کلینیک رویا

بهداشت روانی در محیط کار به چه معناست؟نوشته شده توسط در تاریخ اردیبهشت 30, 1399

بهداشت روانی

اینکه در محیط کار شرایط روانی سالم برقرار باشد، تضمین کننده کیفیت کار خواهد بود. اگر در محیطی کار می کنید که همیشه تنش، استرس و… وجود دارد و یا از نظر مالی به خوبی تامین نمی شوید، نمی توانید در این حرفه موفق باشید. به عبارت دیگر، بهداشت روانی در محیط کار نقش مهمی در موفقیت شما خواهد داشت.

منظور از بهداشت روانی در محیط کار چیست؟

ابتدا بهتر است تعریفی در مورد این موضوع داشته باشیم. در محیط کار باید شرایط به گونه ای باشد که اختلافی بین کارکنان پیش نیامده، کارمندان از نظر روانی در شرایط عالی بوده و در نتیجه کارایی خوبی داشته باشند،  قانون پذیر باشند و در کل، محیطی سالم برای کار فراهم گردد. زمانی می توان ادعا نمود که در محیط کار، بهداشت روانی برقرار است که چند ویژگی را شاهد باشیم:

  • بین کارمندان، اختلال روانی وجود نداشته باشد. اگر یک نفر دچار ناهنجاری بوده و یا به دلیل شرایط حاکم در محیط کار، دچار ناراحتی روانی گردد، به مرور زمان بر روی دیگران نیز تاثیر گذاشته و باعث می شود سایر کارمندان نیز نتوانند پتانسیل کاری خود را نشان دهند.
  • رضایت از کار و سمتی که در این محیط کاری دارند، عامل دیگری است که تعیین کننده بهداشت روانی در محیط کار است. شما با یک مشاوره شغلی مناسب و آگاه یاز نیازهای روحی خود می توانید با انتخاب صحیح این رضایت را در خود تضمین کنید.
  • اما فاکتور دیگر، احساس خوش و مثبت نسبت به شرایط فعلی است. شما باید هر روز که در محیط کار وارد می شوید، حس خوبی داشته و از وجود در این فضا، در کنار کارکنان دیگر و… لذت ببرید.بهداشت روانی

عوامل تاثیرگذار بر روی بهداشت روانی در محیط کار

اما این سوال را باید پاسخ دهیم که چه عواملی بر روی بهداشت روانی در محیط کار تاثیر می گذارد. در این قسمت از مقاله در مورد این عوامل صحبت می کنیم:

  • شرایط زندگی شما

مهمترین عاملی که هم بر روی کیفیت کار و هم بر روی بهداشت روانی در محیط کار تاثیر می گذارد، شرایط زندگی هر کدام از شما عزیزان در محیط کار است. متاسفانه بسیار از افراد این توانایی را ندارند که بین کار و زندگی خود تعادل برقرار نموده و اجازه ندهد هر کدام از آن ها، بر روی دیگری تاثیر بگذارد. برای مثال بارها دیده ایم که کارمندی به دلیل دعوای زناشویی، بیماری در خانه و… شرایط مناسبی برای کار نداشته و هر بار در محیط کار، با اطرافیان خود بد رفتاری می کند، در کار دچار خطا شده و یا اینکه رغبت به کار ندارد. با انجام یک مشاوره خانواده و یا مشاوره فردی می توانید این تعادل را میان زندگی شخصی خود و زندگی حرفه ای خود ایجاد کنید.

  • رفتار کارفرما و مدیر با کارمندان

به هیچ عنوان نباید تبعیض بین کارکنان قائل شوید. در این صورت با دست خودتان، بزرگترین ضربه را به بهداشت روانی در محیط کار خواهید زد. اگر قرار است یکی از کارمندان خود را تشویق کنید، باید دلیل منطقی برای این منظور داشته باشید حتی اگر شما از برخی از کارکنان خود به دلیل اخلاق، رفتار مناسب، تعهد کاری و… خوشتان می آید، در درجه اول بهتر است مستقیما به سراغ این فرد نروید. یا اینکه بیش از اندازه از او تمجید نکنید. در واقع با اینکار باعث می شود حسادت دیگران تحرکی شده و به بهداشت روانی محیط، آسیب وارد شود.بهداشت روانی

  • استرس در محیط کار

متاسفانه برخی از مدیران و کارفرماها گمان می کنند اگر در محیط کار جدی و سخت گیر باشند و کارمندان از آن ها بترسند، شرایط کار بهتر پیش می رود. اما این تفکر بسیار اشتباه است. سخت گیری و سهل انگاری بیش از اندازه، هر دو لطمه بزرگی به بدنه کار وارد خواهد کرد. بدترین حالت، خشونت و سخت گیری است. این باعث می شود کارمندان همیشه تحت تنش باشند که اگر کوچکترین خطایی در کار رخ بدهد، امکان اخراج آن ها وجود دارد. این ترس، مخالف با بهداشت روانی در محیط کار خواهد بود.

راهکارهای تامین بهداشت روانی در محیط کار

هم مدیر و هم کارکنان باید دست به دست هم دهند تا بهداشت روانی در محیط کار تامین گردد. البته در این زمینه لازم است از یک مشاور توانمند کمک بگیرید ولی در این مقاله چند نکته را متذکر می شویم:

  • در ابتدا، به وظایف مدیران در این زمینه اشاره کنیم. فضا را برای ابزار نظر و عقاید کارکنان باز بگذارید. اجازه دهید به راحتی یتوانند به روش های مدیریتی شما نقد کنند. البته شیوه مدیریتی شما تعیین می کند که تا چه اندازه، افراد حرمت نگه داشته و با احترام با مافوق خود برخورد کنند. سعی کنید در انجام پروژه های جدید، از کارمندان توانمند خود نیز مشورت گرفته و نشان دهید که نظر آن ها، برای شما مهم است. اگر می دانید کارمندی دچار مشکل شده، بی تفاوت نبوده و حتی المقدور کمک کنید مشکلش رفع گردد.
  • اکنون به وظایف کارکنان بپردازیم. شما باید با همکاران خود رابطه دوستانه داشته باشید. اگر برای یکی از آن ها مشکلی پیش آمد، سعی کنید به او کمک کرده و مشکل را رفع کنید. در مورد خودتان نیز بعد از کار، در خانه به خود استراحت دهید تا تجدید قوا صورت گرفته و برای روز بعد با انرژی زیاد و سرحال بتوانید وظایف خود را به خوبی پیش ببرید.بهداشت روانی

بهبود بهداشت روانی در محیط کار تحت نظر کلینیک رویا

یکی از مسائل بسیار مهم که مدیران در هر شرکت و یا کارفرماها باید به آن دقت داشته باشند، بهداشت روانی کارکنان است. عوامل مختلفی در این زمینه تاثیر دارد. بخشی از آن، حقوق بسیار عالی است اما بخشی دیگر، به روابط در محیط کار باز می گردد. یک مدیر باید تمامی شرایط را از دور زیر نظر داشته باشد. آیا روابط مثبت و خوب بین کارمندان و کارکنان وجود دارد؟ آیا کارکنان همان انگیزه روز اول را برای کار دارند؟ کدام یک از آن ها از نظر روانی دچار مشکل هستند؟

در تمامی این موارد باید از یک مشاور توانمند کمک گرفته و شرایط کار را بهبود بخشید. در این زمینه می توانید بر روی کمک متخصصین ما در کلینیک رویا (کلینیک روانشناسی در اکباتان) حساب کنید. البته توصیه می کنیم در هر شرکت و اداره، مشاور وجود داشته باشد تا بتواند از روی رفتار کارمندان، بهترین شرایط را برای بهداشت روانی ایجاد کنند.

مشاوره شغلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *