کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

انواع، تکنیک ها و فواید رنگ درمانینوشته شده توسط در تاریخ آبان 10, 1402

انواع، تکنیک ها و فواید رنگ درمانی

انواع، تکنیک ها و فواید رنگ درمانی


رنگ درمانی که با نام کروموتراپی نیز شناخته می شود، نوعی درمان است که از رنگ و نور برای درمان برخی از بیماری های روحی و جسمی استفاده می کند. ما می توانیم این شکل از درمان را به مصریان باستان ردیابی کنیم. آنها از اتاق های پر از آفتاب با شیشه های رنگی برای اهداف درمانی استفاده کردند. اگرچه رنگ درمانی در طول سال ها محبوبیت زیادی به دست آورده است، اما هنوز در طب غربی به طور گسترده ای پذیرفته شده نیست. بسیاری از کارشناسان پزشکی آن را شبه علم یا حیله گری می دانند.

در حالی که روانشناسی رنگ مطالعه چگونگی تأثیر رنگ های مختلف بر رفتار و ادراک انسان است، رنگ درمانی متفاوت است. این مبتنی بر این فرض اثبات نشده است که رنگ های خاص می توانند بر “انرژی” افراد تأثیر بگذارند و بر نتایج سلامتی تأثیر بگذارند.

در برخی موارد، همه ما راه هایی را تجربه کرده ایم که رنگ می تواند بر ما تأثیر بگذارد. برای برخی افراد، دیدن رنگ سبز در طبیعت در دویدن روزانه باعث تقویت فوری خلق و خو می شود یا با پوشیدن یک لباس زرد مورد علاقه، احساس بهتری دارند. عمل رنگ درمانی را می توان در طب آیورودا هند دنبال کرد، که ادعا می کند استفاده از رنگ های خاص می تواند عدم تعادل در چاکراهای بدن ما را اصلاح کند.

انواع، تکنیک ها و فواید رنگ درمانی

انواع رنگ درمانی

در رنگ درمانی، اعتقاد بر این است که رنگ های مختلف می توانند تأثیر متفاوتی بر بدن داشته باشند.

قرمز: رنگ قرمز برای انرژی بخشیدن یا نشاط بخشیدن به فردی که ممکن است احساس خستگی یا افسردگی می کند استفاده می شود. با این حال، قرمز ممکن است باعث تحریک افرادی شود که ممکن است از قبل تنش داشته باشند.

آبی: کروماتراپیست ها از رنگ آبی برای تأثیرگذاری بر افسردگی و درد استفاده می کنند. همچنین تصور می‌شود که سایه‌های تیره‌تر آبی خاصیت آرام‌بخشی دارند و ممکن است برای افرادی که بی‌خوابی یا سایر اختلالات خواب را تجربه می‌کنند، امتحان شود.

سبز: رنگ سبز رنگ طبیعت است و به گفته کروماتراپیست ها می تواند به کاهش استرس و آرامش فرد کمک کند.

زرد: از رنگ زرد می توان برای بهبود خلق و خوی استفاده کرد و باعث شادی و خوش بینی بیشتر شما شد.

نارنجی: رنگ نارنجی، بسیار شبیه به زرد، می تواند برای برانگیختن احساسات شاد از مردم استفاده شود. همچنین تصور می شود که رنگ گرم روشن می تواند اشتها و فعالیت ذهنی را تحریک کند.

انواع رنگ درمانی

تکنیک های رنگ درمانی

دو تکنیک اصلی رنگ درمانی وجود دارد. این کار را می توان از طریق بینایی انجام داد، یعنی با نگاه کردن به یک رنگ خاص به این امید که پاسخ مورد نظر را در بدن شما ایجاد کند، یا با انعکاس مستقیم رنگ های خاص در قسمت هایی از بدن.

رنگ درمانگران معتقدند که رنگ می تواند از طریق چشم یا پوست وارد بدن ما شود. هر رنگی که می توانیم ببینیم طول موج و فرکانس منحصر به فرد خود را دارد. هر فرکانس منحصر به فرد تأثیر متفاوتی بر افراد دارد و برای اهداف متفاوتی استفاده می شود. رنگ‌های گرم معمولاً برای جلوه‌های تحریک‌کننده استفاده می‌شوند، در حالی که رنگ‌های سرد برای اثرات آرام‌بخش استفاده می‌شوند.

چه نوع رنگ درمانی می تواند کمک کند؟

کروموتراپی یک نوع درمان طب جایگزین در نظر گرفته می شود. گفته شده است که برای کمک به شرایط مختلف، از جمله:

توجه به این نکته مهم است که شواهد قابل توجهی مبنی بر موثر بودن رنگ درمانی برای هر بیماری پزشکی وجود ندارد. به گفته انجمن سرطان آمریکا، شواهد علمی موجود هیچ ادعایی مبنی بر موثر بودن استفاده از نور یا رنگ درمانی در درمان سرطان یا هر بیماری دیگر را تایید نمی کند.

در حال حاضر هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد رنگ درمانی می تواند صرفاً به عنوان یک درمان مؤثر برای هر یک از این شرایط مورد استفاده قرار گیرد.

انواع، تکنیک ها و فواید رنگ درمانی

مزایای رنگ درمانی

در طول دهه‌ها، رنگ درمانی مزایای متعددی از جسمی تا ذهنی را ارائه می‌کند، از جمله:

تسکین استرس: تصور می‌شود که برخی رنگ‌ها مانند آبی و سبز اثرات تسکین‌دهنده‌ای بر افرادی که استرس دارند یا مضطرب هستند، دارند.

اشتهای خود را افزایش دهید: تصور می شود که رنگ های گرم و محرک اشتهای شما را در هنگام مبارزه با میل به غذا افزایش می دهند.

اختلال عاطفی فصلی: افراد عمدتاً در هوای سردتر به دلیل کمبود نور خورشید از اختلال عاطفی فصلی رنج می برند. نشان داده شده است که انواع خاصی از نور درمانی برای این اختلال خلقی مفید است. رنگ درمانی همچنین این ایده اثبات نشده را نشان می دهد که رنگ های گرم مانند زرد و نارنجی نیز می توانند به این امر کمک کنند.

برای افزایش انرژی: اعتقاد بر این است که رنگ هایی مانند قرمز و زرد انرژی شما را افزایش می دهند و انگیزه بیشتری در شما ایجاد می کنند.

در حالی که فرض رنگ درمانی این است که رنگ های خاص احساسات خاصی را از بیشتر مردم برمی انگیزند، اما همیشه اینطور نیست. انسان ها منحصر به فرد هستند. اثراترنگ های خاصی روی افراد ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. رنگ‌هایی که بیشتر مردم ممکن است آرام‌بخش یا تسکین‌دهنده بدانند ممکن است برای دیگران اضطراب‌آور یا افسرده‌کننده باشد.

مزایای رنگ درمانی

جنبه های خاصی از رنگ درمانی

در حالی که علم پشت رنگ درمانی هنوز تا حد زیادی اثبات نشده است، انجام جنبه های خاصی از رنگ درمانی به تنهایی کاملا بی ضرر است. در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید با استفاده از رنگ درمانی شروع کنید:

برای خواب بهتر شب ها از شر نورهای آبی خلاص شوید. تحقیقات نشان داده است که نور آبی در لپ تاپ، تلفن و تلویزیون شما می تواند بر ریتم شبانه روزی شما تأثیر بگذارد که بر کیفیت خواب شما تأثیر می گذارد. استفاده از عینک‌های ضد نور آبی یا تبدیل تنظیمات ابزارهای خود به رنگ‌های زرد گرم‌تر به شما کمک می‌کند.

در طبیعت غوطه ور شوید. سبزی برگ ها و علف هایی که به وفور در طبیعت به دست می آوریم می توانند ما را آرام کنند.

در مورد انتخاب رنگ عمدی باشید. هنگام انتخاب رنگ برای هر چیزی، از رنگ دیوارهای اتاقتان گرفته تا رنگ لباس هایی که می پوشید، رنگ هایی را انتخاب کنید که به نظرتان محرک یا برانگیخته کننده احساسات مثبت هستند.

سلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =