نوع شخصیتی که دارید بر سلامت شما تأثیر می گذارد

نوع شخصیتی که دارید بر سلامت شما تأثیر می گذارد

نوع شخصیتی که دارید بر سلامت شما تأثیر می گذارد


آیا نوع شخصیت شما می تواند به شما آسیب برساند یا شخصیت شما در واقع به شما کمک می کند عمر طولانی تری داشته باشید؟ شخصیت های ما نقش مهمی در تعیین رفتارها و عادات ما ایفا می کنند، بنابراین جای تعجب نیست که تیپ شخصیتی که دارید با سلامت شما ارتباط داشته باشد. همه چیز از دفعات مراجعه به پزشک تا نحوه برخورد با استرس به شخصیت شما بستگی دارد.

فیلسوفان، پزشکان و محققان مدت هاست که سعی کرده اند بین شخصیت و سلامت جسمانی ارتباط برقرار کنند. در زمان یونانیان باستان، بقراط و جالینوس پیشنهاد کردند که چهار نوع (یا تیپ شخصیتی) وجود دارد و هر کدام با حساسیت به برخی بیماری های جسمی یا روانی مرتبط است.

علاقه به این موضوع تا به امروز ادامه دارد و تحقیقات نشان داده است که ویژگی های شخصیتی می توانند پیش بینی کننده های مهمی برای سلامتی فرد باشند. محققان دریافتند که ویژگی های شخصیتی نشان داده شده در دوران کودکی با سلامت فرد در آینده مرتبط است و با سایر شاخص های کلیدی سلامت از جمله طول عمر کلی مرتبط است.

بنابراین سلامت شما چگونه بر شخصیت شما تاثیر می گذارد؟ با نگاهی دقیق به چند تیپ شخصیتی رایج، متوجه پیامدهای احتمالی آن می شوید.

انواع تیپ شخصیتی و تاثیر آن بر سلامت فرد

انواع تیپ شخصیتی و تاثیر آن بر سلامت فرد

نوع شخصیت نوع A

شخصیت کلاسیک نوع A اغلب به عنوان راننده ای سخت، کنترل کننده و کمال گرا مشخص می شود. افرادی که ویژگی های این نوع شخصیت را نشان می دهند، بیشتر رقابتی، بی حوصله، پرتنش، قاطع و حتی پرخاشگر هستند.

افراد A اغلب به عنوان معتادان کار سخت در نظر گرفته می شوند که هر کاری را برای پیشبرد اهداف خود انجام می دهند. آنها غالباً احساس تسلط می کنند، چه در محل کار و چه در تعاملات شخصی، و ممکن است احساس ارزش خود و تصور از خود را از دستاوردهای درک شده خود دریافت کنند. این تیپ شخصیتی از زمانی که برای اولین بار در دهه 1950 توصیف شد مورد توجه قرار گرفت و تحقیقات آن را با تعدادی از پیامدهای منفی سلامتی مرتبط دانست.

بیماریهای تیپ شخصیتی نوع A

برخی از مطالعات رابطه ای بین تیپ شخصیتی نوع A و فشار خون بالا، افزایش استرس شغلی و انزوای اجتماعی نشان داده اند. مطالعات قدیمی تر نشان می دهد که بین شخصیت نوع A و بیماری قلبی ارتباط وجود دارد، اما تحقیقات بعدی با عدم موفقیت در پیوند این یافته ها را پیچیده تر کرده است.

تحقیقات اولیه که بیش از 40 سال پیش انجام شد، نشان می داد که افراد نوع A 7 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر هستند. اما مطالعات اخیر نشان می دهد که عامل اصلی افزایش خطر بیماری قلبی احتمالاً مربوط به خشم و خصومت است. بنابراین اگر شخصیت تیپ A دارید، چه کاری می توانید برای کاهش خطرات سلامتی خود انجام دهید؟

درک کنید که چه چیزی را می توانید تغییر دهید. حتی اگر نوع شخصیت با افزایش نگرانی های مربوط به سلامتی ارتباط داشته باشد، برخی پیشنهاد کرده اند که ممکن است تعداد کمی از بیماران وجود داشته باشد و پزشکان می توانند این خطرات را کاهش دهند. با این حال، برخی از متخصصان معتقدند که تغییر شخصیت امکان پذیر است و حتی اگر لزوما شخصیت خود را تغییر ندهید، گام هایی وجود دارد که بیماران می توانند برای به حداقل رساندن پیامدهای بالقوه سلامت کلی تیپ شخصیتی خود انجام دهند.

مقابله و مدیریت استرس را تمرین کنید. تکنیک های موثر مدیریت استرس می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که چگونه با استرس زندگی روزمره بهتر کنار بیایید. یادگیری نحوه مدیریت احساس خشم و خصومت نیز می تواند کمک کننده باشد. و جستجوی راه هایی برای بهبود ارتباطات اجتماعی می تواند به بهبود رفاه شما در حال و آینده کمک کند.

نوع B

افرادی با شخصیتی آرام، که اغلب از آنها به عنوان شخصیت نوع B یاد می شود، نسبت به همتایان نوع A خود بسیار آرام تر و راحت تر عمل می کنند. برخلاف نوع A، نوع B معمولاً استرس کمتری دارد و رقابت کمتری دارد. این افراد تمایل بیشتری دارند تا بر انجام وظایف برای لذت بردن از انجام این کار تمرکز کنند تا این که به دلیل نیاز به دستیابی، برنده شدن یا تسلط بر انگیزه باشند. این بدان معنا نیست که نوع B برای موفقیت ارزش قائل نیست. آنها به طور پیوسته در جهت اهداف خود کار می کنند اما از این روند لذت می برند و در صورت پیروزی استرس کمتری را تجربه می کنند.

شخصیت نوع B

افرادی که دارای تیپ شخصیتی نوع B هستند نیز ممکن است بیشتر به سمت مشاغل و سرگرمی هایی بیفتند که تمرکز بیشتری بر خلاقیت دارند، مانند تبدیل شدن به یک هنرمند، نویسنده، بازیگر یا درمانگر. هنوز پیامدهای سلامتی مرتبط با شخصیت نوع B وجود دارد. اگر از نوع B هستید:

رفتارهای سالم را حفظ کنید. آرام ماندن ممکن است به معنای اتخاذ رویکردی نادرست برای سلامتی شما باشد. آرام بودن می تواند عالی باشد، اما عادات سالم خود را از دست ندهید.

روی نکات مثبت تمرکز کنید. برای نوع B ها، اخبار عمدتا خوب است. اگر شما دارای این تیپ شخصیتی هستید، احتمالاً کمتر در معرض ابتلا به مشکلات سلامتی مرتبط با اضطراب هستید. شما تمایل دارید از زندگی لذت ببرید، در مقابله با استرس بسیار خوب عمل می کنید و احتمالاً کیفیت زندگی خوبی دارید. همه این عوامل ممکن است به این معنی باشد که شما کمتر احتمال دارد پیامدهای منفی سلامتی را تجربه کنید که با استرس، عصبانیت و اضطراب مرتبط است.

نوع شخصیت نوع D

شخصیت نوع D برای اولین بار در سال 1996 معرفی شد و دارای ویژگی های “پریشان” مانند تمایل بیشتر به احساسات منفی و عدم بیان خود است. استرس، افسردگی، اضطراب، عصبانیت و تنهایی نیز با شخصیت نوع D ارتباط دارند. همچنین می تواند پیامدهای جدی برای سلامتی به همراه داشته باشد.

بنابراین پیامدهای احتمالی داشتن شخصیت تیپ D چیست؟ یک مطالعه نشان داد که افراد دارای شخصیت نوع D در مقایسه با افرادی که دارای تیپ های شخصیتی دیگر هستند چهار برابر در معرض خطر مرگ قرار دارند. با پزشک خود صحبت کنید. برخی از کارشناسان امیدوارند که غربالگری بیماران قلبی از نظر این ویژگی ها به پزشکان این امکان را بدهد که افراد در معرض خطر را با رفتار و مشاوره شناختی مرتبط کنند. تکنیک های خوب مدیریت استرس را تمرین کنید. رویکردهای خودیاری مانند تمرین تکنیک های خوب مدیریت استرس و بازنگری رویدادها برای تمرکز بر احساسات مثبت نیز ممکن است مفید باشد.

افراد درون گرا

یک مطالعه نشان داد افرادی که بیشتر برون گرا، وظیفه شناس و موافق هستند، همچنین سالم تر نیز هستند. این موضوع تا حدی به این دلیل است که افرادی که سطوح بالاتری از این ویژگی ها را نشان می دهند نیز بیشتر تمایل دارند ارتباط موثرتری با پزشکان خود داشته باشند.

افراد برون گرا

یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که حمایت اجتماعی با پیامدهای سلامت جسمی از جمله رفتارهای سالمتر، مهارتهای مقابله بهتر و رعایت روال پزشکی مرتبط است. 8 پزشکان و دیگر متخصصان بهداشت مدتهاست درک کرده اند که حمایت و ارتباطات اجتماعی با کیفیت می تواند تأثیر حفاظتی مهمی بر هم سلامت جسمی و هم سلامت روانی بنابراین اگر برون گرا نیستید چه می توانید بکنید؟

حمایت اجتماعی ایجاد کنید. حتی اگر تمایل دارید شخصیتی درون گرا تر داشته باشید، جستجوی حمایت اجتماعی قوی یکی از راه های کمک به کاهش خطرات احتمالی سلامتی مرتبط با تیپ شخصیتی شما است. عدم حمایت اجتماعی با انواع بیماریها از جمله کاهش ایمنی و افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است.

درک شخصیت شما ممکن است یک راه عالی برای کمک به تعیین نوع انتخابها یا تغییرات بهداشتی باشد که باید بر انجام آنها تمرکز کنید. با آگاهی از خطرات احتمالی که ممکن است با آن روبرو شوید، می توانید با متخصص مراقبت های بهداشتی خود کار کنید تا طرحی برای به حداقل رساندن خطرات ارائه دهید.

تحقیقات به وضوح ارتباط بین شخصیت و سلامت را نشان می دهد. اگر فکر می کنید که شخصیت، وضعیت روحی یا رفتارهای شما باعث بیماری می شود یا علائم فعلی شما را بدتر می کند، برای مشاوره در مورد درمان های احتمالی که ممکن است شامل روان درمانی، دارو یا مراقبت از خود باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − یک =