کلینیک رویا

افسردگی بارداری و مقابله با آننوشته شده توسط در تاریخ مرداد 18, 1399

افسردگی بارداری

افسردگی یکی از اختلالات روحی است که برای هر فرد در هر سن و سالی ممکن است رخ بدهد. یکی از شایع ترین مشکلات روحی که در خانم ها بروز می کند، افسردگی دوران بارداری است. جالب است بدانید که اغلب خانم ها در دوران بارداری علی رغم اینکه قرار است مادر شده و باید خوشحال باشند، دچار افسردگی می شود و نمی توانند این افسردگی خود را به زبان بیاورند چون اطرافیان از آن ها انتظار دارند تا شاد باشند. در نتیجه در دوران بارداری شما باید بیشتر از قبل همسرتان را درک کنید. اگر خانم شما باردار است، این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

دلایل افسردگی دوران بارداری

عوامل متعددی در بروز این اختلال روحی در خانم های باردار نقش دارند که مهمترین آن ها عبارتند از:

 • زمانی که خانم ها حامله می شوند، فیزیک بدنشان بهم می ریزد. تصور کنید کسی که قبلا اندام زیبایی داشته و لباس های شیک می پوشیده است، اکنون بسیار چاق شده و در نتیجه خجالت می کشد در جمع دوستان و خانواده حاضر شود. این تغییر در اندام برای او بسیار آزاردهنده شده و در نتیجه زمینه را برای افسردگی فراهم می کند.افسردگی بارداری
 • خانم باردار باید از جانب دیگران درک شود. متاسفانه مادران باردرای را دیده ایم که از بی تفاوتی همسر خود و یا رفتار نامناسب خانواده خود یا همسر گلایه می کند. خانم ها در این دوران بسیار حساس تر می شوند و کوچکترین بدرفتاری منجر به لطمه بزرگ روحی برای آن ها می شود.
 • البته در دوران بارداری هورمون های بدن نیز تغییر می کند که این تغییرات می تواند زمینه را برای ابتلا به افسردگی فراهم کند.
 • به خاطر داشته باشید که خانم باردار به هیچ عنوان نباید دچار استرس باشد. هر نوع تنش نه تنها ممکن است سلامتی کودک را به خطر بیاندازد بلکه برای مادر نیز مشکل ساز شده و باعث افسردگی می شود.

علائم افسردگی خانم ها در دوران بارداری

حتما این سوال برای شما پیش آمده است که چگونه می توانیم متوجه شویم خانم باردار دچار افسردگی شده است چون در این دوران از زندگی مادران کمی منزوی شده و میل به تنهایی دارند اما این حالت با افسردگی کاملا تفاوت دارد. علائم افسردگی بارداری عبارتند از:

 • خانم ها در این دوران بسیار ناراحت بوده، غم دارند و همچنین میل زیادی به تنهایی دارند.
 • خواب او دچار اختلال شده و یا کم و یا زیاد می خوابد.
 • نمی تواند روی امور کاری خود تمرکز کند.
 • تمایلی به انجام کارهای روزمره نداشته و حتی فعالیت های معمولی خود را انجام نمی دهد.
 • مدام در مورد مرگ صحبت می کند و حتی برای زمان زایمان وصیت می کند.
 • او ناامید از ادامه زندگی شده و بسیار بی رغبت است.افسردگی بارداری
 • فکر می کند ارزشی ندارد و حتی همسرش او را تنها برای فرزند می خواهد.
 • عادت غذایی او تغییر می کند به گونه ای که کم اشتها و یا پراشتها می شود.
 • استرس و نگرانی نیز از دیگر علائم افسردگی دوران بارداری است.

چند توصیه برای مقابله با افسردگی دوران بارداری

 • به اندازه کافی استراحت کنید.

شما باید استراحت کافی داشته باشید. اگر خوابتان کم شده و زیاد کار کنید، ذهن شما نمی تواند به خوبی بر روی حالات روحی متمرکز شده و کم کم ضعیف می شوید.

 • ورزش کنید.

اشتباهی که اغلب خانم های باردار مرتکب می شوند این است که فکر می کنند در این دوران نباید اصلا ورزش کنند. اگر پزشک شما اجازه می دهد، تحت نظر او ورزش های مجاز را انجام دهید.

 • رژیم غذایی مناسبی داشته باشید.

در دوران بارداری باید رژیم غذایی شما کامل باشد تا نیاز بدن به تمامی آنچه که خودتان و نوزاد نیاز دارد، تامین گردد. اگر نیاز بدن شما تامین نگردد، به دلیل تغییر در متابولیت ها، احتمال بروز افسردگی وجود دارد.افسردگی بارداری

 • بر روی افکار خود متمرکز شوید.

اجازه ندهید که افکار شما به سمت موضوعات منفی برود. هر زمان که این افکار به ذهن شما آمد، سریعا موقعیت خود را عوض کرده و سر خود را به کاری گرم کنید. از سویی دیگر به امور مثبت فکر کنید. برای مثال شما باید به این فکر کنید که قرار است مادر شوید. فرزندی زیبا و سالم داشته باشد. قرار است زندگی شما رونق گرفته و با آمدن نوزاد، طراوت به زندگی شما بیاید.

 • دارو مصرف کنید.

متاسفانه گاها شدت افسردگی در خانم های باردار به حدی می رسد که لازم است حتما دارو مصرف کنند. متخصص می داند خانم باردار باید چه دارویی مصرف کند تا هم سلامت مادر زودتر برگردد و هم اینکه به سلامت نوزاد لطمه ای نخورد.

 • تنها نباشید.

تا جایی که می شود در خانه تنها نباشید. این تنهایی برای شما بدتر است چرا که باعث می شود فرصت بیشتری برای فکر کردن داشته باشید. از سویی دیگر تفریح و سرگرمی را فراموش نکنید. حتما هر از گاهی با خانواده و همسر خود به گردش بروید.

درمان افسردگی دوران بارداری در کلینیک رویا

به محض اینکه متوجه شدید خانم باردار شما علائم افسردگی را دارد، توصیه می کنیم سریعا از یک مشاور و روانشناس کمک بگیرید. اگر این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید، افسردگی در این دوران به شدت می تواند بر روی سلامت روحی و جسمی مادر تاثیر گذاشته و مشکلاتی را برای او به وجود بیاورد. در این زمینه می توانید بر روی کمک متخصصین ما در مرکز مشاوره در اکباتان (کلینیک رویا در اکباتان) حساب کنید.افسردگی بارداری

سعی می کنیم برحسب شرایط همسر شما، سن بارداری و درجه افسردگی، بهترین روش درمانی را انتخاب کنیم تا مادر هر چه سریع تر در بهترین شرایط روحی قرار گرفته و در ادامه زایمان بسیار خوبی داشته باشد. همانگونه که می دانید شرایط روحی مادر بر روی شرایط زایمان وی تاثیر می گذارد.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاویسلامت روانمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *