کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

پرخوری عصبی یا بولیمیا چیستنوشته شده توسط در تاریخ مرداد 21, 1399

پرخوری عصبی

شاید شما تا به حال با افرادی برخورد داشته اید که به محض عصبی شدن، میل زیادی به غذا خوردن پیدا می کنند به گونه ای که این رفتار آن ها بسیار عجیب و شدید خواهد بود. برای مثال چند وعده غذا با تنقلات زیاد در طول روز مصرف می کنند در حالی که قبل از این، مراعات غذایی داشتند و در غذا خوردن، اعتدال را رعایت می کردند. در این حالت گفته می شود که این افراد دچار پرخوری عصبی یا بولیمیا شده اند.

منظور از پرخوری عصبی چیست؟

پرخوری به دو دسته تقسیم می شود. گاها فرد از صبح تا شب، هیچ خوراکی و غذایی نخورده است همانند زمانی که روزه می گیریم. در این حالت فرد به محض شروع کردن به غذا خوردن، به دلیل اینکه بسیار گرسنه است، پرخوری می کند. این مورد خطرناک نیست زیرا فرد باید نیاز خود به غذا را رفع کند. اما نوع دوم پرخوری، زمانی است که فرد کاملا سیر است اما تمایل زیادی به غذا خوردن دارد. در این حالت گفته می شود که به پرخوری عصبی مبتلا شده است.

این دسته از افراد زمانی که در شرایط خشم، عصبانیت و یا استرس قرار می گیرند، برای کنترل این احساسات و برای اینکه حال بهتری داشته باشند، پرخوری می کنند چرا که این کار منجر به تسکین آن ها خواهد شد. به طور کلی تفاوت پرخوری عصبی با پرخوری فیزیکی عبارتند از:پرخوری عصبی

 • سیری ناپذیری

فردی که به بولیمیا مبتلا شده است، هر اندازه هم غذا بخورد، سیر نمی شود در حالی که در پرخوری فیزیکی، سیر شدن رخ می دهد.

 • گرسنگی کاذب

گرسنگی فیزیکی زمانی رخ می دهد که معده خالی شده و سطح انرژی بدن افت کرده است در نتیجه سیگنال های گرسنگی در بدن ارسال می شود تا شما متوجه شوید باید غذا بخورید. اما در مورد پرخوری عصبی چنین شرایطی وجود ندارد. ممکن است فرد نیم ساعت پیش یک وعده کامل غذا خورده باشد اما به صورت آنی و ناگهانی، میل به غذا خوردن پیدا می کند.

 • میل به شیرینی جات و غذاهای چرب

کسی که به گرسنگی عصبی مبتلا باشد، غذاهای خاص همانند غذاهای چرب، شیرین تنقلات را دوست دارد اما در گرسنگی فیزیکی، فرد هر نوع غذایی را برای رفع گرسنگی، میل می کند.

 • عدم کنترل در خوردن غذا

میزان غذا خوردن در پرخوری عصبی غیر قابل کنترل است. شما یک لحظه به خودتان می آیید و متوجه می شوید چند بسته تنقلات و غذای زیادی خورده اید.

 • گرسنگی در عین سیری

همانگونه که متوجه شدید، پرخوری عصبی در زمانی که حتی فرد کاملا سیر هست، رخ می دهد لذا این نشان می دهد که برخلاف گرسنگی فیزیکی، پرخوری عصبی به هیچ عنوان در معده رخ نمی دهد.پرخوری عصبی

 • پرخوری در حالت استرس و خشم

پرخوری عصبی در حالت مشکلات روحی همانند خشم و استرس رخ می دهد. در طول مدتی که شما این احساسات را دارید، پرخوری نیز وجود دارد اما به محض رسیدن به آرامش، پرخوری رفع می شود. در واقع شما در این لحظه است که متوجه می شوید چقدر غذا خورده اید در نتیجه گرسنگی عصبی با عذاب وجدان بعد از آن همراه است.

نشانه ها و علائم پرخوری عصبی

ممکن است شما تا به حال چندین بار پرخوری داشته باشید و اکنون با خواندن این مقاله نگران شده باشید که مبادا شما به پرخوری عصبی مبتلا هستید؟ کافی است این علائم را درون خود بررسی کنید. اگر چند مورد را در خود یافتید، به مشاور مراجعه کنید:

 • در زمانی که دچار استرس، عصبانیت و یا خشم می شوید، میل زیادی به غذا خوردن پیدا می کنید.
 • علی رغم اینکه سیر هستید، باز هم میل به غذا خوردن دارید.
 • زمانی که استرس دارید، با غذا خوردن حالتان بهتر می شوید.
 • غذا خوردن شما کاملا غیر کنترل بوده و نمی توانید میزان غذا خوردن خود را مدیریت کنید.

عوامل موثر در پرخوری عصبی

آیا می دانید چه عواملی ر روی پرخوری عصبی یا بولیمیا تاثیر گذاشته و شرایط شما را بدتر می کند؟پرخوری عصبی

 • استرس و اضطراب

مهمترین و اصلی ترین عامل که منجر به پرخوری عصبی می شود، داشت استرس است. به همین دلیل است که اکیدا توصیه می کنیم افرادی که به اضطراب دچار هستند باید سریع تر درمان شوند چرا که این اختلال عصبی، عواقب زیادی را به دنبال خواهد داشت.

 • احساس خستگی

شاید تا به حال این حالت برای شما نیز به وجود آمده باشد که به دلیل خستگی زیاد، زیاد غذا می خورید تا خستگی رفع شود.

 • تاثیر گیری از اطرافیان

متخصصین روانشناسی معتقد هستند که رفتار دیگران بر ما تاثیر می گذارد. اگر شما در جمعی قرار گیرید که در حال غذا خوردن هستند، حتی اگر میل به غذا خوردن نداشته باشید، ترغیب می شوید که کمی غذا بخورید. در نتیجه در چنین شرایطی نوعی پرخوری عصبی رخ داده است.

 • ژنتیک

تحقیقات نشان می دهد که پرخوری عصبی یا بولیمیا می تواند از طریق ژنتیک به نسل بعد منتقل شود. بنابراین اگر یکی از والدین به این نوع اختلال عصبی مبتلا باشند، احتمال اینکه فرزندشان به بولیمیا مبتلا شود نیز بیشتر خواهد شد.پرخوری عصبی

درمان پرخوری عصبی تحت نظر کلینیک رویا

به هر حال لازم است بدانید که پرخوری عصبی نوعی اختلال روانی است چرا که در اثر اختلالات دیر همانند عصبانیت، استرس، خشم و… ایجاد می شود. شما بدون اینکه متوجه شوید، غذای زیادی می خورید و این منجر به چاقی و بیماری جسمی همانند فشار خون، چربی، قند و… خواهد شد. اگر این پرخوری عصبی درمان نشود، هم شرایط روحی شما بدتر خواهد شد و هم اینکه سلامت جسمی خود را نیز از دست می دهید. لذا توصیه می کنیم در اولین فرصت به متخصصین روانشناسی مراجعه کنید و درمان را آغاز نمایید. کلینیک روانشناسی در اکباتان (کلینیک رویا در اکباتان) با مشاورین و روانشناسان توانمند خود براساس متدهای علمی و شرایط روحی و جسمی شما، جلسات درمانی را آغاز کرده و کمک می کنند تا سلامتی خود را سریع تر به دست بیاورید.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 1 =