جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

10 نشانه اختلال دو قطبی و روش های درمان آننوشته شده توسط در تاریخ آبان 29, 1399

10 نشانه اختلال دو قطبی و روش های درمان آن

10 نشانه اختلال دو قطبی و روش های درمان آن


متخصصین معتقد هستند ابتلا به ناهنجاری های روحی مثل  به مراتب سخت تر از بیماری جسمی است. برای این ادعا، دو دلیل وجود دارد. از یک سو بیماری های جسمی را به راحتی از طریق علائمی که دارند می توان تشخیص داد و از سویی دیگر حتی یک نوع اختلال روحی، زمینه ساز انواع دیگر ناهنجاری های روانی و همچنین بیماری های جسمی خواهد بود به همین دلیل است که توصیه می شود حتما در صورت ابتلا، درمان تحت نظر متخصص حرفه ای، انجام شود. برای مثال آیا شما در مورد اختلال دو قطبی چیزی شنیده اید؟ آیا از نزدیکان شما کسی به این ناهنجاری روحی مبتلا شده است؟ این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

اختلال دو قطبی چیست؟

در این مقاله قصد داریم شما را اختلال دو قطبی آشنا کنیم حتی اگر تا به حال تجربه ای از این ناهنجاری درخ ود و یا اطرافیان نداشته اید، بهتر است آن را بشناسید تا در صورت رویت علائم در یکی از دوستان و آشنایان، بدانید چگونه باید با او رفتار کرد. مهمترین علائم و نشانه های اختلال دو قطبی عبارتند از:

1- نوسانات خلقی دارد

اولین و اصلی ترین علامت اختلال دو قطبی این است که فدر نوسانات خلقی دارد که گاهی شدید می شود. فرض کنید که چنین فردی در حال خندیدن است و به طور ناگهانی، عصبانی می شود و برای این تغییر رفتار، هیچ دلیلی ندارد.

10 نشانه اختلال دو قطبی و روش های درمان آن2- به افسردگی دچار می شود

به تدریج علائم افسردگی همانند غم، ناراحتی، احساس گناه، ناامیدی از زندگی و… به سراغ او خواهد آمد. جالب است بدانید که بسیاری از افراد زمانی که این علائم را می بینند فکر می کنند این فرد دچار افسردگی شده و به علائم دیگر دقت نمی کند. لذا تنها نباید به این علائم اکتفا نمود.

3- رفتارهای پرخطر از خود نشان می دهند

رانندگی با سرعت زیاد و خطرناک، سرمایه گذاری های بسیار ریسک پذیر، قمار کردن و… همگی نشان می دهد این فرد از نظر روحی دچار مشکل ده و امکان دارد این مشکل، اختلال دو قطبی باشد. دقت کنید که نین فردی در این شرایط بسیار خطرناک بوده و ممکن است به جنون برسد.

4- گاهی اوقات امور با انرژی زیاد را در دست می گیرند

در برخی از دوره ها وارد اموری می شوند که انرژی بسیار زیادی می طلبد و از توان آن ها خارج است. شاید خود فرد متوجه این موضوع نشود چون در این دوره انرژی او به شدت زیاد شده ولی افرادی که با او آشنا هستند می دانند این کارها قبلا برای او سخت بوده و عجیب است که اکنون می خواهند آن ها را انجام دهد.

5- دچار خود بزرگ بینی می شوند

از دیگر علائم اختلال دو قطبی این است که اعتماد به نفس فرد بسیار زیاد می شود به حدی که دچار خود بزرگ بینی خواهد شد. در این صورت اطرافیان به او خودشیفته می گویند.

6- تند صحبت می کنند

دقت کنید فردی که قبلا به آرامی و شمرده شمرده صحبت می کرده، اکنون تند تند حرف می زند به طوری که حتی گاهی نمی توان متوجه صحبت های او شد. همچنین ممکن است یک دفعه وسط صحبت های دیگران پرده و خودشان رشته کلام را در دست گیرند.

7- نمی توانند تمرکز کنند

این افراد نمی توانند به خوبی بر وی امور کرای، زندگی و درسی خود تمرکز کنند و حواس پرت می شوند همین مسئله باعث اذیت شدن آن ها خواهد شد. افراد مبتلا به اختلال دو قطبی زمانی که وارد دوره شیدایی می شوند، بیش از حد حواس پرت خواهند شد.

8- تحریک پذیر و آشفته می شوند

این دسته از افراد به شدت تحریک پذیر می شوند به گونه ای که خیلی زود عصبی شده یا سریع گریه می افتند. حیت در خندیدن نیز کافی است کوچکترین اتفاقی بیفتند که آن ها برای مدت طولانی بخندند.

10 نشانه اختلال دو قطبی و روش های درمان آن9- دچار اختلال خواب می شوند

شرایط طبیعی خواب آن ها بهم خورده و دچار مشکل خواهند شد. دوره خواب نظم خود را از دست می دهد به طوری که ممکن است در طول شب کامل بیدار بوده و در طول روز استراحت کنند. در این میان، افسردگی نیز به نامنظم شدن خواب دامن می زند.

10- اشتهای آن ها تغییر خواهد کرد

فردی که به اختلال دوقطبی مبتلا است به خصوص مزاین که در دوره شیدایی قرار دارد، از یک سو دچار بی خوابی شدید شده و از سویی دیگر اشتهای خود را از دست می دهد. همین دو عامل منجر به کاهش شدید وزن خواهد شد.

درمان اختلال دو قطبی

1- روان درمانی

اولین مرحله برای درمان اختلال دو قطبی این است که روان درمان انجام شود. برای این منظور به مشاور و روانشناس مراجعه شده و بعد از برگزاری جلسات متعدد، ریشه اصلی این نوع اختلال در شما کشف می شود. در صورتی که شرایط حاد نباشد، با ادامه این جلسات، میت وانید سلامت خود را به دست بیاورید.

2- درمان دارویی

در صورتی که مشاور و روانشناس لازم بدانند در کنار جلسات روانکاوی، حتما دارو درمانی نیز انجام شود، باید به روانپزشک مراجعه نموده و البته بدون نظر او، مصرف داروها قطع نشود.

10 نشانه اختلال دو قطبی و روش های درمان آندرمان اختلال دو قطبی تحا نظر کلینیک رویا

اگر مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شدید که فرد مبتلا به اختلال دو قطبی باید سریعا تحت درمان قرار گیرد. متاسفانه حقیقت تلخ این است که اگر این ناهنجاری روحی شدت بگیرد، زندگی کردن با این فرد واقعا سخت و خطرناک خواهد بود چرا که هر لحظه ممکن است به خودش و اطرافیان آسیب بزند. دقت کنید که همه اختلالات روانی در صورتی که در همان مراحل اولیه تحت درمان قرار گیرند، خیلی زود سلامت خود را به دست خواهید آورد.

در صورتی که یکی از نزدیکان شما به آن مشکل مبتلا شده می توانید بر روی کمک متخصصین ما در کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) حساب کنید. هر چند متخصصین ما از متدهای پیشرفته علمی برای درمان استفاده می کنند اما نهایتا میزان موفقیت بسته به این دارد که خود شما تا چه اندازه با آن ها همکاری می کنید.

درمان اختلالات روانشناختیروانپزشکیروانکاوی

2 دیدگاه ها

  • راهنمایی بسیار خوبی بود . من دارای فرزند پسر ۲۶ ساله ای دقیقا” با همین مشخصات هستم . البته بنده ساکن شهر شیراز هستم . آیا امکان مشاوره بصورت غیر حضوری براتون وجود داره . یا اینکه در این خصوص می تونید بنده رو به کلنیک معتبری در شیراز معرفی کنید . نا گفته نماند سال گذشته ایشون چندین جلسه تحت درمان مشاور بودن

    • سلام و وقت بخیر
      شما میتوانید از طریق تماس با کلینیک رویا از خدمات مشاوره همکاران ما بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =