کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چگونه می توانید بفهمید که یک درونگرا هستیدنوشته شده توسط در تاریخ آبان 16, 1400

چگونه می توانید بفهمید که یک درونگرا هستید

چگونه می توانید بفهمید که یک درونگرا هستید


درونگرایی یک ویژگی شخصیتی است که با تمرکز بر احساسات درونی به جای منابع بیرونی تحریک مشخص می شود. افراد درونگرا و برون‌گرا اغلب برحسب دو تضاد افراطی در نظر گرفته می‌شوند، اما حقیقت این است که بیشتر مردم جایی در وسط این دو قرار دارند. در حالی که افراد درونگرا بین ۲۵ تا ۴۰ درصد جمعیت را تشکیل می دهند، هنوز تصورات غلط زیادی در مورد این تیپ شخصیتی وجود دارد. همچنین توجه به این نکته مهم است که درونگرایی با اضطراب اجتماعی یا کمرویی یکسان نیست. درونگرا بودن به این معنی نیست که از نظر اجتماعی مضطرب یا خجالتی هستید.

درونگرایی یکی از اصلی ترین ویژگی های شخصیتی

درونگرایی یکی از اصلی ترین ویژگی های شخصیتی است که در بسیاری از نظریه های شخصیت شناسایی شده است. افراد درونگرا تمایل دارند به سمت درون برگردند یا بیشتر بر افکار، احساسات و خلق و خوی درونی تمرکز می کنند تا به دنبال تحریک بیرونی باشند. درون گرایی عموماً به عنوان بخشی از یک پیوستار همراه با برون گرایی وجود دارد. درونگرایی یک انتهای مقیاس را نشان می دهد، در حالی که برونگرایی نشان دهنده انتهای دیگر است. واژه‌های درون‌گرایی و برون‌گرایی (همچنین غالباً برون‌گرایی نوشته می‌شود) از طریق کار کارل یونگ رایج شد و بعداً به بخش‌های مرکزی دیگر نظریه‌های برجسته از جمله 5 نظریه بزرگ شخصیت تبدیل شد.

بعد درونگرایی-برونگرایی نیز یکی از چهار حوزه ای است که توسط شاخص نوع مایرز-بریگز (MBTI) شناسایی شده است. بر اساس بسیاری از نظریه های شخصیت، هر فردی دارای درجاتی از درونگرایی و برونگرایی است. با این حال، مردم اغلب تمایل دارند که به یک طرف یا آن طرف متمایل شوند.

درونگراها بیشتر ساکت، محتاط و درونگرا هستند. بر خلاف برونگراها که از تعامل اجتماعی انرژی می گیرند، درونگراها مجبورند در موقعیت های اجتماعی انرژی صرف کنند. پس از شرکت در یک مهمانی یا گذراندن وقت در گروه بزرگی از افراد، درونگراها اغلب احساس می کنند که نیاز به “شارژ” شدن با گذراندن مدت زمانی به تنهایی دارند.

درونگرایی

علائم رایج افراد درونگرا

برای اینکه بدانید چرا برخی افراد درونگرا و برخی افراد برونگرا هستند، مهم است که نقش فیزیولوژی بدن شما را درک کنید. نحوه واکنش بدن شما به محیط بیرون نقش مهمی در تعیین سطح برونگرایی و درونگرایی شما دارد. در سطح فیزیولوژیکی، شبکه ای از نورون های واقع در ساقه مغز به نام سیستم فعال کننده شبکه (RAS) مسئول تنظیم سطوح برانگیختگی از جمله بیداری و انتقال بین خواب و بیداری است.

RAS همچنین در کنترل میزان اطلاعاتی که در هنگام بیداری دریافت می کنید، نقش دارد. هنگامی که با تهدیدات احتمالی در محیط مواجه می شوید، RAS سطوح برانگیختگی شما را افزایش می دهد تا هوشیار و آماده مقابله با خطر باشید. هر فرد از نظر سطح برانگیختگی یک نقطه تنظیم اساسی دارد. برخی از افراد به طور طبیعی نقطه تنظیم بسیار بالاتری دارند، در حالی که برخی دیگر نقطه تنظیم بسیار پایین تری دارند.

هانس آیزنک روانشناس پیشنهاد کرد که این سطوح برانگیختگی را می توان به عنوان یک پیوستار در نظر گرفت.

بر اساس نظریه برانگیختگی برونگرایی او

  • 15 درصد از افراد دارای نقطه تنظیم حداقلی هستند، به این معنی که به طور طبیعی سطح برانگیختگی پایینی دارند
  • 15 درصد از مردم نقطه تنظیم بالایی دارند، به این معنی که به طور طبیعی تمایل بیشتری به تحریک دارند
  • 70 درصد مردم جایی در وسط پیوستار قرار می گیرند

بر اساس نظریه آیزنک، درونگراها کسانی هستند که به طور طبیعی سطح بالایی از برانگیختگی دارند. از آنجایی که درونگراها تمایل به تجربه سطوح برانگیختگی مزمن دارند، تمایل دارند به دنبال فعالیت ها و محیط هایی باشند که بتوانند از تحریک بیش از حد فرار کنند. به دلیل سطح برانگیختگی طبیعی آنها، آنها هوشیارتر هستند و اطلاعات بیشتری از محیط دریافت می کنند. فرار از جایی برای داشتن زمان تنهایی برای شارژ مجدد به آنها این فرصت را می دهد تا آنچه را که آموخته اند پردازش کرده و در مورد آنها فکر کنند.

نشانه های رایج افراد درونگرا

آیا فرض می کنید که می دانید چه کسی درونگرا است و چه کسی نه؟ در حالی که ممکن است یک درون گرا را به عنوان یک گل دیواری خجالتی تصور کنید که ترجیح می دهد به جای معاشرت در خانه تنها بماند، درون گراها در واقع می توانند انواع مختلفی با ویژگی های متنوع داشته باشند.

مطمئناً افراد درونگرا زیادی وجود دارند که از نظر اجتماعی محتاط هستند و ترجیح می دهند به جای رفتن به یک مهمانی بزرگ در خانه بمانند و کتاب بخوانند، اما درونگراهای زیادی نیز وجود دارند که از معاشرت لذت می برند. حتی ممکن است تعجب کنید که بدانید بسیاری از افرادی که به عنوان “پروانه های اجتماعی” فکر می کنید ممکن است در واقع کاملاً درونگرا باشند. موارد زیر تنها تعدادی از نشانه‌هایی است که نشان می‌دهد شما (یا کسی که می‌شناسید) ممکن است درونگرا باشید.

1. بودن در کنار افراد زیاد انرژی شما را تخلیه می کند

آیا تا به حال بعد از گذراندن وقت با افراد زیادی احساس خستگی می کنید؟ پس از یک روز تعامل با دیگران، آیا اغلب نیاز دارید که به یک مکان آرام عقب نشینی کنید و زمان زیادی را برای خود اختصاص دهید؟ یکی از ویژگی های اصلی این تیپ شخصیتی این است که درونگراها باید انرژی خود را در موقعیت های اجتماعی صرف کنند، بر خلاف برونگراها که از چنین تعاملاتی انرژی می گیرند. این بدان معنا نیست که همه افراد درونگرا به طور کلی از رویدادهای اجتماعی اجتناب می کنند.

بسیاری از درونگراها در واقع از گذراندن وقت در کنار دیگران لذت می برند، با یک نکته کلیدی – درونگراها تمایل دارند که همراهی با دوستان نزدیک را ترجیح دهند. در حالی که یک فرد برونگرا ممکن است با هدف ملاقات با افراد جدید به یک مهمانی برود، یک درونگرا قصد دارد زمان با کیفیتی را صرف صحبت با دوستان خوب کند.

2. از تنهایی لذت می برید

به عنوان یک فرد درونگرا، ایده شما از یک زمان خوب یک بعدازظهر آرام برای خودتان است تا از سرگرمی ها و علایق خود لذت ببرید. چند ساعت تنهایی با یک کتاب خوب، یک پیاده روی آرام در طبیعت یا برنامه تلویزیونی مورد علاقه تان راه های خوبی برای کمک به احساس شارژ و انرژی است.

این بدان معنا نیست که افراد درونگرای معمولی می خواهند همیشه تنها باشند. بسیاری از افراد درونگرا عاشق گذراندن وقت با دوستان و تعامل با افراد آشنا در موقعیت های اجتماعی هستند. نکته کلیدی که باید به خاطر بسپارید این است که پس از یک روز طولانی فعالیت اجتماعی، یک فرد درونگرا احتمالاً می خواهد به مکانی ساکت برای فکر کردن، تفکر و تجدید قوا عقب نشینی کند. اگر چند ساعت تنها ماندن تصور شما از یک زمان خوب به نظر می رسد، ممکن است یک درونگرا باشید.

از تنهایی لذت می برید

3. شما یک گروه کوچک از دوستان نزدیک دارید

یکی از تصورات غلط رایج در مورد افراد درونگرا این است که آنها مردم را دوست ندارند. در حالی که افراد درونگرا معمولاً از معاشرت زیاد لذت نمی برند، از داشتن گروه کوچکی از دوستان که به خصوص با آنها صمیمی هستند لذت می برند. درونگراها به جای داشتن یک دایره اجتماعی بزرگ از افرادی که آنها را فقط در سطح سطحی می شناسند، ترجیح می دهند به روابط عمیق و طولانی مدت که با مقدار زیادی صمیمیت و صمیمیت مشخص می شود، بچسبند.

محققان دریافته‌اند که افرادی که دارای این ویژگی هستند، گروه کوچک‌تری از دوستان دارند. در حالی که افراد برونگرا معمولاً دایره وسیعی از دوستان و آشنایان دارند، درونگراها معمولاً دوستان خود را با دقت بیشتری انتخاب می کنند. نزدیکترین روابط آنها عمیق و قابل توجه است. آنها همچنین ترجیح می دهند به جای اینکه در یک محیط گروهی بزرگ با مردم ارتباط برقرار کنند، به صورت انفرادی. اگر دایره اجتماعی شما کوچک اما بسیار نزدیک است، احتمال بسیار خوبی وجود دارد که شما یک درونگرا باشید.

4. مردم اغلب شما را ساکت توصیف می کنند و ممکن است شناختن شما برایشان مشکل باشد

درونگراها اغلب به عنوان افرادی ساکت، محجوب، ملایم توصیف می شوند و گاهی اوقات با خجالتی بودن اشتباه می شوند. در حالی که برخی از درونگراها قطعا خجالتی هستند، مردم مطمئناً نباید ذخایر درونگرا را با ترسو اشتباه بگیرند. در بسیاری از موارد، افراد با این تیپ شخصیتی به سادگی ترجیح می دهند کلمات خود را با دقت انتخاب کنند و وقت یا انرژی خود را برای گفتگوهای بی مورد تلف نکنند. اگر از افراد ساکت و کمی محجوب هستید، احتمالا درونگرا هستید.

5. تحریک بیش از حد باعث می شود که حواس پرتی و تمرکز نداشته باشید

وقتی درونگراها مجبورند زمانی را در فعالیت‌ها یا محیط‌هایی بگذرانند که بسیار شلوغ هستند، ممکن است در نهایت احساس عدم تمرکز و غرق شدن کنند. از سوی دیگر، برون گراها در موقعیت هایی که فعالیت زیاد و احتمال کم حوصله شدن وجود دارد، رشد می کنند. طبق حداقل یک مطالعه، محققان دریافته‌اند که درون‌گراها نسبت به برون‌گراها راحت‌تر حواسشان پرت می‌شود، و این بخشی از دلیلی است که درون‌گراها ترجیح می‌دهند محیطی آرام‌تر و کمتر خشمگین‌تر را ترجیح دهند. اگر در موقعیت‌های اجتماعی پرمشغله احساس می‌کنید، احتمالاً درون‌گرا هستید.

6. شما بسیار خودآگاه هستید

از آنجایی که درونگراها تمایل به درون گرایی دارند، زمان زیادی را صرف بررسی تجربیات درونی خود می کنند. اگر احساس می کنید دانش و بینش بسیار خوبی نسبت به خود، انگیزه ها و احساسات خود دارید، ممکن است بیشتر یک درونگرا باشید.

درونگراها معمولاً از فکر کردن و بررسی چیزها در ذهن خود لذت می برند. خودآگاهی و درک خود برای افراد درونگرا مهم است، بنابراین آنها اغلب زمان زیادی را به یادگیری بیشتر در مورد خود اختصاص می دهند. این ممکن است شامل کشف سرگرمی‌هایی باشد که از آن لذت می‌برند، فکر کردن به زندگی‌شان و خواندن کتاب‌هایی که موضوعات و موضوعاتی را که برایشان مهم است را بررسی می‌کنند. اگر احساس می کنید که خودآگاه هستید و از کسب دانش عمیق درباره خود لذت می برید، ممکن است بیشتر یک درونگرا باشید.

7. دوست دارید با تماشا کردن یاد بگیرید

در جایی که برون گراها ترجیح می دهند مستقیماً بپرند و از طریق تجربه عملی یاد بگیرند، درونگراها معمولاً یادگیری از طریق مشاهده را ترجیح می دهند. در حالی که برونگراها معمولاً از طریق آزمون و خطا یاد می گیرند، درونگراها با تماشا کردن بهتر یاد می گیرند.

درونگراها دوست دارند دیگران را در حال انجام یک کار، اغلب مکرر، تماشا کنند، تا زمانی که احساس کنند می‌توانند به تنهایی آن اعمال را تکرار کنند. وقتی درونگراها از تجربیات شخصی یاد می‌گیرند، ترجیح می‌دهند جایی خصوصی تمرین کنند که در آن بتوانند مهارت‌ها و توانایی‌های خود را بدون نیاز به اجرای نمایش برای مخاطبان ایجاد کنند. اگر دوست دارید بیشتر با تماشا کردن به جای انجام دادن بیاموزید، این احتمال وجود دارد که شخصیت درونگراتری داشته باشید.

8. شما به سمت مشاغلی کشیده می شوید که شامل استقلال می شود

همانطور که ممکن است تصور کنید، مشاغلی که نیاز به تعامل اجتماعی زیادی دارند، معمولاً برای افراد دارای درونگرایی بالا جذابیت چندانی ندارند. از سوی دیگر، مشاغلی که مستلزم کار مستقل هستند، اغلب یک انتخاب عالی برای افراد درونگرا هستند. برای مثال، یک فرد درونگرا ممکن است از کار به عنوان نویسنده، حسابدار، برنامه نویس کامپیوتر، طراح گرافیک، داروساز یا هنرمند لذت ببرد.

درونگرایی در مقایسه با کم رویی

توجه به این نکته ضروری است که درونگرایی لزوماً مساوی با کم رویی نیست. نویسندگان اشمیت و باس در کتاب خود به نام توسعه کمرویی و کناره‌گیری اجتماعی می‌نویسند: «جامعه پذیری به انگیزه قوی یا ضعیف تمایل به بودن با دیگران اشاره دارد، در حالی که خجالتی به رفتاری اشاره دارد که با دیگران، ممانعت یا مهار نشده است. و همچنین احساس تنش و ناراحتی.” کم رویی نشان دهنده ترس از افراد یا موقعیت های اجتماعی است. از سوی دیگر، درونگراها دوست ندارند زمان زیادی را صرف تعامل با افراد دیگر کنند.

با این حال، درونگراها از بودن در کنار افرادی که به آنها نزدیک هستند قدردانی می کنند. آن‌ها شرکت در «حرف‌های کوچک» را خسته‌کننده می‌دانند، اما از گفت‌وگوهای عمیق و معنادار لذت می‌برند. درونگراها نیز تمایل دارند قبل از صحبت به مسائل فکر کنند. آنها می خواهند قبل از بیان نظر یا تلاش برای ارائه توضیح، درک کاملی از یک مفهوم داشته باشند.

درونگرایی در مقایسه با کم رویی

درونگرایی یک ویژگی همه یا هیچ نیست

به یاد داشته باشید که درونگرایی یک ویژگی همه یا هیچ نیست. افراد می توانند همان هایی باشند که شما ممکن است آن ها را درون گرا بنامید با I بزرگ (معروف به «بسیار درون گرا») یا ممکن است در برخی موقعیت ها با گرایش های درون گرا رفتار کنند. درونگرایی در یک زنجیره با برونگرایی وجود دارد و بیشتر مردم تمایل دارند جایی بین این دو دروغ بگویند.

اگر با برخی از ویژگی‌های درون‌گرایی و برخی از ویژگی‌های برون‌گرایی شناسایی می‌شوید، احتمال بسیار خوبی وجود دارد که شما یکی از 70 درصد افرادی باشید که در وسط قرار می‌گیرند. مهم تر از همه، به یاد داشته باشید که یک نوع از نوع دیگر “بهتر” نیست. اگر درونگرا هستید، اگر تحریکات دنیای بیرون بیش از حد شد، راه‌هایی برای مقابله پیدا کنید. به دنبال یک لحظه آرام باشید تا بتوانید از صداهای طاقت فرسا دور شوید و دوباره شارژ کنید.

در یک مطالعه بر روی افراد درونگرا بین 18 تا 80 سال، افرادی که روابط اجتماعی قوی و مهارت های تنظیم عاطفی داشتند نسبت به کسانی که این مهارت ها را نداشتند، شادتر بودند. با پرورش روابط نزدیک خود به منظور تقویت ارتباطات اجتماعی قوی و استفاده از تمایل خود به نگاه به درون به منظور توسعه درک عاطفی قوی، از نقاط قوت خود نهایت استفاده را ببرید. درونگرایی کاملا طبیعی است. با این حال، اگر متوجه شدید که تمایلات درونگرای شما نتیجه اضطرابی است که بر عملکرد طبیعی و روزمره شما تأثیر می گذارد، با پزشک یا متخصص سلامت روان خود مشورت کنید.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 9 =