جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

5 نشانه افسردگی که باید به آن ها توجه کردنوشته شده توسط در تاریخ آبان 10, 1399

5 نشانه افسردگی که باید به آن ها توجه کرد

5 نشانه افسردگی که باید به آن ها توجه کرد


ابتلا به مشکلات روحی، به مراتب سخت تر از مشکلات جسمی است چرا که بیماری های جسمی را از طریق علائم ظاهری می توان تشخیص داد اما در مورد ناهنجاری های روانی، مسئله کاملا تفاوت دارد. تشخیص این نوع مشکلات سخت بوده و از طرفی اگر درمان نشوند، اختلالات دیگر را به دنبال خواهند داشت. یکی از شایع ترین موارد، افسردگی است. در ادامه با مقاله 5 نشانه افسردگی که باید به آن ها توجه کرد با ما همراه باشید.

جالب است بدانید که امروزه اغلب افراد وقتی کمی ناراحت و غمگین هستند، ادعا می کنند افسردگی دارند اما این تعبیر واقعا خنده دار است چرا که افسردگی بسیار پیچیده تر از این موارد است. این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

تعریف افسردگی

بهتر است ابتدا تعریفی در مورد افسردگی داشته باشیم تا مرز بین آن با حالت غم، تشخیص داده شود. افسردگی نوعی اختلال روحی است که با غم، عصبانیت و ناراحتی همراه شده و در زندگی روزمره فرد مشکل ایجاد می کند. بارزترین نشانه این ناهنجاری روانی این است که فرد در طول روز، چند ساعت مشغول گریه کردن است.

5 نشانه افسردگی که باید به آن ها توجه کرددلایل بروز افسردگی

شعاری که برای تمامی مراحل زندگی باید مد نظر قرار دهیم، پیشگیری بهتر از درمان است. اینکه ما بدانیم چه عواملی منجر به افسردگی می شوند، باعث می شود از روح و روان خود بهتر مراقبت نموده و به این اختلال دچار نشویم:

1- ژنتیک

جالب است بدانید که تحقیقات نشان می دهد والدینی که خود و یا یکی از اعضای خانواده آن ها به افسردگی مبتلا بوده اند، به احتمال بیشتری فرزندانی خواهند داشت که دچار افسردگی می شوند.

2- اتفاقات دوران کودکی

دوران کودکی، حساس ترین مرحله زندگی هر فردی است. تقریبا تا سن 6 سالگی، 60 درصد شخصیت فرد شکل می گیرد. والدین باید به این موضوع توجه داشته باشند. بروز اتفاقات تلخ در این زمان باعث می شود که فرزند شما دچار لطمه روحی شده و به اختلالاتی همانند افسردگی مبتلا شود. یک برخورد بد از طرف نزدیکان نیز لطمه روحی بدی را به دنبال دارد.

3- ابتلا به برخی از اختلالات روانی

لازم است بدانید که ابتلا به برخی از اختلالات روانی، زمینه ساز افسردگی خواهد شد. برای مثال کسانی که بیش فعال هستند، به احتمال زیاد با افسردگی نیز درگیر خواهند شد.

5 نشانه افسردگی که باید به آن ها توجه کرد4- نداشتن تغذیه مناسب

در صورتی که رژیم غذایی شما مناسب نباشد و مواد مورد نیاز بدن تامین نشود، عارضه های جسمی و روحی رخ می دهد. برای مثال کمبود برخی ویتامین ها در بدن من جمله ویتامین B12 شرایط ابتلا به افسردگی را فراهم می کند.

5- اعتیاد

افراد معتاد بعد از مدتی افسرده می شوند. استفاده از مواد مخدر به دلیل اینکه مواد مسکن به مقدار زیاد وارد بدن می شود و وابستگی به آن، منجر به افسردگی خواهد شد.

