کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

نوروفیدبک درمانی چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ آذر 25, 1400

نوروفیدبک درمانی چیست؟

نوروفیدبک درمانی چیست؟


برخلاف تصور خیلی از افراد و برخلاف ظاهری که دارد، (که شامل اتصال حسگرهای الکتریکی به سر شما می‌شود)، نوروفیدبک درمانی یک روش کاملا بدون درد است و بسیار کمتر از آنچه به نظر می‌رسد ترسناک است. نوار یا الکترودهایی که روی سر قرار می‌گیرند، بخش‌های مختلف مغز را، بسته به جایی که قرار می‌گیرند، کنترل می‌کنند. سپس، از طریق بازخورد شنیداری یا بصری، بیماران می‌توانند ببینند که مغزشان چگونه به اعلان‌های مختلفی که یک درمانگر یا پزشک به آنها می‌دهد واکنش نشان می‌دهد.

واکنش ها توسط یک نمودار یادداشت می شوند تا فرد بتواند واکنش طبیعی خود را ببیند. پس از این درمان، بیماران می توانند با یک متخصص کار کنند تا بفهمند چرا این واکنش ها را دارند. این می‌تواند به بیماران کمک کند تا ریشه احساسات خود را بر اساس واکنش‌های طبیعی‌شان که ممکن است حتی متوجه وقوع آن‌ها هم نشوند، بهتر درک کنند. این مقاله انواع و تکنیک‌های نوروفیدبک درمانی، فواید و اثربخشی آن، و آنچه را که باید قبل از امتحان آن در نظر بگیرید را پوشش می‌دهد.

انواع روش های نوروفیدبک درمانی

ثابت شده است که نوروفیدبک درمانی در کمک به تشخیص یا درمان چند بیماری مختلف مفید است و هر بیماری با نوع کمی متفاوت از نوروفیدبک درمانی همراه است. برای هر نوع، الکترودهای متصل به پوست به دنبال فرکانس‌های خاصی از مغز می‌گردند – که اساساً سرعتی است که امواج مغزی در آن منتشر می‌شوند – که می‌تواند نحوه واکنش فرد را نشان دهد. انواع مختلف فرکانس ها انواع مختلفی از عملکردها یا واکنش های مغز را نشان می دهند.

انواع روش های نوروفیدبک درمانی

فرکانس/قدرت نوروفیدبک

این روش ساده ترین و رایج ترین نوع نوروفیدبک درمانی است و حتی گاهی اوقات به آن “نوروفیدبک سطحی” نیز گفته می شود. این شامل اتصال دو تا چهار الکترود به سر برای تشخیص فرکانس های مربوط به ADHD، اضطراب و بی خوابی است.

نوروفیدبک بالقوه کورتیکال آهسته (SCP-NF)

هدف این نوع نوروفیدبک درمانی کمک به افراد مبتلا به ADHD، صرع و میگرن است. حتی در کودکانی که دارای اختلال ADHD هستند به عنوان یک جایگزین بالقوه برای راه حل های دارویی آزمایش شده است.

سیستم نوروفیدبک کم انرژی (LENS)

نوروفیدبک درمانی علاوه بر کمک به افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی می تواند به افرادی که انرژی کم دارند نیز کمک کند. این نوع درمان با هدف تغییر امواج مغزی بیمار در حالی که بی حرکت با چشمان بسته دراز کشیده است. برای کمک به افراد مبتلا به بی خوابی، فیبرومیالژیا، سندرم پای بیقرار، اضطراب، افسردگی و عصبانیت استفاده می شود. این نوع درمان نیازی به تلاش آگاهانه از جانب بیمار ندارد. این نوع با اتصال الکترودها به سر کار می کند. این قسمت هایی را که فعالیت مغز در آنها کم است مشخص می کند. سپس الکترودها فرکانس‌های میدان مغناطیسی بسیار پایینی از خود ساطع می‌کنند که به مرور زمان می‌توانند عملکرد مغز را تغییر دهند.

نوروفیدبک هموآنسفالوگرافی (HEG).

این نوع نوروفیدبک درمانی برای افرادی است که میگرن وحشتناکی دارند. الکترودها محل جریان خون در مغز را نشان می دهند و از این اطلاعات برای افزایش جریان خون و کاهش درد یا عود مجدد میگرن استفاده می کنند.

نوروفیدبک با امتیاز Z زنده (Live Z-score Neurofeedback)

این نوع نوروفیدبک برای افرادی است که بی خوابی دارند. طبق یک مطالعه موردی، حتی بعد از 15 جلسه که هر جلسه 20 دقیقه بود، علائم گروه را بهبود بخشید.

