تفاوت غم و اندوه با افسردگی

تفاوت غم و اندوه با افسردگی

تفاوت غم و اندوه با افسردگی


غم و اندوه یک حالت عاطفی است که با احساس ناراحتی و خلق و خوی بد مشخص می شود و یکی از احساسات اساسی انسان به حساب می آید. این احساس یک واکنش طبیعی به موقعیت هایی است که ناراحت کننده، دردناک یا ناامید کننده هستند. گاهی اوقات این احساسات می توانند شدیدتر احساس شوند، در حالی که در موارد دیگر ممکن است نسبتاً خفیف باشند.

برخلاف افسردگی که پایدار و طولانی تر است، غم و اندوه موقتی و گذرا است. با این حال، غم و اندوه می تواند به افسردگی تبدیل شود. توانایی تشخیص تفاوت بین غم و اندوه عادی و افسردگی ممکن است شما را تشویق کند که دست به کار شوید و به دنبال منابعی برای بهبود خلق و خوی خود باشید.

علائم تبدیل غم و اندوه به افسردگی

از علائم تبدیل غم و اندوه به افسردگی آگاه باشید و اگر متوجه شدید این علائم به مدت دو هفته یا بیشتر بر زندگی شما تأثیر قابل توجهی می گذارد، کمک بگیرید. علائم افسردگی عبارتند از:

 • حالت غمگین، مضطرب یا “تهی” مداوم
 • احساس ناامیدی و/یا بدبینی
 • احساس گناه، بی ارزشی و/یا درماندگی
 • از دست دادن علاقه یا لذت به سرگرمی ها و فعالیت هایی که زمانی از آنها لذت می بردید، از جمله رابطه جنسی
 • کاهش انرژی، خستگی و/یا “آهسته شدن”
 • مشکل در تمرکز، به خاطر سپردن و/یا تصمیم گیری
 • بی خوابی، بیدار شدن در صبح زود و/یا پرخوابی
 • از دست دادن اشتها و/یا کاهش وزن، یا پرخوری و/یا افزایش وزن
 • افکار مرگ یا خودکشی و/یا اقدام به خودکشی
 • بی قراری و/یا تحریک پذیری
 • علائم فیزیکی مداوم که به درمان پاسخ نمی دهند، مانند سردرد، اختلالات گوارشی و درد مزمن

اگر اینها را تجربه کردید، ممکن است تمایل داشته باشید که فقط “آن را سخت کنید” و صبر کنید تا از بین برود. با این حال، هر چه زودتر این علائم را تشخیص دهید، زودتر می توانید کمک بگیرید و وضعیت خود را تغییر دهید.

علائم تبدیل غم و اندوه به افسردگی

چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید

بدانید که اگر برخی (یا چند مورد) از علائم بالا را تجربه می کنید، تنها نیستید. اگر بیش از چند هفته است که علائم غم و اندوه یا افسردگی را تجربه کرده اید، برای تعیین علت و اقداماتی که می توانید در مورد آن انجام دهید، با پزشک خود تماس بگیرید. گاهی اوقات احساس افسردگی نتیجه بیماری روانی نیست.

برای مثال، ممکن است یک وضعیت پزشکی مانند کم کاری تیروئید باشد که می تواند باعث علائم افسردگی شود. هنگامی که پزشک شما علل بالقوه پزشکی را رد کرد، می تواند گزینه های دیگری را برای افسردگی شما ارائه دهد یا شما را به روانپزشک یا درمانگری ارجاع دهد که می تواند به شما کمک کند.

تشخیص

پزشک شما از تعدادی تکنیک برای تعیین اینکه آیا آنچه شما احساس می کنید غم و اندوه یا افسردگی طبیعی است استفاده می کند. این تکنیک ها اغلب شامل پرسیدن سوال یا تکمیل پرسشنامه در مورد نوع علائمی که تجربه می کنید، مدت زمانی است که آنها را احساس کرده اید و شدت آنها چقدر است. پزشک شما همچنین می خواهد در مورد زندگی شما و تأثیری که این علائم بر توانایی شما برای عملکرد در خانه، محل کار و مدرسه داشته اند بیشتر بداند.

پزشک شما همچنین ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد و آزمایش‌های آزمایشگاهی را برای رد کردن شرایط پزشکی یا ممکن است در علائم شما انجام دهد. به خاطر داشته باشید که در مورد هر دارو یا مکملی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا برخی داروها مانند بتابلوکرها و کورتیکواستروئیدها نیز ممکن است باعث ایجاد احساس افسردگی شوند.

علل

تعدادی از عوامل می توانند در ایجاد افسردگی نقش داشته باشند. برخی از عوامل خطر افسردگی عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی بیماری روانی
 • مصرف مواد
 • سابقه سایر شرایط سلامت روان
 • سیستم حمایت اجتماعی ضعیف
 • تجربه یک تروما
 • شرایط سلامت مزمن
 • عزت نفس ضعیف
 • رویدادهای استرس زا زندگی
 • شیمی مغز
 • ترومای دوران کودکی

درمان افسردگی

افسردگی معمولاً با استفاده از داروهایی به نام داروهای ضد افسردگی یا از طریق گفتگو درمانی درمان می شود. معمولاً بهترین برنامه های درمانی هر دو را شامل می شود.

درمان افسردگی

داروها

برخی از داروهای محبوب برای افسردگی عبارتند از:

مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) مانند پاکسیل (پاروکستین)، پروزاک (فلوکستین) و زولافت (سرترالین)

مهارکننده های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین (SNRIs) مانند سیمبالتا (دولوکستین)، افکسور (ونلافاکسین) و پریستیک (دسوونلافاکسین). پزشک شما با شما صحبت خواهد کرد که کدام گزینه برای شما بهترین است.

روان درمانی

شناخت درمانی یک نوع روان درمانی محبوب برای افسردگی است. به افراد می آموزد که الگوهای تفکر منفی خود را در نظر بگیرند و الگوهای مثبت تری را جایگزین آن کنند. این مفید است زیرا افکار ما و آنچه به خود می گوییم بر روحیه و انگیزه ما تأثیر می گذارد.

اگر مرتباً چیزهای منفی بگوییم، در حال ایجاد یک محیط روانی مرتبط با افسردگی هستیم. از سوی دیگر، مثبت اندیشی باعث ایجاد احساسات مثبت می شود. و در حالی که کنترل همه جنبه های افسردگی امکان پذیر نیست، این یکی از جنبه هایی است که ما بر آن قدرت داریم.

سبک زندگی

همچنین ممکن است پزشک تغییراتی را در شیوه زندگی شما توصیه کند که می تواند به شما در مقابله با علائم کمک کند. انجام کارهایی مانند ورزش منظم، خوردن یک رژیم غذایی سالم، خواب کافی و ارتباط با عزیزان می تواند به شما در مدیریت شرایط کمک کند.

مقابله با غم و اندوه

در اینجا چند راه برای تجربه غم و اندوه عادی به روشی سالم و اجازه دادن به این احساس در زندگی شما وجود دارد:

به خودت اجازه غمگین بودن بده انکار چنین احساساتی ممکن است آنها را تحت فشار قرار دهد، جایی که آنها می توانند با گذشت زمان آسیب بیشتری وارد کنند. اگر دوست داشتی گریه کن توجه کنید که آیا بعد از قطع اشک احساس تسکین می کنید.

اگر احساس ناراحتی می کنید، یک روز را برای غمگینی برنامه ریزی کنید. یک روز یا شب را فقط برای تنها بودن، گوش دادن به موسیقی غم انگیز و مشاهده افکار و احساسات خود برنامه ریزی کنید. برنامه‌ریزی برای زمان ناشاد بودن می‌تواند در واقع احساس خوبی داشته باشد و در نهایت به شما کمک کند تا غم و اندوه را پشت سر بگذارید و حالتی شادتر داشته باشید.

در مورد زمینه احساسات غم انگیز فکر کنید و/یا بنویسید. آیا به دلیل از دست دادن یا یک اتفاق ناخوشایند ناراحت هستید؟ معمولاً کشف علت غم و اندوه ساده نیست، اما درک دلیل غمگینی و بررسی آن احساسات می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

قدم زدن. گاهی اوقات کمی هوای تازه و کمی خلوت می تواند دیدگاه شما را تغییر دهد.

با یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده تماس بگیرید. گاهی اوقات تخلیه احساسات می تواند به شما در پردازش آنها کمک کند.

با خودت مهربان باش. این ممکن است شامل یک حمام حباب‌دار داغ، چرت زدن یا خوردن یک شکلات واقعاً خوب باشد.

خندیدن. یک کمدی مورد علاقه را ببینیدو مدتی آن را تماشا کنید یا یک ویدیوی خنده دار در YouTube پیدا کنید.

مقابله با غم و اندوه

شکرگزار بودن. تمرکز بر نکات مثبت، حتی اگر بتوانید در روز فقط به یک چیز فکر کنید که باید بابت آن شکرگزار باشید، به شما کمک می کند تا از احساسات منفی و غم انگیز دور شوید.

غم و اندوه می تواند ناشی از تغییری باشد که انتظارش را نداشتید

به یاد داشته باشید که غم و اندوه می تواند ناشی از تغییری باشد که انتظارش را نداشتید یا می تواند نشان دهنده نیاز به تغییر در زندگی شما باشد. تغییر معمولا استرس زا است، اما برای رشد ضروری است. اگر به دلیل نیاز به تغییر چیزی ناراحت هستید، به مراحلی فکر کنید که می توانید برای شادتر کردن زندگی خود تغییر دهید.

یافتن راه هایی برای غلبه بر غم و اندوه یا افسردگی می تواند شما را به حالت عادی بازگرداند. در حالی که غم و اندوه معمولی معمولاً موقتی است و اغلب با اصلاح سبک زندگی قابل تسکین است، اگر علائم شما بیش از دو هفته طول بکشد، باید با پزشک خود صحبت کنید. اگر چیزی که احساس می کنید افسردگی است، درمان های موثری از جمله دارو درمانی و روان درمانی وجود دارد که می تواند کمک کند.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 1 =