جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

جنون ، روان پریشی یا سایکوزنوشته شده توسط در تاریخ اردیبهشت 28, 1399

جنون

یکی از انواع اختلالات روانی که بسیار خطرناک است جنون، روان پریشی یا سایکوز است. به جرات می توان گفت که در میان انواع ناهنجاری های روانی، جنون بدترین نوع است چرا که فرد ارتباط خود را با واقعیت از دست می دهد. در عالمی زندگی خواهد کرد که متفاوت از دنیای واقعی بوده و همین باعث می شود دست به اعمالی بزند که منجر به مرگ برخی از افراد خواهد شد.

جنون یا سایکوز چیست؟

در ابتدا باید تعریفی از جنون داشته باشیم. اگر یکی از اطرافیان شما به این اختلال مبتلا باشند، چگونه می توانید از روی علائم ظاهری، تشخیص دهید که این فرد به سایکوز یا روان پریشی مبتلا شده است؟ متاسفانه در ابتدا ممکن است این عارضه با انواع دیگری از اختلالات روانی اشتباه گرفته شود. در حالت جنون، فرد دچار توهم و هذیان گویی می شود و از نحوه زندگی او متوجه می شوید که با دنیای واقعی، ارتباط ندارد.

علائم روان پریشی، جنون یا سایکوز

مهمترین علائم سایکوز عبارتند از:جنون

 • این افراد، بدبینی زیادی دارند و فکر می کنند همه اطرافیان قصد توطئه داشته و می خواهند به او آسیب بزنند. این حالت به مرور زمان تشدید شده و حتی در مورد نزدیک ترین فرد خانواده نیز چنین تصوری خواهند داشت.
 • به امور ماوراءطبیعی اعتقاد داشته و همیشه تصور می کنند افرادی از سیاره های دیگر، می توانند ذهن آن ها را کنترل کنند.
 • به رفتارهای فرد دقت کنید، بسیار هذیان گویی می کند برای مثال صداهایی را می شنود که شما قادر به شنیدن آن ها نیستید.
 • متاسفانه کسانی که دچار جنون می شوند، یا در بروز احساسات مشکل داشته و یا اینکه احساسات نامناسبی را از خود بروز می دهند.
 • از نظر اجتماعی، رابطه خوبی با دیگران نداشته و به دلیل اینکه از دنیای واقعی دور هستند، نمی توانند با اطرافیان خود معاشرت کنند.
 • روان پریشی باعث می شود عملکرد و راندمان کاری فرد بیمار به شدت متاثر شود.
 • از نظر بهداشت شخصی نیز جنون فرد را به مرحله ای می رساند که برای اطرافیان، بسیار آزار دهنده خواهد بود.
 • روان پریشی باعث می شود که فرد دچار اختلال در خواب شده و به کم خوابی مبتلا شود.
 • انزوا، اضطراب، افسردگی، گلایه های پی در پی و… از دیگر علائم جنون است.
 • در صورتی که جنون یا سایکوز درمان نشود، شرایط فرد به اندازه ای حاد می شود که به فکر خودکشی خواهد افتاد.

دلایل بیماری جنون، روان پریشی یا سایکوز

یکی از سوالات کاربران در مورد اختلال جنون، دلایل بروز این اختلال است. لازم است بدانید که این اختلال در اغلب موارد قابل پیشگیری است. به این معنا که سایکوز از اختلالات و مشکلات دیگر نشات می گیرد که در صورت عدم درمان و رفع این مشکلات، جنون بروز می کند. در این قسمت ما در مورد دلایل اختلال حنون صحبت می کنیم:جنون

 • توارث و ژنتیک

این عامل، در واقع درمان را سخت می کند زیرا فرد درگیر دارای ژن این اختلال است. در این شرایط، درمان قطعی برای اختلال وجود نخواهد داشت اما به هر حال می توان از پیشروی آن جلوگیری نمود. فرزندانی که پدر یا مادرشان و یا یکی از افراد نزدیک فامیل به جنون مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال قرار دارند.

 • فشارهای شدید روحی روانی

متاسفانه بارها دیده ایم که فرد مبتلا به جنون، به دلیل شرایط نامساعد محیطی به سایکوز مبتلا شده است. نبود روش مناسب تربیتی در یک خانواده، فشار روانی از سوی همسر و… از جمله مواردی است که فرد را به دره جنون نزدیک می کند.

 • ابتلا به بیماری های جسمی

کسانی که به بیماری هایی همانند پارکینسون، صرع، سکته مغزی، هانتینگتون، تومورها و غده های مغزی و… نیز به دلیل اختلال در کارایی مغزی، احتمال اختلال جنون را بیشتر خواهد کرد.

 • بیماری دو قطبی

اختلال دو قطبی، خطر ابتلا به سایکوز را بسیار بیشتر می کند به همین دلیل است که روانشناسان اکیدا توصیه می کنند افراد دو قطبی باید هر چه زودتر، درمان را شروع کنند. اکنون این سوال پیش می آید که فرد دو قطبی، چه ویژگی هایی دارد؟ آیا شما تا به حال با افرادی برخورد داشته اید که در یک لحظه شاد و خندان بوده  و سریعا در عرض چند ثانیه، تغییر موضع داده و غمگین می شوند؟ این افراد به دو قطبی مبتلا هستند.جنون

درمان بیماری روان پریشی یا جنون

همانگونه که بیان کردیم، فرد روان پریش باید سریعا درمان را آغاز کند. زندگی کردن با چنین کسی بسیار خطرناک است. شما حتی در شب نیز امنیت جانی نداشته و هر لحظه ممکن است به دلیل بدبینی، به شما حمله کرده و جان شما را بگیرد. بنابراین فرد مجنون باید سریعا برای درمان، جلسات مشاوره را آغاز نماید.

ابتدا در چند جلسه با روانشناس، سطح اختلال تشخیص داده می شود چرا که برحسب شدت درگیری فرد با اختلال، درمان متفاوت خواهد بود. پس از آن دارو درمانی و روان درمانی با هم باید پیش برود. به این معنا که روانپزشک، داروهایی را تجویز نموده و از سویی دیگر، روانشناس با روش های رفتار شناختی، سعی می کند درون فرد بیمار را واکاوی نموده و علت را به صورت ریشه ای و روانی حل کند.

درمان جنون یا سایکوز در کلینیک رویا

به محض اینکه کوچکترین علامتی از جنون را در فرد رویت کردید، باید ابتدا با یک مشاور یا روانشناس، صحبت کرده و شرایط را گزارش کنید. جنون متاسفانه یک اختلال بسیار خطرناک است که نه تنها به خود فرد بلکه به دیگران نیز آسیب وارد خواهد کرد. در نتیجه شما به عنوان نزدیکان فرد درگیر، برای حفظ جان خود باید پیگیر درمان اختلال باشید. برای این منظور می توانید از کلینیک رویا (کلینیک روانشناسی در اکباتان) کمک بگیرید.جنون

به این مسئله توجه داشته باشید که اگر مشاور، از مهارت کافی برخوردار نباشد، به دلیل اینکه نمی تواند درمان را به درستی پیش ببرد، ممکن است منجر به حادتر شدن بیماری شود. مشاورین و روانشناسان ما براساس متدهای علمی پیشرفته، درمان را شروع می کنند.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 8 =