توموگرافی الکترومغناطیسی با وضوح پایین (LORE-TA)

این درمان به 19 اتصال الکترود نیاز دارد و دلیل آن این است که مغز را برای فعالیت‌های مغزی خاص مربوط به اختلال وسواس فکری-اجباری، اعتیاد و افسردگی تحت نظر دارد. این نوع درمان جزئیات پیچیده زیادی را در مورد عملکرد درونی مغز افراد مبتلا به اعتیاد نشان داده است.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کاربردی (fMRI)

این روش هنوز هم روشی از درمان نوروفیدبک است که مبتنی بر تحقیقات است. این روش از الکترودها برای ترسیم عملکرد درونی مغز استفاده می کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کاربردی (fMRI)

تکنیک

اگر به دنبال نوروفیدبک درمانی برای یک بیماری رفتاری مانند افسردگی هستید، یک روانشناس معمولاً آن را انجام می دهد و بر اساس مسائلی که می خواهید به آنها بپردازید، از شما سؤالاتی می پرسد. همچنین ممکن است لازم باشد به مطب دکتر بروید، جایی که یک متخصص الکترودها را روی سر شما قرار می دهد. همچنین این احتمال وجود دارد که شما در حال تماشای یک فیلم یا گوش دادن به محتوای صوتی باشید در حالی که آنها بر فعالیت مغز شما نظارت دارند. به طور معمول، شما می توانید واکنش های مغز خود را در زمان واقعی مشاهده کنید.

یکی از کلینیک‌ها نمونه‌ای از بیمارانی را توصیف می‌کند که در حال تماشای فیلم هستند و وقتی مغز آنها امواج مغزی خاصی تولید می‌کند، صفحه نمایش روشن‌تر می‌شود. برعکس، وقتی مغز امواج مغزی کمتر مطلوبی تولید می کند، صفحه نمایش تیره تر می شود. از آنجایی که شما این را در زمان واقعی می بینید، ایده این است که می توانید یاد بگیرید که چگونه امواج مغزی تولید کنید که صفحه نمایش را روشن نگه می دارد. این نشان می دهد که می توان روزی از این درمان برای جلوگیری از افکار منفی و کاهش اثرات رفتارهای اعتیاد آور استفاده کرد.

نوروفیدبک درمانی در چه مواردی می تواند کمک کند؟

موارد مختلفی وجود دارد که نوروفیدبک درمانی می تواند برای آن ها مفید باشد. به عنوان مثال، اگر به دنبال کمک برای یک بیماری خاص هستید، قطعاً باید تحقیق کنید تا مطمئن شوید که دکتری که می‌خواهید به آن مراجعه کنید در درمان نوروفیدبک برای آن بیماری تخصص دارد. این روش درمانی نیز دائما در حال بررسی بیشتر است. با این حال، اینها شرایط اصلی هستند که افراد تمایل دارند به دنبال درمان نوروفیدبک باشند:

  • بیش فعالی
  • افسردگی
  • اضطراب
  • بیخوابی
  • میگرن
  • اعتیاد
  • اختلال وسواس فکری عملی
  • انرژی کم
  • کنترل خشم
  • مقابله با خشم به روشی سالم بسیار مهم است

مزایای نوروفیدبک درمانی

بزرگترین مزیت نوروفیدبک درمانی این است که می تواند عملکرد درونی مغز را به نمایش بگذارد. این می تواند واکنش هایی را نسبت به چیزهایی نشان دهد که شما آگاهانه از آنها آگاه نبودید، که می تواند به شما کمک کند رفتارهای غیر مفید را شناسایی کرده و برای تغییر آنها تلاش کنید. یکی دیگر از مزایای نوروفیدبک درمانی این است که واکنش های مغز شما را در زمان واقعی نشان می دهد. این به شما امکان می دهد واکنش های خود را بهتر درک کنید و آنها را از یک منبع بی طرف ببینید. این به ویژه برای کسانی که با مدیریت خشم دست و پنجه نرم می کنند خوب است زیرا اغلب می توانند به ورودی های بیرونی حساس باشند.

مزایای نوروفیدبک درمانی

اثربخشی

در حالی که هنوز به عنوان راه حلی برای بسیاری از شرایط در حال تحقیق است، نوروفیدبک درمانی در مطالعات گروهی کوچک موثر است. با این حال، اثربخشی به تعداد جلسات و همچنین شرایط بستگی دارد. علاوه بر موثر بودن در درمان شرایط فوق، منجر به افزایش فعالیت مغز در یک مطالعه با 20 بزرگسال مسن شد.

نوروفیدبک بتا پس از هر درمان، آنها افزایش قابل توجهی در فعالیت مغز افراد پیدا کردند که نشان می دهد مغز پیر ممکن است بیش از آنچه در ابتدا تصور می شد توانایی داشته باشد. با این حال، آنها هیچ تفاوتی در عملکرد شناختی پیدا نکردند. همچنین نشان داده شده است که بر کودکان مبتلا به ADHD تأثیر دارد. در یک مطالعه، هم والدین و هم بچه‌ها پس از گذراندن یک تابستان در آموزش فشرده نوروفیدبک، تفاوت‌های قابل‌توجهی را گزارش کردند.

مواردی که باید در نظر بگیرید

توجه به این نکته مهم است که نوروفیدبک درمانی هنوز در حال تحقیق است. علاوه بر این، برخی افراد متوجه شده اند که جلسات تحت پوشش بیمه نیستند و با توجه به تعداد جلسات می توانند زمان بر باشند. همچنین این سوال وجود دارد که آیا مزایای آن طولانی مدت است یا خیر. با این حال، بسیاری از پزشکان و دانشمندان معتقدند که نوروفیدبک کلید مسائل رشد و اعتیاد را در اختیار دارد. علاوه بر این، هم افراد و هم خانواده‌های درگیر در کارآزمایی‌های بالینی دوسوکور، بهبودی را پس از جلسات گزارش کرده‌اند.

سلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =