن نتایج درمان را ترک می کنند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که از هر 5 نفر 1 نفر (20%) درمان را زودتر از موعد کاهش می دهد.

انواع درمان روانشناسی و طول درمان

مدت زمانی که باید در درمان روانشناسی باشید ممکن است به نوع درمانی شما بستگی داشته باشد. سبک های درمانی مختلف فلسفه ها، اصول، ساختارها و اهداف متفاوتی دارند. برخی از انواع درمان مبتنی بر ساختارهای کوتاه مدت هستند، بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که زودتر انجام شود. دیگران بر اساس جدول زمانی طولانی تر و گسترده تر هستند.

انواع درمان روانشناسی و طول درمان

درمان روانشناسی کوتاه مدت

انواع مختلفی از درمان روانشناسی وجود دارد که درمان کوتاه مدت در نظر گرفته می شود. در اینجا آنچه باید در مورد اینها بدانید آمده است.

درمان شناختی رفتاری (CBT)

CBT نوعی درمان است که در آن یاد می‌گیرید افکاری را که دارید شناسایی کنید و در مورد اینکه چگونه این افکار بر احساسات و رفتار شما تأثیر می‌گذارند آگاه‌تر می‌شوید. CBT می تواند برای درمان انواع بیماری های روانی، از جمله افسردگی، اضطراب، اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) و اختلالات خوردن استفاده شود. بیشتر اوقات، CBT حدود 12-20 جلسه طول می کشد4

درمان از طریق مواجهه

مواجهه درمانی یا مواجهه طولانی مدت (PE)، درمانی است که برای درمان PTSD و فوبیا با قرار گرفتن ملایم در معرض یک محرک در یک محیط امن و کنترل شده استفاده می شود. این نوع درمان معمولاً 3 ماه یا بیشتر یا حدود 8-15 جلسه هفتگی طول می کشد

درمان حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم (EMDR)

درمان EMDR از حرکات چشم خاص برای کمک به افراد در بهبود PTSD و تروما استفاده می کند. تمرکز اغلب بر روی خاطرات خاص و هدف قرار دادن آنها با درمان است. به طور معمول، درمان EMDR حدود 6-12 جلسه طول می کشد.6

درمان روانشناسی طولانی مدت

سایر انواع درمان برای دوره های زمانی طولانی تر مورد استفاده قرار می گیرند که طول آن تا حد زیادی توسط درمانگر و بیمار به طور مشترک تعیین می شود. در اینجا آنچه باید در مورد درمان های طولانی مدت بدانید آمده است:

درمان روانکاوی یا روان پویایی

این نوع درمان همان چیزی است که بسیاری از مردم آن را به عنوان درمان سنتی یا کلاسیک بر اساس اصول زیگموند فروید می دانند. روانکاوی در طول سال ها تکامل یافته و مدرن تر شده است. با این حال، این یک رویکرد طولانی مدت در نظر گرفته می شود، جایی که شما عمیقاً در گذشته و ناخودآگاه خود غوطه ور می شوید و سعی می کنید مسائل ریشه ای را که بر شما تأثیر می گذارد درک کنید. سلامت روان ما این نوع درمان می‌تواند چندین سال طول بکشد، اگرچه درمان‌های روان پویشی کوتاه‌مدت‌تری وجود دارد که ممکن است بین 12 تا 24 جلسه طول بکشد.

درمان انسانی

انواع درمان انسان گرا یک رویکرد همدلانه و رشد محور برای درمان است که اغلب برای برآوردن نیازهای منحصر به فرد هر بیمار متمایز می شود. نمونه هایی از درمان انسان گرایانه عبارتند از گشتالت درمانی، درمان فرد محور و درمان وجودی. طول درمان معمولاً بدون پایان است و متناسب با نیازهای شما است، اما ممکن است در مقایسه با درمان‌های کوتاه‌مدت‌تر، طولانی‌تر باشد.

درمان انسانی

اختلالات روانی و طول درمان هر کدام

مدت زمانی که شما تحت درمان هستید به نوع وضعیت سلامت روانی که به دنبال درمان آن هستید نیز بستگی دارد. اگر یک دوره حاد سلامت روان را تجربه می کنید، بدون سابقه مشکلات سلامت روانی مادام العمر، ممکن است با یک دوره درمان کوتاه مدت خوب عمل کنید. هنگامی که مشکل خاص شما تحت کنترل است، می توانید درمان را متوقف کنید. انواع شرایطی که ممکن است به مدت کوتاه تر درمان به خوبی پاسخ دهند ممکن است عبارتند از:

  • اختلالات اشتها
  • PTSD ناشی از رویدادهای آسیب زا خاص
  • مقابله با عواقب طلاق
  • مقابله با استرس ناشی از کار
  • غصه خوردن بعد از دست دادن

پرداختن به تغییرات زندگی، مانند زمانی که فرزندان شما آشیانه را ترک می کنند یا بازنشستگی می کنند

اگر برای مدت طولانی تری با یک بیماری روانی سروکار داشته اید، ممکن است به درمان طولانی مدت نیاز داشته باشید. برای مثال، اگر اضطراب یا افسردگی برای مدتی بخشی از زندگی شما بوده است، ممکن است لازم باشد چندین ماه یا بیشتر تحت درمان باشید، زیرا روی مدیریت علائم خود کار می کنید. برخی از افراد برای حفظ تعادل و تحت کنترل نگه داشتن علائم خود، باید در بیشتر یا تمام عمر خود تحت درمان باشند. مطالعات نشان داده اند که این امر به ویژه در مورد افرادی که با شرایط مزمن سلامت روان یا شرایط پیچیده زندگی می کنند صادق است.

  • اختلال دوقطبی
  • روان‌گسیختگی
  • اختلالات شخصیت
  • شرایط روانی که بیش از یک سال طول کشیده است

چه مدت باید در درمان روانشناسی بمانید؟

وقتی نوبت به آن می رسد، میزان مناسب درمان برای هر فرد فردی یک تصمیم کاملا شخصی است که بر اساس چندین عامل مختلف است. در بیشتر موارد، شما و درمانگرتان به عنوان یک تیم تصمیم می گیرید که به اهداف خود رسیده اید و زمان آن فرا رسیده است که ادامه دهید. در اکثر موقعیت‌های درمانی، این یک بحث مداوم بین شما و درمانگرتان خواهد بود که در طول درمان با هم پیش می‌روید.

چه مدت باید در درمان روانشناسی بمانید؟

شما ممکن است یک درمانگر جدید بخواهید

گاهی اوقات می خواهید درمان را با یک درمانگر خاص قبل از اینکه به نتیجه طبیعی برسد پایان دهید، فقط به این دلیل که احساس نمی کنید برای شما مفید است. اگر درمانگر به شما احساس امنیت یا راحتی نمی دهد، اگر پیشرفتی را مشاهده نمی کنید، یا اگر فکر می کنید که استفاده از نوع دیگری از درمان ممکن است کمک کننده باشد، خوب است که ادامه دهید. در بیشتر موارد، به طور متوسط 10 جلسه طول می کشد تا یک فرد بداند که آیا درمانگر او مناسب است یا خیر. بسیاری از افراد قبل از اینکه درمانگر مناسبی را پیدا کنند چندین بار درمانگر را عوض می کنند. نکته مهم این است که اگر همچنان با چالش های سلامت روان مواجه هستید، به دنبال مراقبت باشید

در مورد مدت زمان ماندن در درمان روانشناسی ، هیچ رویکرد یکسانی برای همه وجود ندارد. برخی از افراد تنها پس از چند جلسه احساس بهتری پیدا می کنند و آماده حرکت هستند. برخی دیگر به زمان بیشتری نیاز دارند و ممکن است بر اساس وخامت وضعیت سلامت روانشان به مراقبت طولانی مدت نیاز داشته باشند. با این حال، ممکن است دیگران اجازه ادامه کار را داشته باشند، اما ترجیح می دهند به عنوان بخشی از روال خود مراقبتی سلامت روان، یک درمانگر داشته باشند. در اینجا پاسخ درستی وجود ندارد: نکته مهم این است که در هنگام بروز مشکلات به سلامت روان خود اهمیت دهید و تا زمانی که بهتر شوید به برنامه مراقبتی خود پایبند باشید.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =