جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ترک اعتیاد با نوروفیدبکنوشته شده توسط در تاریخ مرداد 19, 1399

ترک اعتیاد

متاسفانه یکی از مشکلاتی که در سال های اخیر در میان مردم کشور ما بیشتر شده است، اعتیاد است. زمانی از این موضوع صحبت می کنیم، انچه در اولین بار به ذهن همه ما خطور می کند این است که اعتیاد، در اثر استفاده از مواد مخدر ایجاد می شود. اما آیا می دانید اعتیاد می تواند ناشی از یک حالت و رفتار باشد که در همه موارد، منجر به وابستگی روحی خواهد شد؟ آیا می دانید می توان اعتیاد را با نوروفیدبک درمان نمود؟ در این مقاله به بررسی ترک اعتیاد با استفاده از نوروفیدبک می پردازیم.

منظور از اعتیاد چیست؟

در ابتدا تعریفی علمی و دقیق از اعتیاد داشته باشیم. اعتیاد را می توان مسمومیت مزمن در بدن فرد ناشی از استفاده از مواد مخدر دانست که به مرور زمان این مواد، وابستگی روحی و روانی و اعتیاد را به دنبال خواهند داشت. زمانی که وابستگی رخ داد، فرد درگیر اعتیاد برای اینکه بتواند حالات روحی و روانی خود را به صورت نرمال حفظ کند، باید مواد مخدر را مصرف نموده و هر روز دوز مصرفی را زیاد می کند. در این حالت ترک اعتیاد در نظر فرد درگیر اعتیاد مسئله ای بسیار بغرنج می باشد.ترک اعتیاد

علائم اعتیاد چیست؟

ما زمانی می توانیم بگوییم که شما به اعتیاد ناشی از مواد مخدر مبتلا شده اید که حداقل چند علامت زیر در شما وجود داشته باشید:

  • فرد معتاد باید به صورت منظم از مواد مخدر استفاده کند و با گذر زمان، تعداد دفعات مصرف در روز بیشتر می شود.
  • در حین مصرف دارو، مصرف برخی از داروها شروع می شود.
  • حاضر است تمام پول خود را بدهد تا مواد تهیه کند حتی اگر گرسنه بماند.
  • متاسفانه فرد معتاد، به مرور زمان تعهدات خود را نادیده گرفته و حتی به خانواده خود خیانت می کند چرا که برای او مهم است به هر نحوی شده مواد در اختیار داشته باشد.
  • حتی اگر دچار کم پولی شود، حاضر است دزدی کند تا پول به دست بیاورد و مواد بخرد.
  • امور کاری و زندگی خود را بر روی استفاده از مواد تنظیم می کند.

ترک اعتیاد از طریق نوروفیدبک

همانگونه که متوجه شدید، اعتیاد در واقع یک بلای خانمان سوز است به گونه ای که نه تنها زندگی فرد بلکه زندگی اطرافیان را نیز تحت شعاع قرار می دهد. اعتیاد در واقع یک اختلال روحی است که به صورت وابستگی، خود را نشان می دهد لذا باید سریع تر نسبت به ترک اعتیاد قبل از اینکه عواقب بدی به دنبال داشته باشد.ترک اعتیاد

برای این منظور روش های مختلف من جمله درمان روانشناختی، رفتار درمانی، دارو درمانی و… وجود دارد که سالیان طولانی است برای درمان این اختلال به کار می روند اما یک روش جدید که امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است، درمان اعتیاد به کمک نوروفیدبک است.

نوروفیدبک چیست؟

همانگونه که می دانید در اعتیاد، ترشحات مغزی منجر به وابستگی خواهد شد. در واقع انچه در استفاده از مواد مخدر خطرناک می شود، سیگنال های مغز است لذا اگر بتوان این امواج را کنترل نمود، به این معنا است که می توان وابستگی را نیز از بین برد. تمامی امور دست خود شما است به همین دلیل است که می گویند ما نتیجه افکارمان هستیم. شما باید به درستی مغز خود را هدایت کنید.

روش نوروفیدبک چگونه به ترک اعتیاد کمک می کند؟

مغز انسان در هر لحظه، در حال ساطع کردن امواجی است که به صورت رفتار، خود را نشان می دهند. لذا زمانی که قرار است با کمک این روش، نسبت به ترک اعتیاد اقدام کنیم، ابتدا باید امواج الکتریکی مغز ثبت گردند و ثبت بازخور آن ها به بدن برگردانیم. برای این منظور به صورت زیر عمل می شود:

  • متخصص الکترودها را روی پوست بدن فرد قرار داده و از طریق این حسگرها، امواج مغز ثبت می شوند.ترک اعتیاد
  • این امواج در سیستم کامپیوتر ثبت می شوند در نتیجه به راحتی قابل رویت بوده و متخصص می تواند جریان امواج ذهنی را کنترل کند.
  • اکنون می توان این امواج را با برنامه های از قبل طراحی شده، آنالیز نمود. در مانیتوری که روبروی شما قرار دارد، می توانید سیگنال های مغز خود را به طور کامل مشاهده کنید.

این سه مرحله، برعهده متخصص بود و از اینجا به بعد، وظیفه فرد درگیر اعتیاد شروع می شود. فرد روبروی مانیتور نشسته و موظف است این امواج را مدیریت کند. نحوه مدیریت به این صورت است که باید از امواج برای حرکت دادن تصاویر استفاده نماید. مثلا در داخل مانیتور، یک اتومبیل در حال حرکت است و شما باید بتوانید به کمک امواج ذهنی، ماشین را در مسیر درست حرکت دهید. در طول جلسات درمان باید قدرت مدیریت شما به حدی بالا برود که این وسیله را به درستی هدایت کنید.

ترک اعتیاد به کمک نوروفیدبک تحت نظر کلینیک رویا

این واقعیت تلخ را باید پذیرفت که اعتیاد دودمان خانواده را به باد خواهد داد. چه جنایت های بزرگی که توسط افراد درگیر اعتیاد رخ داده است و در این میان، غالبا خانواده های این افراد متضرر شده اند. اما جایی برای نگرانی نیست. خوشبختانه با وجود روش های جدیدی که برای ترک اعتیاد ابداع شده است، امروز شانس درمان این اختلال روانی در افراد درگیر اعتیاد زیاد شده است.

اگرچه درجه موفقیت، بستگی به میزان همراهی فرد فرد درگیر اعتیاد دارد، اما با این حال متخصصین ما در کلینیک روانشناسی در اکباتان (کلینیک رویا در اکباتان) تمامی تلاش خود را خواهند داشت تا سلامتی خود را هر چه زودتر به دست آورده و از وابستگی به مواد مخدر رها شوید.ترک اعتیاد

در این زمینه، کلینیک ما روش نوروفیدبک را نیز برای شما عزیزان اجرا خواهد کرد. در ابتدا مشاورین و روانشناسان ما در ایام کرونا از طریق مشاوره تلفنی، مشاوره آنلاین و یا مشاوره حضوری، با فرد درگیر اعتیاد جلساتی را برگزار نموده و در صورت امکان، از نوروفیدبک جهت ترک اعتیاد فرد کمک می گیرند تا درمان سریع و با درجه اطمینان بالا پیش برود. برای ترک اعتیاد ما از بازخورهای خود مغز بر علیه رفتارهای منفی مغز کمک می گیریم تا اعتیاد درمان شود.

درمان اعتیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 15 =