مهمترین علائم افسردگی

علائم زیادی برای افسردگی وجود دارد اما مهمترین نشانه ها که شما را مطمئن می کند خودتان یا دیگران به این اختلال روانی مبتلا شده اید عبارتند از:

1- عصبانیت و بدخلقی از نشانه افسردگی

مهمترین نشانه، بدخلقی است. ممکن است که مدتی متوجه تغییر خلق و خوی دوست یا نزدیکان خود شده باشید. فرد مبتلا به افسردگی به شدت عصبی است و زود از کوره در می رود. کافی است یک موضوع کوچک بی اهمیت پیش بیاید، خواهید دید که چگونه آشفته شده و تعادل روحی خود را از دست می دهد.

2- ناامیدی از نشانه افسردگی

افراد افسرده، امید به آینده را از دست می دهند. انگیزه ای برای ادامه زندگی ندارند و فکر می کنند که دنیا ارزش زندگی ندارد. مراقب باشید فرد افسرده به دلیل اینکه ناامید می شود، تصمیم به خودکشی خواهد گرفت. به همین دلیل است که گفته می شود فرد افسرده باید سریعا درمان شود قبل از اینکه بلایی سر خودش بیاورد.

3- از دست دادن علاقه از نشانه افسردگی

اموری که قبلا با عشق و علاقه به ان ها می پرداختند، اکنون برای فرد افسرده هیچ جذابیتی ندارند. این فرد انگیزه و علاقه خود را از دست می دهد. به تدریج نسبت به همه چیز بی تفاوت خواهد شد. برای او تفاوتی ندارد که تمام تلاش های قبلی خود در زمینه ای که به آن علاقه داشته، بی نتیجه بماند. در واقع فرد افسرده به فقدان لذت دچار می شود.

5 نشانه افسردگی که باید به آن ها توجه کرد4- تغییر شدید وزن از نشانه افسردگی

فرد افسرده ممکن است بی اشتها شده و یا پرخوری عصبی پیدا کند. در صورتی که فرد بی اشتها شود، وزن او شروع به کاهش یافته و لاغری او به حدی زیاد می شود که به خوبی قابل تشخیص است. از سویی دیگر پرخوری عصبی منجر به افزایش شدید وزن می شود. در مدت کوتاهی، تناسب اندام خود را از دست داده و به شدت چاق می شود.

5- اختلال خواب از نشانه افسردگی

تحقیقات نشان می دهد که تقریبا سه چهارم افرادی که افسرده هستند، دچار بی خوابی می شوند. این افراد به دلیل اینکه به اضطراب و ترس های مدام دچار هستند، نمی توانند به خوبی بخوابند. در نتیجه کم خوابی آن ها را بیشتر اذیت می کند. فرد افسرده به دلیل اینکه نمی تواند در طول شب استراحت کند، در طول روز مدام چرت می زند. بی حال بوده و انرژی کافی برای انجام امور روزمره را ندارد.

درمان افسردگی تحت نظر کلینیک رویا

اگر هر کدام از علائم افسردگی را در خود و یا اطرافیان مشاهده کردید، توصیه می کنیم سریعا درمان را تحت نظر متخصص شروع کنید چرا که چنین فردی نه تنها شرایط زندگی را برای خود سخت نموده بلکه منجر به آزار اطرافیان نیز خواهد شد. به ویژه اینکه افسردگی ممکن است منتج به خودکشی شود.

کلینیک روانپزشکی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) تحت نظر متخصصین ماهر با متد درمانی پیشرفته کمک می کنند تا شما بتوانید سلامت روحی خود را به دست بیاورید. بسته به شدت اختلال در فرد، نوع درمان تفاوت خواهد داشت. ممکن است شما تنها با چند جلسه مشاور، بهبود یابید اما در برخی موارد، دارو درمانی لازم خواهد شد. توجه داشته باشید که شما باید درمان را به صورت کامل طی کنید در غیر این صورت نتیجه بخش نخواهد بود و حتی شرایط روحی شما را بدتر خواهد کرد.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاویسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − نه =