کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

نوروفیدبک چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ بهمن 3, 1398


نوروفیدبک یک سیستم آموزشی مبتنی بر پاداش بدون دارو برای مغز شماست. مغز به فعالیت سریع و آهسته سرعت موج مغزی سالم نیاز دارد تا در بهترین حالت، عملکرد خود را انجام دهد. نوروفیدبک، نوعی بیو فیدبک است که برای تغییر فعالیت الکتریکی مغز شما کار می کند. این یک درمان غیر تهاجمی برای سلامت روان است که به منظور بهبود منبع علائم ناخواسته مؤثر است.

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک آموزش مستقیم عملکرد مغز است که توسط آن مغز یاد می گیرد عملکرد بهتری داشته باشد. با نوروفیدبک لحظه به لحظه عمل مغز مشاهده می شود. این اطلاعات به شخص نشان داده شده و فعالیت مغز به الگوهای مناسب تری تغییر داده می شود. این یک فرایند یادگیری تدریجی است و برای هر جنبه ای از عملکرد مغز که قابل اندازه گیری باشد، صدق می کند.

نوروفیدبک همچنین با عنوان EEG Biofeedback نامیده می شود، زیرا بر اساس فعالیت الکتریکی مغز، الکتروانسفالوگرام یا EEG است که به مشکلات اختلال در تنظیم مغز از جمله اضطراب-افسردگی، نقص توجه، اختلالات رفتاری، اختلالات خواب، سردرد و میگرن، PMS و اختلالات عاطفی می پردازد. همچنین برای شرایط آلی مغز مانند تشنج، اوتیسم و ​​فلج مغزی نیز مفید است.

از دهه 1970، بیماران مبتلا به ADHD و سایر اختلالات عصبی به امید آموزش مغز از نورو فیدبک استفاده کرده اند. طبق گفته طرفداران، مزایای نشان داده شده دو برابر است:

تغییرات مغزی قابل اندازه گیری است و به نظر می رسد فراتر از پایان درمان است.
پیشرفت امواج مغزی ممکن است منجر به بهبود رفتار شود – مهمترین آنها، تمرکز پایدار، کاهش تحرک و کاهش حواس پرتی در خارج از محیط مطالعه.

نوروفیدبک چگونه کار می کند؟

روش های نورو فیدبک شامل حسگرهای EEG است که بر امواج مغزی نظارت دارند. الکترودهایی بر روی پوست سر قرار می گیرد تا فعالیت امواج مغزی گوش داده شود. سیگنال های مغز با رایانه پردازش می شود و اطلاعاتی در مورد فرکانس های کلیدی خاصی از امواج مغزی را استخراج می شود. روش های مختلفی برای دریافت این بازخورد وجود دارد. این روش ها می تواند شامل بازی کردن، گوش دادن به موسیقی یا تماشای یک فیلم باشد.

محرک ها (بازی، موسیقی یا فیلم) فقط در مواقعی کار می کنند که امواج مغزی شما در یک محدوده بهینه کار می کنند. این به عنوان پاداش مغز شما عمل می کند. هنگامی که امواج مغزی شما با سرعتی که مطلوب نیست آتش می گیرند، بازخورد منفی دریافت خواهید کرد (مکث فیلم، موسیقی متوقف می شود و غیره). این به مغز شما می گوید که چیزی از تعادل خارج نشده است و باعث می شود که چگونه به یک فیلم، موسیقی یا بازی بازگردد.

در طول یک برنامه آموزشی نوروفیدبک، مغز شما از این بازخورد یاد می گیرد. این می تواند تغییرات ساختاری پایدار در مغز شما ایجاد کند. سپس مغز به طور مداوم در خارج از جلسات تمرین شما در محدوده بهینه تری عمل می کند و علائم شما را کاهش می دهد.

هر جلسه درمانی نوروفیدبک سنتی، به طور ایده آل، بیش از 30 دقیقه طول نمی کشد. بسیاری از درمانگران از ارزیابی اولیه الگوهای موج طبیعی مغز بیمار و مقیاس های استاندارد رتبه بندی ADHD استفاده می کنند تا ارزیابی مجدد کنند که اگر جلسات نورو فیدبک باعث پیشرفت می شود، پس از آن درمان را تنظیم می کنیم.

نوروفیدبک

نوروفیدبک

نوروفیدبک به چه افرادی کمک می کند؟

نوروفیدبک برای کمک به بسیاری از شرایط از جمله: ADHD و ADD، اختلالات استرس، اضطراب، حملات تشنجی، افسردگی، سردرد، میگرن، اختلال دوقطبی، فلج مغزی، برخی از نگرانی های حافظه و مشکلات خواب استفاده می شود.

با این روش می توان به بسیاری از کودکان که مشکل خواب دارند مانند شب ادراری، راه رفتن در خواب، صحبت کردن در خواب، دندان قروچه، کابوس و خواب های ترسناک کمک کرد.

همچنین می توان به بسیاری از مشکلات دوران نوجوانی از جمله سوء مصرف مواد مخدر، رفتار خودکشی، اضطراب و افسردگی کمک کرد.

با پیر شدن افراد نیز می توان به حفظ عملکرد خوب مغز کمک کرد. خبر خوب این است که تقریباً هر مغزی، صرف نظر از سطح عملکرد خود، می تواند آموزش داده شود تا عملکرد بهتری داشته باشد.

چه کسی نورو فیدبک را ارائه می دهد؟

نوروفیدبک (EEG Biofeedback) به طور معمول توسط متخصصان بهداشت روان مانند روانشناسان، خانواده درمانی و مشاوران ارائه می شود. این روش ممکن است توسط پرستاران، مددکاران اجتماعی بالینی و متخصصان توانبخشی نیز انجام شود.

آیا نورو فیدبک یک درمان است؟

اگرچه اکثر مطالعات کاملاً مشخص نیستند، اما تحقیقات انجام شده نشان می دهد که نوروفیدبک یک درمان امیدوار کننده است، اما باید به جای یک درمان مستقل، آن را به عنوان یک مکمل برای دارو و یا رفتار درمانی در نظر گرفت.

تحقیقات موجود نشان می دهد که نوروفیدبک می تواند منجر به بهبود توجه، کاهش بیش فعالی و عملکردهای اجرایی پیشرفته از جمله حافظه کاری برای برخی از بیماران شود. با این حال، برخی از مهمترین محققان معتقدند که تأثیر نوروفیدبک برای ADHD بطور قطعی اثبات نشده است. نتیجه نهایی این است که پشتیبانی تحقیقاتی هم برای درمان دارویی محرک و هم رفتار درمانی از آنچه در حال حاضر برای نوروفیدبک است قویتر است.

آیا درمان با نورو فیدبک دائم است؟

هنگامی که فرکانس های موج مغز به الگوی فرکانس مورد نظر منتقل می شوند، علائم ممکن است به شدت کاهش یافته یا کاملاً از بین بروند. سپس درمان کامل در نظر گرفته می شود و نتایج آن دائمی خواهد بود. شاید پیش بینی شود که درمان موفقیت آمیز برای هر فرد چقدر ممکن است، اما معمولاً انتظار معقول از نتایج قابل ارزیابی است.

برخی شرایط بهداشتی وخیم است و در بسیاری از موارد با همکاری پزشک می توان امید به بهبود داشت و یک جایگزین مؤثر برای داروها باشد که اغلب باعث کاهش یا رفع نیاز آنها می شود.

گزارش ها پیشرفت های چشمگیری برای افراد معتاد، اختلالات یادگیری، اختلالات تشنج، آسیب دیدگی سر و سایر افراد به ثبت رسانده است. میزان موفقیت کلی آموزش نورو فیدبک EEG بیش از 85٪ برای برخی از اختلالات گزارش شده است.

در جلسه اول چه خواهد شد؟

جلسه اول شامل مصاحبه ای است برای جمع آوری اطلاعات در مورد علائم و وضعیت فعلی سلامت. از نقشه کامل مغز یا سایر ابزارهای ارزیابی برای اهداف مقایسه استفاده خواهد شد. آزمایش ارزیابی مشخص می کند که مغز کار خود را به خوبی انجام می دهد و به کجا نیاز به کمک دارد. برخی از پزشکان ممکن است آزمایشهای گسترده تری را قبل و در طول جلسات “آموزش” واقعی انجام دهند.

چند جلسه لازم است؟

تعداد جلسات آموزشی مورد نیاز بسته به شرایط خاص مورد توجه متفاوت خواهد بود. معمولا دوره های درمانی بین 20 تا 80 جلسه (هر جلسه 20 تا 40 دقیقه) و 2 تا 3 بار در هفته است. پزشک تعداد واقعی جلسات مورد نیاز را تعیین می کند و در تعیین برنامه ای متناسب با اهداف شما کمک می کند.

با گذشت سالها، پروتکل های آموزشی خاصی برای نوروفیدبک (EEG Biofeedback) ایجاد شده اند که با کلاس های خاصی از مشکلات مانند توجه، اضطراب و افسردگی ، تشنج و میگرن و همچنین عملکرد شناختی مفید هستند. تعدادی ابزار ارزیابی وجود دارد که به ما کمک می کند تصمیم بگیریم از کدام پروتکل استفاده کنیم. اینها آزمایشهای ساده عصبی و اعصاب و روان است.

سلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =