جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اختلالات روانی موثر در طلاقنوشته شده توسط در تاریخ اردیبهشت 20, 1399

طلاق

متاسفانه یکی از بحران های مهمی که سال هاست در کشور ما وجود دارد، طلاق است. طلاق اگر چه در اسلام رد نشده ولی به عنوان یک امر مکروه نیز شناخته شده است. به این معنا که بهتر است زوجین تا جایی که امکان داشته و وجودشان در کنار هم منجر به اذیت دیگری نمی شود، از هم جدا نشوند.

اما در برخی موارد ادامه زندگی امکان پذیر نخواهد بود. بعد از طلاق، بدترین اتفاق وجود فرزندان طلاق است. در چنین مواردی فرزندان طلاق نیاز به مشاوره کودک و نوجوان در این زمینه دارند. اکنون این فرزندان با یکی از والدین باید زندگی کرده از نعمت دیگری محروم می شود. این تنها بخشی  از ماجرا است. به این فکر کنید که فرزند شما وارد یک خانواده جدید می شود به این معنا که پدر یا مادر جدید خواهد داشت. آیا می تواند با این افراد جدید به خوبی ارتباط برقرار کند؟ آیا در این خانواده جدید شرایط خوبی از نظر روانی برای او فراهم خواهد بود؟

دلایل رخ دادن طلاق

اگر در دادگاه های خانواده شهر خود تحقیق کنید، متوجه خواهید شد دلایلی بسیار زیادی برای طلاق وجود دارد که برخی از آن ها منطقی و برخی دیگر غیر منطقی هستند. مسائل مالی، عدم تطابق فرهنگ ها و باورها، مشکلات جنسی، اختلاف خانواده ها، مشکلات شغلی، اختلالات روانی و… از جمله مواردی است که باعث طلاق خواهد شد.

برخی از این مشکلات با چند جلسه دادگاه حل اختلاف حل می شود اما در این میان، مشکلات و اختلالات روانی از جمله بدترین عواملی هستند که غالبا منجر به طلاق خواهد شد. در این مقاله به بررسی اختلالات روانی خواهیم پرداخت.طلاق

بررسی مشکلات و اختلالات روانی موثر در طلاق

با توجه به اهمیت مشکلات روانی در طلاق، در این مقاله سعی داریم مهمترین عوامل روانی که در این زمینه طلاق تاثیر دارند را بررسی کنیم. روانشناسان معتقد هستند اگر این اختلالات روانی به موقع تشخیص داده شده و درمان گردند، از بسیاری از طلاق ها جلوگیری می شود. متاسفانه بسیاری از زوجین از این مشکلات روانی مطلع نیستند و زمانی که یک روانشناس با آن ها صحبت کرده و ریشه یابی می کند، تازه متوجه می شوند که اختلاف آن ها به دلیل اختلالات روانی است:

  • سردی در رابطه جنسی

بدترین اختلال روانی که برای طرف مقابل آزار دهنده است، سردی در رابطه جنسی است. لازم است بدانید که این مشکل، زندگی را تا مرز نابودی پیش می برد. حتی بارها دیده ایم که زوجین تنها چند ماه از زندگی مشترکشان می گذرد ولی به همین دلیل سردی در رابطه، می خواهند از هم جدا شوند.

همسران باید همدیگر را ارضا کنند و عدم این ارضا، باعث عصبی شدن، پرخاشگری، طلاق و… در طرف مقابل خواهد شد. اگر چند بار به همسر خود بی توجهی کرده و این نیاز او را رفع نکنید، در واقع با دست خودتان زندگی را به دره جدایی می کشانید. در این زمان حتما از یک مشاور در زمینه مشاوره طلاق کمک بگیرید. برخی از افراد ذاتا سرد هستند و درمان آن ها زمان بر خواهد بود ولی ناامید نشوید.

  • عدم توانایی در گفتگو

ما در جامعه زندگی می کنیم و باید بتوانیم با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنیم. عدم توانایی در گفتگو، هر رابطه ای را به از بین می برد و این مسئله در زندگی زناشویی اهمیت بیشتری دارد. تصور کنید دو نفر با هم در یک خانه زندگی می کنند ولی نمی توانند با هم گفتگوی مسالمت آمیز داشته باشند. هر بار که با هم به صحبت می نشینند، در عرض چند دقیقه بین آن ها جدال رخ خواهد داد.طلاق

به همین دلیل به مرور زمان ترجیح می دهند کمتر با هم حرف بزنند. در نتیجه زندگی آن ها در مدت کوتاهی، شبیه به یک خوابگاه می شود. زوجین به این خانه تنها به چشم یک محل برای استراحت نگاه می کنند. تحمل چنین شرایطی واقعا سخت بوده و در نهایت یکی از زوجین تصمیم به طلاق می گیرد. پیشنهاد می کنیم عجولانه تصمیم نگرفته و این مشکل را با جزئیات به یک مشاور توانمند اطلاع دهید.

  • عدم توانایی در بیان احساسات

همسر شما از کجا باید بداند که آیا او را همانند روز اول دوست دارید یا خیر؟ باید در مواقع خاص، احساسات خود را بیان کنید. خجالت، غرور، منتظر ماندن برای اینکه ابتدا همسرمان احساسش را بیان کند …. از بیان احساسمان جلوگیری می کند.

  • بدبینی و سوءظن

یکی از اختلالات روانی موثر در طلاق، بدبینی همسر است. این مشکل غالبا در مردان دیده می شود که باعث محدودیت های زیادی برای همسر خواهد شد. در چنین مواقعی مرد به همسر خود اجازه نمی دهد بدون او به خرید برود، دورهمی های دوستانه، گردش رفتن، پیاده روی و… ممنوع شده و همسر شبیه به یک زندانی خواهد شد.

روانشناسان معتقد هستند این مشکل روانی معمولا ریشه در کودکی دارد. چنین فردی در دوران کودکی خود، شاهد بدرفتاری و عدم اعتماد از جانب پدر و مادر خود بوده و اکنون برای اینکه بتواند زندگی خود را حفظ کند، سعی می کند از همان ابتدا به همسر خود سخت بگیرد.طلاق

  • جنون در دوست داشتن

حتما برای شما نیز عجیب است که آیا واقعا ممکن است فردی به مرحله جنون در دوست داشتن رسیده باشد؟ دوست داشتن باید حدی داشته باشد و افراط و تفریط در آن هر دو خطرناک است. وقتی کسی همسرش را دیوانه وار دوست دارد، برای اینکه همیشه او را در کنار خود داشته باشد، دست به هر اقدامی خواهیم زد. گاهی دیده ایم که همین جنون در دوست داشتن، باعث قتل همسر شده است.

درمان اختلالات روانی موثر در طلاق توسط کلینیک رویا

یکی از خدماتی که در کلینیک رویا برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است، بررسی دلایل روانی موثر در طلاق است. متاسفانه طبق آمار کشوری به دست آمده، مشخص شده است بسیاری از طلاق ها به دلایل روانی رخ داده که تاخیر در تشخیص و درمان به موقع، منجر به طلاق و جدایی شده است. اگر با همسر خود دچار اختلاف شده اید، پیشنهاد می کنیم در ابتدا به یک مشاور خبره مراجعه کرده و از او کمک بگیرید.

اگر به دنبال کلینیک مشاوره در سعادت آباد و محدوده آن می باشید، در کلینیک رویا در اکباتان با هدف حفظ بنیان خانواده مشاوره زوجین برگزار خواهد شد. سعی بر این داریم بر اساس متدهای پیشرفته علمی و با توجه به حقایقی که در زندگی مراجعه کنندگان ما رخ داده است، مشکل اصلی را تشخیص دهیم.

مشاوره ازدواج و طلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − یک =