جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اختلال شخصیت ضد اجتماعینوشته شده توسط در تاریخ اسفند 9, 1399

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

اختلال شخصیت ضد اجتماعی


هر نوعی اختلال روحی باید در همان مراحل ابتدایی تحت درمان قرار گیرد چرا که هرگونه سهل انگاری نسبت به این موضوع، منجر به پیشروی عارضه روحی و قدیمی شدن آن خواهد شد. در این زمان است که شرایط سخت خواهد شد. از سویی دیگر زندگی کردن با فرد مبتلا به اختلال روحی، واقعا سخت است. در نتیجه لازم است برای سلامت خود و دیگران، مشکلات روحی خود را درمان نمایید. از جمله مشکلات روحی، اختلال شخصیت ضد اجتماعی است. همانگونه که از نام این این نوع اختلال مشخص است، افراد درگیر با این مشکل، دست به اعمالی می زنند که با جامعه و شرایط اجتماعی سازگاری ندارد. در این مقاله پیرامون ناهنجاری شخصیت ضد اجتماعی صحبت خواهیم کرد.

منظور از اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟

اختلال شخصیت ضد اجتماعی نوعی ناهنجاری روانی است که در آن فرد به هیچ عنوان به نوع رفتار و اعمال خود و تاثیری که بر جامعه می گذارد، فکر نمی کند. چنین فردی، به راحتی حقوق دیگران را نادیده گرفته و کاملا سنگدلانه نسبت به اطرافیان و افراد جامعه رفتار می کنند. جالب است بدانید که این دسته از افراد از رفتارهای خود، احساس شرم و گناه ندارد چون قبول نمی کنند

علائم و نشانه ها

قطعا تنها راه تشخیص اختلال شخصیت ضد اجتماعی این است که علائم و نشانه های آن آگاه باشیم. همانگونه که می دانید زندگی کردن با فرد مبتلا به چنین شخصیتی واقعا سخت است لذا اگر نشانه های زیر را در طرف مقابل خود رویت کردید، حتما با مشاور صحبت نمایید:

– همانگونه که گفته شد، مهمترین نشانه اختلال شخصیت ضد اجتماعی، عدم توجه به درست یا غلط بودن رفتارها و اعمال خویش است.

علائم و نشانه های اختلال شخصیت ضد اجتماعی

– چنین فردی به مرور زمان دروغگو شده و در پی این است که اطرافیان خود را فریب دهد تا از این طریق بتواند از آن ها سوء استفاده نماید.

– فرد مبتلا به این اختلال، بسیار سنگدل و نامهربان است. برای او اهمیتی ندارد در نتیجه عملکرد خود، چه بلایی بر سر دیگران بیاید.

– این دسته از افراد بسیار بدبین هستند. همانگونه که خودشان نسبت به دیگران سنگدل هستند، فکر می کنند بقیه نیز در برخورد با آن ها چنین رفتاری خواهند داشت.

– آن ها می خواهند از دیگران به نفع خود استفاده کنند در واقع دیگران را بازیچه خود قرار می دهند.

– فرد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی بسیار مغرور، خودخواه و مستبد است.

– نمی توانید از فرد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی انتظار داشت هباشید به قوانین احترام بگذارد به همین دلیل به کرات مرتکب جرم می شود.

– آن ها حقوقی برای دیگران در نظر نمی گیرند و از هر فریب و نیرنگی برای از بین بردن این حق استفاده خواهند کرد.

اضطراب، خشونت، پرخاشگری، ناتوانی در تمرکز و برنامه ریزی، داشتن روابط ضعیف، مسئولیت پذیر نبودن، عدم تعهدات مالی، عبرت نگرفتن، نداشتن همدردی و… از دیگر ویژگی های افراد مبتلا به این اختلال است.

عواقب ناشی از اختلال شخصیت ضد اجتماعی

عزیزان توجه داشته باشید در صورتی که درمان اختلال شخصیت ضد اجتماعی به تاخیر بیفتد، باید منتظر عواقب و پیامدهای زیر برای فرد باشید:

– چنین فردی نسبت به خانواده خود بی تفاوت شده و به تدریج، دست به آزار همسر و فرزندان یا سایر اعضای خانواده خواهد زد.

– با توجه به اینکه از نظر روحی به شدت اذیت می شود، برای تسکین موقتی به سراغ استفاده از مشروب و مواد مخدر خواهد رفت.

– توجه داشته باشید که اگر اختلال شخصیت ضد اجتماعی پیشروی کند، ممکن است فرد به حدی دچار ناراحتی روحی گردد که برای رهایی از ان، دست به خودکشی بزند.

– این دسته از افراد نمی توانند موقعیت شغلی، تحصیلی و اجتماعی خوبی داشته باشند به همین دلیل دچار مشکلات مالی شده و نمی توانند از زندگی لذت ببرند.

– از دیگر پیامدهای اختلال شخصیت ضد اجتماعی، دچار شدن به امور خلاف و وارد شدن به گروه اراذل و اوباش است.

عواقب ناشی از اختلال شخصیت ضد اجتماعی

دلایل ابتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی

به طور کلی چند عامل در بروز این مشکل روحی نقش دارند:

– در صورتی که یکی از والدین یا اعضای خانواده آن ها دچار این مشکل بوده باشد، احتمال ابتلای شما نیز بیشتر است.

– شرایط زندگی فرد و نحوه تربیت او در کودکی نیز بسیار مهم است.

– تحقیقات نشان داده است که تغییر در عملکرد مغز در طول دوران رشد و یادگیری نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

– و…

درمان تحت نظر کلینیک رویا

آنچه که مسلم است این است که باید هر نوع اختلال روحی را در اولین فرصت درمان نمود. برای این منظور ابتدا لازم است با مشاور و روانشناس صحبت نمایید تا علت مشکل به صورت دقیق، کشف شده و تشخیص داده شود این ناهنجاری در چه سطحی قرار دارد.

درمان اختلال شخصیت ضد اجتماعی تحت نظر کلینیک رویا

در مواردی که فرد در همان ابتدا سریع به متخصص مراجعه نماید، غالبا مشکل با چند جلسه روان درمانی حل خواهد شد اما هر لحظه درنگ و تاخیر در درمان، باعث می شود اختلال پیشروی کرده و در نتیجه درمان سخت خواهد شد. در ادامه ممکن است نیاز به دارو درمانی باشد. در نتیجه در کنار مشاور و روانشناس، لازم است روانپزشک نیز وارد عمل شده و درمان را شروع نماید.

داروها باید طبق نظر متخصص و براساس برنامه تنظیم شده مصرف گردند. عزیزانی که به اختلال شخصیت ضد اجتماعی دچار شده اند، بدون نگرانی می توانند از متخصصین کلینیک روانشناسی غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) کمک بگیرند. ما در این مرکز خدمات مشاوره آنلاین و مشاوره غیر حضوری را نیز برای شما فراهم نموده ایم. فراموش نکنید نهایتا نتیجه درمان، به میزان همکاری فرد با متخصص بستگی دارد. لذا درمان را دقیقا همانگونه که متخصص تعیین می کند، پیش برده و اجازه دهید درمان کامل شود.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 19 =