کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اختلال خواب و دلایل آننوشته شده توسط در تاریخ تیر 14, 1399

اختلال خواب

در طول روز حجم زیادی از فعالیت ها شامل کار، درس خواندن، رسیدگی به امور خانه و خانواده و… همگی باعث خستگی خواهند شد و خواب شبانه در واقع باعث ریکاوری بدن شما خواهد شد. خواب مهمترین قسمت از 24 ساعت ما را تشکیل می دهد چرا که موجب تجدید قوا، کسب انرژی از دست رفته و سرحال شدن برای شروع یک روز جدید خواهد شد. بنابراین هر چه شما خواب راحت و بهتری داشته باشید، سلامت جسمی و روحی شما بیشتر تامین می گردد. اما آیا می دانید اگر دچار اختلال خواب شوید چه اتفاقاتی برای شما رخ خواهد داد؟ این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

عوامل موثر بر بروز اختلال خواب

وقتی از اختلال خواب صحبت می کنیم، منظور ما کم خوابی، بی خوابی، دیدن کابوس های شبانه، نداشتن آرامش در حین خواب و… است. اگر شما به این ناهنجاری روحی و اختلال روانشناختی مبتلا باشید، حتی اگر ساعات بیشتری را بخوابید باز هم نیاز بدن شما تامین نخواهد شد چرا که خواب باید انرژی بدن را بازگردانده و استرس های روزانه شما را رفع کند. لذا شما باید مراقبت های لازم را داشته باشید تا دچار چنین اختلالاتی نشوید و برای این منظور باید بدانید چه عواملی در این زمینه تاثیرگذار هستند:اختلال خواب

 • عوامل فیزیکی

این دسته از عوامل، مربوط به بیماری ها و مشکلاتی می شوند که مورفولوژی و فیزیولوژی بدن را تاثیر می کنند:

 • ابتلا به آلرژی و مشکلات تنفسی

در زمان سرماخوردگی و بروز حساسیت های فصلی که تنفس را سخت می کنند، باعث می شوند که دچار اختلالات خواب شوید چرا که اگر به خوبی نتوانید نفس بکشید، قطعا نمی توانید خواب آرامی داشته باشید.

 • دردهای شدید و مزمن

به طور کلی دردر داشتن در هنگام خواب، به دلیل اختلال سیستم عصبی اجازه نمی دهد به راحتی استراحت کنید. تصور کنید به کمردرد، پادرد، آرتروز، سردرد و… مبتلا شده اید. آیا این درد اجازه می دهد بخوابید؟

 • داشتن تکرر ادرار

اینکه شما در طول شب مجبور باشید مدام بیدار شوید چرا که به تکرر ادرار مبتلا هستید، باعث می شود نه تنها نتوانید از خواب خود لذت ببرید بلکه منجر می شود خواب از سر شما بپرد. اینجاست که شرایط عذاب آور شده و حتی ممکن است تا صبح بیدار بمانید.

در صورتی که به این بیماری های مبتلا هستید، باید سریعا درمان را آغاز کنید تا از این طریق، اختلالات خواب شما نیز رفع گردد. در واقع درمان اختلال خواب، باید به صورت ریشه و با رفع علت آن انجام گیرد.اختلال خواب

 • عوامل روحی

داشتن اضطراب، استرس، افسردگی، ترس و فوبیا و… همگی می تواند خواب شما را ربوده و شما در حسرت حتی یک ساعت خواب آرام باشید. به جرات می توان گفت درمان بیماری های جسمی بسیار راحت تر از اختلالات روحی هستند. در صورتی که از نظر روانی دچار مشکل هستید، باید قبل از اینکه در وجود شما ریشه بدهد، درمان را شروع کنید تا از این طریق، مشکلات خواب شما نیز رفع گردد.

علائم اختلال خواب

کسانی که به اختلالات خواب مبتلا می شوند، معمولا یکسری علائم مشترکی دارند که نشان دهنده این ناهنجاری روحی در آن ها است. این نشانه ها عبارتند از:

 • ساعت ها باید در رختخواب مدام پهلو به پهلو شوند تا از شدت خستگی، خوابشان ببرد.
 • به دلیل اینکه در شب نمی توانند خواب آرامی داشته باشند، بدنشان ضعیف شده و در طول روز خیلی سریع انرژی خود را از دست می دهند.
 • از سویی دیگر در طول روز همواره در حال چرت زدن هستند.
 • حتما تا به حال این شرایط برای شما پیش امده است که به هر دلیل، نتوانسته اید 24 ساعت به درستی بخوابید. رفتار شما در طول روز چگونه بوده است؟ بدخلقی، اضطراب و زودرنج شدن عوارض این بی خوابی خواهد بود.
 • اختلالات خواب منجر به افسردگی نیز خواهد شد.

انواع اختلال خواب

اختلالات خواب انواع مختلفی دارند که بسته به شرایط، هر کس ممکن است به یک یا چند مورد آن دچار شود:اختلال خواب

 • حمله خواب

در این حالت، خواب به صورت ناگهانی به شما حمله می کند و شما سریعا باید بخوابید. در چنین حالتی فرد به فلج خواب مبتلا می شود به این معنا که نمی تواند حرکت کند.

 • خواب پریشی

افرادی که به این نوع اختلالات خواب دچار می شوند، در خواب راه رفته، حرف می زنند، دندان قروچه دارند، بدون اینکه متوجه شوند شب ادراری خواهند داشت و… . این نوع اختلال بسیار خطرناک است چرا که فرد کنترلی بر روی رفتارهای خود نخواهد داشت. اطرافیان او باید بسیار مراقب باشند برای مثال در شب تمامی درب های خروجی ساختمان را ببندد تا مبادا از خانه خارج شود.

 • بی خوابی

نوعی دیگر از اختلالات خواب ابتلا به بی خوابی است. علی رغم اینکه به شدت خسته هستید، اما نمی توانید بخوابید. این ناهنجاری  که می تواند منجر به  اختلالات هورمونی، ابتلا به افسردگی، افزایش وزن، عدم توانایی در تمرکز بر روی کار و تحصیل و.. گردد، حتی بعد از یک روز پرکار نیز ممکن است رخ بدهد.

درمان اختلال خواب تحت نظر کلینیک رویا

یکی از بدترین اتفاقات که ممکن است حتی مدتی برای شما نیز رخ بدهد، اختلالات خواب است. حتما شما در مورد افرادی که به هیچ عنوان نمی توانند بخوابند مطالبی شنیده اید. این شرایط واقعا دردناک است. شما خودتان را در این شرایط قرار دهید آیا می توانید تحمل کنید؟ حتما شما با مطالعه این مقاله متوجه شده اید که چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت و این مشکل، یکی از اتفاقات تلخی است که شما را سریعا وادار می کند تا به فکر درمان باشید.اختلال خواب

تیم متخصصین ما در کلینیک روانشناسی در دریاچه خلیج فارس و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) از شما حمایت می کنند تا سلامتی خود را به دست بیاورید. ما درک می کنیم که شما شرایط سختی را تجربه می کنید به همین دلیل سریع ترین و موثرترین متدها را برای درمان در پیش خواهیم گرفت.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =